مسئول سازمان فضای مجازی سپاه قدس گیلان:

ویژه برنامه، پا به پای میرزا در رشت برگزار شد | در رشت به نمادهای نهضت جنگل توجه نمی‌شود

سجاد ستوده، مسئول سازمان فضای مجازی سپاه قدس گیلان گفت: همزمان با یکصد و دومین سالروز اعلام جمهوری ایران در گیلان از سوی میرزا کوچک جنگلی، ویژه برنامه، پا به پای میرزا در رشت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، همزمان با یکصد و دومین سالروز اعلام جمهوری ایران در گیلان از سوی میرزا کوچک جنگلی، ویژه برنامه، پا به پای میرزا در رشت برگزار شد.

مسئول سازمان فضای مجازی سپاه قدس گیلان، گفت: ویژه برنامه «پا به پای میرزا در رشت» با هدف بازخوانی اتفاقات نهضت جنگل به عنوان یک حرکت استکبارستیزی و استقلال‌خواهی مردم گیلان همزمان با یکصد و دومین سالروز اعلام جمهوری ایران در گیلان از سوی میرزا کوچک جنگلی، در رشت برگزار شد.

سجاد ستوده با بیان اینکه این ویژه برنامه به همت سازمان فضای مجازی سراج مرکز گیلان، سازمان فضای مجازی سپاه قدس گیلان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت برگزار شد، افزود: ۱۵ و در برخی اسناد ۱۶ خرداد سال ۱۲۹۹ شمسی، میرزا کوچک جنگلی در راه اعاده استقلال و حاکمیت ملی ایران با انتشار بیانیه‌ای و با حضور بر سر قبر دکتر حشمت، الغای اصول سلطنت و تأسیس حکومت جمهوری ایران را در رشت اعلام کرد که این روز فرصت مناسبی برای مرور و بازخوانی نهضت جنگل است.

ستوده در ادامه با اشاره به اینکه رشت، شهر میرزاست، گفت: رشت پایتخت نهضت جنگل و شهر میرزاست، اما متاسفانه آن طور که باید به نمادهای نهضت جنگل به عنوان مهمترین و بزرگترین حرکت انقلابی مردم ایران پس از نهضت مشروطه پرداخته نشده است. بسیاری از نقاط شهر رشت یادآور اتفاقات مهم و سرنوشت ساز در تاریخ معاصر ایران است، اما المان و نمادهای مناسبی در این‌نقاط درج نشده است.

وی در ادامه افزود: همین الان اگر گردشگری بر سر مزار مثلا دکتر حشمت حاضر شود، و اگر از قبل با این شخصیت آشنا نباشد، متوجه نخواهد شد که بر سر مزار چه کسی حاضر شده است.

ستوده در ادامه با تقدیر از زحمات شهرداری رشت در خصوص بازسازی مرقد دکتر ابراهیم حشمت افزود: جا دارد سازمان‌هایی همچون اداره کل گردشگری استان، نقاط مختلف شهر رشت که ارتباطی با نهضت جنگل دارند، همچون کارگزاری سابق رشت، قبر دکتر حشمت، کنسولگری سابق انگلستان در رشت، انبار نفت و… را مورد توجه قرار داده و برای بازآفرینی و یا ثبت اطلاعات تاریخی آن به شیوه‌های مختلف برنامه‌ریزی نمایند. حضور مردم و گردشگران به شکل روزانه در این نقاط فرصت مناسبی برای معرفی ابعاد مختلف نهضت جنگل و افراد و فعال مرتبط با آن است.

لازم به ذکر است که در برنامه «پا به پای میرزا در رشت» از قسمت نخست مستند مینیاتور نیز رونمایی شد.

مستند مینیاتور در ۱۰ قسمت با موضوع پاسخ به شبهات نهضت جنگل توسط سازمان فضای مجازی سراج مرکز گیلان و به تهیه‌کنندگی سهراب یوسفی تا ۱۱ آذر تولید می‌شود.

همچنین در ادامه این برنامه، شرکت کنندگان به صورت دسته جمعی از مراکز مرتبط با قیام نهضت جنگل شامل خانه میرزا، حوزه علمیه جامع رشت یکی از محل‌های تحصیل میرزا کوچک، محل اعدام و مرقد دکتر حشمت و مزار میرزا کوچک جنگلی در رشت بازدید کردند.

در این بازدید دسته جمعی وقایع تاریخی این نقاط توسط راوی نهضت جنگل، دکترمجید رحمانی پژوهشگر و محقق گیلانی، روایت شد.

 

Share