مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان مطرح کرد:

شاخص فضای کتابخانه ای گیلان؛ زیر یک مترمربع | پیشتازی مردم در خرید منابع مکتوب

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در برنامه زنده صبح تازه سیمای مرکز گیلان با بیان اینکه براساس چشم‌انداز ۱۴۰۴، به ازای هر ۱۰۰ نفر نیازمند هشت مترمربع فضای کتابخانه‌ای هستیم، خاطرنشان کرد: این شاخص برای گیلان زیر یک مترمربع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در برنامه زنده تلویزیونی صبح تازه سیمای مرکز گیلان با بیان اینکه گیلان ۸۵ باب کتابخانه عمومی دارد، اظهار کرد: از این تعداد، ۲۰ باب کتابخانه روستایی، دو باب کتابخانه سیار و مابقی کتابخانه شهری است.

تقوی، نهاد کتابخانه‌های عمومی را متولی مدیریت و هدایت برنامه‌ها در کتابخانه دانست و افزود: همه دستگاه‌ها در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی وظیفه دارند تا بتوانیم سرانه مطالعه را ارتقا ببخشیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان، با اشاره به پیشینه فرهنگی این استان، عنوان کرد: اولین کتابخانه ملی و دومین کتابخانه عمومی کشور در گیلان راه اندازی شده است که نشان دهنده وجود عناصر فرهنگی ذی قیمت در این استان است.

تقوی وضعیت سرانه زیرساخت‌های کتابخوانی در گیلان را شایسته این استان فرهنگی ندانست و بیان کرد: اگرچه گیلانی‌ها در بخش خرید منابع مکتوب جزو استان‌های پیشتاز کشور هستند، اما با کمبود فضاهای مطالعه مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه براساس چشم‌انداز ۱۴۰۴، به ازای هر ۱۰۰ نفر نیازمند هشت مترمربع فضای کتابخانه‌ای هستیم، خاطرنشان کرد: این شاخص برای گیلان زیر یک مترمربع است؛ همچنین یک میلیون و ۱۵۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های استان گیلان موجود است؛ یعنی به ازای هر دو گیلانی یک نسخه کتاب داریم.

این مسئول فرهنگی، تقویت زیرساخت‌های فیزیکی کتابخوانی را موجب تقویت شاخص‌های کتابخوانی دانست و متذکر شد: باید برای توسعه زیرساخت‌ها تلاش کنیم.

وی در ادامه از برگزاری دوازدمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و بیان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی برنامه‌ها و فعالیت‌های بسیار متنوعی دارد که یکی از آن‌ها برگزاری مسابقات کتابخوانی است.

تقوی، از جشنواره کتابخوانی رضوی به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور با محوریت کتاب و کتابخوانی یاد کرد و گفت: سال گذشته ۳۰ هزار گیلانی در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان از تنوع بخشی به جشنواره کتابخوانی رضوی امسال هم از نظر بخش‌ها و هم از نظر مخاطبان خبر داد و خاطرنشان کرد: رویکرد جشنواره‌های گذشته بیشتر کتاب و کتابخوانی بود، اما امسال بخش‌های ویژه‌ای نیز اضافه شده است.

وی هدف از برگزاری جشنواره مذکور را آشنایی با سیره ائمه اطهار (ع) به ویژه امام هشتم به عنوان میراث معنوی ایرانیان دانست و بیان کرد: گروه‌های سنی زیر هفت سال (خردسال)، هفت تا ۱۳ سال (کودک)، ۱۳ تا ۱۸ سال (نوجوان) و بالای ۱۸ سال (بزرگسال) در قالب فردی و گروهی و خانوادگی می‌توانند در جشنواره امسال شرکت کنند.

تقوی، آشنایی با سیره امام حسن عسکری (ع) را بخش ویژه جشنواره دوازدهم دانست و متذکر شد: مسابقات در بخش‌های هنر دیجیتال، هنر دستی، شعر و داستانک با موضوع کتاب برگزار می‌شود.

وی با اشاره به ثبت نام ۶۰۰۰ گیلانی طی سه هفته گذشته، عنوان کرد: پایان خردادماه آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره کتابخوانی رضوی از طریق سایت «razavi.samakpl.ir» می‌باشد و لذا بناست علاوه بر برگزیدگان ملی و استانی، از برگزیدگان شهرستانی نیز تقدیر کنیم.

Share