مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان؛

۲۰۰ اسکلت کشف شده در آزمایشگاه انسان‌شناسی گیلان در دست مطالعه است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: هم اینک حدود ۲۰۰ اسکلت بدست آمده انسان از کاوش‌های انجام شده در منطقه “لیارسنگ بن املش ” در ازمایشگاه انسان شناسی استان در دست مطالعه و بررسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، ولی جهانی روز پنجشنبه در حاشیه همایش نگرشی تحلیلی بر چشم‌انداز باستان‌شناسی کشور به خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در حال حاضر گیلان نخستین استانی است که دارای آزمایشگاه انسان‌شناسی در کشور می‌باشد، افزود: بر اساس کاوش‌هایی که در منطقه لیارسنگ بن املش از سال ۹۳ تا ۱۴۰۰ انجام شد، بالغ بر ۲ هزار شی و ۲۰۰ اسکلت انسان بدست آمد که با توجه به اسکلت‌های کشف شده، نیازمند مکانی برای نگهداری آن‌ها برای استفاده دانشجویان و اساتید و مطالعات کافی درباره آن‌ها بودیم.

ولی جهانی اظهار داشت: آزمایش‌هایی که در این آزمایشگاه بر مجموعه‌ای از اسکلت‌های مکشوفه انجام می‌شود، اطلاعاتی درباره موضوعاتی همچون شکل استخوان‌ها و دندان‌های انسان‌هایی که در آن دورانها می‌زیستند و همچنین نوع غذا، قد و چهره‌شان و بومی و غیر بومی بودن را در اختیار ما قرار می‌دهد و مردم می‌توانند از گذشته آن‌ها اطلاعات بیشتری بدست آورند.

بدنبال ایجاد دفتر باستان‌شناسی در گیلان هستیم

جهانی در ادامه با اشاره به طبیعت ناب گیلان و تاریخی بودن آن اظهار کرد: ۶ بافت تاریخی در گیلان وجود دارد که قدیمی‌ترین آثار تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان و اوایل دوره اسلامی است و بیشتر بناهای تاریخی گیلان مربوط به دوره اسلامی دوره قاجار و اواخر صفویه است.

وی گفت: قبل از قاجار و صفویه بناهای زیادی در گیلان بوده اما به‌دلیل اقلیم آن تخریب شده است که بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی می‌توانیم اطلاعات ذی قیمتی را از این بناها کسب کنیم.

وی تصریح کرد: تا کنون کاوش‌های باستان‌شناسی بسیاری در گیلان همچون در محل مسجد صفی در تپه پیرانشهر لاهیجان و در منطقه رودسر انجام شده و نشان دهنده آن است که باستان‌شناسی دوره اسلامی بسیار قوی بوده و نیازمند حمایت دولت و اعتبارات کافی است تا بتوانیم کاوش‌های باستان‌شناسی بیشتری انجام دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان ایجاد دفتر باستان‌شناسی را یکی از اهداف باستان‌شناسی شهری عنوان و بیان کرد: این دفتر استعلامات حوزه بافت تاریخی را پاسخ می‌دهد به این معنا که اگر قرار است بنایی در بافت تاریخی ساخته شود و نیاز به تعیین حریم دارد، حریم آن مشخص و سپس مجوز صادر شود.

۵ هزار اثر تاریخی و فرهنگی در گیلان شناسایی شده که یک هزار و ۲۲۰ اثر تاریخی از این تعداد شامل بناهای تاریخی و محوطه‌ها در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

همایش نگرشی تحلیلی بر چشم‌انداز باستان‌شناسی کشور روز پنجشنبه با حضور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور در رشت برگزار شد.

Share