مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان به مناسب آغاز هفته کودک خبر داد:

عضویت رایگان و نیم بهای کودکان در کتابخانه‌های عمومی گیلان

همزمان با فرارسیدن هفته کودک، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان ضمن تبریک هفته کودک از وجود بخش کودک در همه کتابخانه‌های عمومی گیلان با عضویت رایگان و نیم بها با اجرای برنامه‌های خلاقانه‌ای چون کتابخوانی، مهارت آموزی، شعر و داستان خوانی و نمایش و سرگرمی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، یاسر تقوی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان امروز شنبه (۱۶ مهر) و همزمان با فرارسیدن هفته کودک ضمن تبریک فراسیدن این هفته ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های این مجموعه در حوزه تامین زیرساخت‌ها و منابع کتابخانه‌ای برای قشر کودک و توجه به مقوله والدین کتابخوان در خصوص فعالیت‌های آتی این مجموعه مواردی مطرح کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به اهمیت توجه به قشر کودک و نوجوان در پرورش ذهنی ایشان برای پرداختن به امر مهم مطالعه و کتابخوانی، کتابخانه‌های عمومی را یکی از مجموعه‌های مهم برای ایجاد زیرساخت‌های تخصصی در امز مطالعه دانست و رسالت کتابخانه‌های عمومی در موضوع ترویج فرهنگ مطالعه و ایجاد علاقمندی کودکان به امر مهم خواندن را یادآور شد.

تقوی با بیان اینکه کودکان از هر فرصتی برای بازی و سرگرمی‌های کودکانه بهره می‌برند، تلفیق بازی در کنار آموزش مهارت‌های یادگیری و کتابخوانی را از جمله فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد.

کودک کتابخوان را پرورش یافته خانواده کتابخوان است

وی کودک کتابخوان را پرورش یافته خانواده کتابخوان عنوان کرد و با بیان اینکه رشد آگاهی‌های فردی و اجتماعی کودکان بدون کمک والدین، مربیان و نقش آفرینی مراکز فرهنگی نظیر کتابخانه‌های عمومی را ناممکن است، ضرورت شناخت والدین بویژه مادران از فعالیت‌های متنوع کتابخانه‌های عمومی را یادآور شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان به اهمیت مقوله شناخت و انتخاب کتاب مناسب توسط کودکان و نوجوانان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه کودک به تنهایی قادر به انتخاب مطالب مفید جهت مطالعه نیست، ایجاد علاقمندی در کودک برای مطالعه و در نهایت تداوم این علاقه را از کارکردهای اصلی کتابخانه‌ها با حضور و نقش آفرینی کتابداران متخصص برشمرد.

استان گیلان از پیشتازان ایجاد کتابخانه‌های تخصصی مادر و کودک در کشور

تقوی در ادامه به وجود ۸۵باب کتابخانه عمومی در استان گیلان نیز اشاره کرد و با اذعان به تجهیز همه کتابخانه‌ها به بخش‌های کودک از وجود۳ باب کتابخانه تخصصی مادر و کودک استان در شهرهای رشت، صومعه سرا و شفت و همچنین کتابخانه مدرسه‌ای در شهر بندر انزلی با اجرای برنامه‌های خلاقانه ویژه کودکان و مادران خبرداد.

عضویت بیش از ۸ هزار کودک گیلانی در کتابخانه‌های عمومی

وی همچنین از عضویت بیش از۸ هزار کودک گیلانی در کتابخانه‌های عمومی گیلان خبرداد و از تلاش این مجموعه برای افزایش کتابخانه‌های عمومی ویژه مادر و کودک در دیگر شهرهای استان سخن گفت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اجرای برنامه‌هایی چون قصه و داستان خوانی، خوانش متون کهن (شاهنامه، منطق الطیر و کلیله و دمنه و…)، برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی مانند اوریگامی، نقاشی، خطاطی، داستان نویسی، قرائت قرآن مجید و آموزش فعالی‌های محیط زیستی را از جمله برنامه‌های هفتگی کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد.

تقوی نمایشنامه خوانی و نمایش خلاق، اجرای طرح ملی باهم بخوانیم، برگزاری مسابقات و پویش‌های متعدد کتابخوانی و میزبانی کتابخانه‌های عمومی از دانش آموزان و علاقمندان به کتاب را از دیگر برنامه‌های این مراکز فرهنگی در شهرها، بخش‌ها و روستاهای استان عنوان کرد.

وی همچنین به کسب عناوین ملی و استانی توسط اعضای کودک کتابخانه‌های عمومی گیلان نیز اشاره کرد و موفقیت در جشنواره کتابخوانی رضوی، شاهنامه خوانی، داستان نویسی، طرح ملی پوپک دانا و دیگر عرصه‌های کتابخوانی را از افتخارات کتابخانه‌ها برشمرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در پایان صحبت‌های خود ضمن تبریک مجدد هفته کودک به همه آینه سازان ایران اسلامی از عضویت رایگان و نیم بهای کودکان زیر ۷ و ۱۲ سال در همه کتابخانه‌های عمومی گیلان خبرداد. یاسر تقوی با دعوت از والدین بویژه مادارن برای حضور و بازدید از کتابخانه‌های عمومی سراسر گیلان از امادگی کتابداران برای میزبانی مناسب از کودکان در این بخش‌ها سخن گفت.

گفتنی است استان گیلان از استان‌های برتر در شاخص تعداد کتابخانه‌های عمومی ویژه مادر و کودک با تعداد ۳ کتابخانه ویژه و یک باب کتابخانه مدرسه‌ای در کشور است.

Share