هیچ نشانه‌ای از اینکه بخواهند فیلترینگ را بردارند دیده نمی‌شود

سعیدی: مسئولان بی هیچ محدودیتی به فضای مجازی دسترسی دارند!

نماینده مردم چابهار در مجلس یازدهم گفت: “آقای قالیباف قول دادند موضوع را پیگیری کنند ولی تا این لحظه هیچ جوابی از وی و از مسئولان نشنیده‌ام”.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمدنعیم سعیدی در گفتگو با عصر ایران در مورد فیلترینگ فضای مجازی گفت: در شرایط خاص به لحاظ امنیتی وقتی دسترسی مردم را محدود می‌کنیم مردم شاید برای مدت کوتاهی بپذیرند ولی وقتی آن شرایط مرتفع می‌شود علی القاعده باید این فضا برای مردم ایجاد شود تا بتوانند از ظرفیت‌های فضای مجازی استفاده کنند.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی افزود: الان معیشت میلیون‌ها انسان درگیر این قضیه است. حکمرانی صحیح در حوزه فضای مجازی معنی‌اش این نیست که شما صورت مساله را پاک کنید. فیلتر کردن و حذف کردن پلتفرم‌ها ساده‌ترین راه است و باید در این رابطه تدبیر شود. موضوع از آنجا ناراحت کننده‌تر می‌شود که دسترسی مسئولان به فضای مجازی همچنان برقرار است. ما می‌بینیم مسئولی
ن خودشان توئیت می‌زنند و فعال هستند اما مردمی که معیشت‌شان از طریق پلتفرم‌های فضای مجازی است دچار چالش شده اند.

وی ادامه داد: الان مسئولان دولت و رئیس جمهور به شعارهای زمان انتخابات مبنی بر اینکه مطلقا بنای محدود کردن فضای مجازی را نداریم، عمل کنند. این نوع برخورد شایسته مردم نیست. محدودیت‌ها شرایط زندگی را برای دهک‌های کم درآمد جامعه سخت کرده است لذا انتظار داریم محدودیتی را که الان در حوزه فضای مجازی وجود دارد، برطرف کنند.

سعیدی گفت: اینکه عده‌ای از این فضا سوءِاستفاده کرده‌اند دلیل نمی‌شود که دسترسی میلیون‌ها انسان دیگر را محدود کنیم. این موضوع افزایش نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت. امیدواریم دولت، قبل از اینکه موضوع بیشتر از این بنیان‌های اقتصادی را دچار چالش کند تدبیری بیندیشد.

وی ادامه داد: آقای قالیباف قول دادند موضوع را پیگیری می‌کنند ولی تا این لحظه هیچ جوابی نشنیده ام؛ نه از وی نه از هیچ کدام مسئولان و متاسفانه هیچ قرینه‌ای هم مبنی بر اینکه بخواهند محدودیت‌ها را بردارند دیده نمی‌شود.

سعیدی افزود: طرح صیانت که مردم روی آن حساسیت بسیاری داشتند و ما نمایندگان هم مخالف آن بودند عملا دارد اجرا می‌شود در حالی که برخلاف اصول مصرح قانون اساسی در بحث آزادی‌های مشروع مردم است؛ امیدواریم مجلس که مدافع حقوق اساسی است هر چه سریعتر به این موضوع ورود کند. البته بخشی از نمایندگان نظرشان در مورد فیلتر کردن فضای مجازی از دولتی‌ها هم تندتر است.

سعیدی در مورد ارتباط فیلترینگ با فروش وی‌پی‌ان گفت: نمی‌توانم کتمان کنم که اگر این موضوع ریشه‌ای دیده شود چه بسا درآمدهای کلانی که از فروش وی‌پی‌ان ایجاد می‌شود با فیلتر کردن فضای مجازی مرتبط باشد.

وی خاطر نشان کرد: یک سوال واضح که هیچ کس به آن جواب نمی‌دهد این است که اگر بنا است دسترسی مردم به شبکه‌های اجتماعی به هر دلیلی محدود شود علی القاعده نمایندگان مردم باید در این موضوع اولی باشند؛ در حالی که ما می‌بینیم مسئولین و نمایندگان به سهولت و بی‌هیچ محدودیتی به شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند اما برای مردم دسترسی نیست و این بی‌عدالتی و تبعیضی است که مردم را ناراحت کرده است.

Share