فرماندار فومن با اشاره به مشکلات مردم؛

۱۰۱ روستای فومن مشکل منابع طبیعی دارند|روند تعیین تکلیف اراضی روستایی مطلوب نیست

روند حال حاضر تعیین تکلیف اراضی روستایی توسط اداره کل منابع طبیعی و بنیاد مسکن روند مطلوبی نیست و زمانبر است در حالیکه مردم با مشکلات زیادی در امر ساخت و ساز مسکن خود و تعمیرات آن مواجهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، موسی فکور شامگاه چهارشنبه (۲۸ دی) در برنامه گفت‌وگوی خبری با موضوع تعیین تکلیف برخی اراضی روستایی اظهار داشت: تداخل اراضی روستایی با اراضی ملی، منابع طبیعی و طرحهای روستایی وعدم امکان ساخت و ساز در آن‌ها از جمله مشکلات عمده مردم شهرستان فومن محسوب می‌شود.

فرماندار شهرستان فومن با بیان اینکه از ۱۳۰ روستای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان ۱۰۱ روستا درگیر این موضوع هستند افزود: اردیبهشت امسال با برگزاری یکسری جلسات با ادارات کل مربوطه قرار شد ماده قانونی سال ۸۷ به اجرا برسد.

فکور ادامه داد: طبق این ماده قانونی بنیاد مسکن می‌تواند زمین‌های روستایی داخل اراضی ملی را تملک کند و از این اراضی را در راستای ساماندهی مسکن روستایی در اختیار مردم بگذارد تا بدین وسیله مردم از حقوق مالکانه برخوردار شوند.

وی تصریح کرد: از ۱۰۱ روستای شهرستان فومن که با این مشکلات مواجه است قرار بود بنیاد مسکن مشکل ۱۸ روستا را در مرحله نخست حل کند که تاکنون این اقدام انجام نشده است بنابراین موضوع را به استاندار گیلان رساندیم و ایشان دستور دادند تا معاونت عمرانی به فوریت در این زمینه ورود کند.

فرماندار شهرستان فومن اضافه کرد: اولین مانع ما برای حل مشکل اراضی روستایی تحویل این اراضی از سوی منابع طبیعی به بنیاد مسکن است که اگر مرحله اول انجام شود مراحل پیکر هم توسط اداره ثبت و با کمک مدیران مربوطه به راحتی قابل پیگیری است.

فکور اظهار داشت: متاسفانه روند حال حاضر تعیین تکلیف اراضی روستایی توسط اداره کل منابع طبیعی و بنیاد مسکن روند مطلوبی نیست و زمانبر است در حالیکه مردم با مشکلات زیادی در امر ساخت و ساز مسکن خود و تعمیرات آن مواجهند.

وی اذعان کرد: دستگاه‌های نظارتی باید به ما اجازه دهند تا در داخل طرح‌های هادی و در جایی که کاربری مسکونی است و طرف مقابل بعد از طی مراحل قانونی مالک زمین و سند دار می‌شود بتوانیم از همین الان اجازه ساخت و تعمیرات را به آن‌ها بدهیم زیرا انتظار بیشتر در اینجا تنها به معنی زیر پا گذاشتن حقوق مردم است.

فرماندار شهرستان فومن تصریح کرد: طبق ماده قانونی سال ۸۷ اراضی روستاهایی که در مناطق چهارگانه محیط زیست قرار دادند قابل واگذاری به بنیاد مسکن نیست که ۱۹ روستای شهرستان فومن همین وضعیت را دارند و طرح هادی آن‌ها داخل مناطق چهارگانه واقع شده است.

فکور با بیان اینکه محیط زیست باید از داخل طرح‌های هادی خارج شود اضافه کرد: در اراضی که محیط زیست حضور دارد قابلیت هیچگونه ساخت وسازی برای مردم فراهم نیست و درصددیم مشکل مذکور را با پیگیری و رایزنی با دستگاههای ذیربط حل کنیم.

وی در مورد تقاطع غیرهمسطح ورودی شهر فومن و اجرای تغییر ساختار و بازبینی آن هم خاطرنشان کرد: پیمانکار این پروژه مشخص و قرارداد وی هم منعقد شده و قرار است بهمن ماه تحویل زمین انجام شود تا ظرف ۲۴ ماه و در صورت تامین مالی این بازبینی اجرایی شود.

Share