مرندی اعلام کرد

مانع اصلی مذاکرات مخالفت آمریکا با برداشتن تحریمهاست | اختلافاتی میان مسکو و واشنگتن وجود دارد

مشاور رسانه‌ای هیات ایران در مذاکرات وین گفت که آمریکا و روسیه اختلافاتی باهم دارند اما مانع اصلی در مذاکرات وین، مخالفت واشنگتن با برداشتن کامل تحریمهاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد مرندی، مشاور رسانه ای هیات ایران در مذاکرات وین در گفت وگو با شبکه المیادین گفت: پاسخ آمریکا به مطالبات ایران به تاخیر افتاد و طرف آمریکایی تا این لحظه برداشتن کامل تحریم ها را نپذیرفته و ایران مخالف این مساله است.

وی گفت: اختلافاتی میان مسکو و واشنگتن وجود دارد اما مانع اصلی در مذاکرات وین مخالفت آمریکا با برداشتن کامل تحریمهاست.

مرندی در بخش دیگری تاکید کرد که ربودن نفتکشهای ایرانی غیرقابل قبول است.

مشاور رسانه ای هیات ایران در وین خاطرنشان کرد: نقش کشورهای غربی مثبت و سازنده نبود و آنها به منظور فریب دادن ایران عمدا تاخیر و تعلل می‌کنند.

وی همچنین گفت که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران درخصوص مطالبات ایران در مذاکرات قاطع‌تر از حسن روحانی است.

مرندی در ادامه تاکید کرد که تهران در مذاکرات کنونی در وین خواسته‌های بیشتری نسبت به توافق قبلی ندارد.

وی همچنین گفت که بعد از بحران اوکراین طرفهای غربی عجولانه خواستار به‌دست آوردن توافق شدند.

محمد مرندی در ادامه تاکید کرد: اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها می خواهند این واقعیت را پنهان کنند که نمی‌خواهند تحریمها را بردارند و تضمین بدهند.

وی گفت: تضمین‌هایی که روسیه خواسته است متوجه آمریکا و غرب است، نه ایران.

مشاور هیات ایران در وین همچنین تاکید کرد که تاریخ مشخصی برای بازگشت به مذاکرات وین وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، علی باقری، عضو ارشد تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران چند ساعت پیش وین را به مقصد تهران ترک کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در توییتی از ایجاد وقفه در مذاکرات وین خبر داد و درعین حال گفت که متن نهایی اساسا آماده و روی میز است.

این درحالی است که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران نیز با انتشار توییتی در مورد اعلام تنفس در مذاکرات وین گفت: وقفه اعلام شده در مذاکرات وین می‌تواند زمینه‌ساز حل‌ موضوعات باقی‌مانده و بازگشت نهایی باشد.

از سوی دیگر فیلیپ ارورا، مذاکره‌کننده ارشد فرانسه در مذاکرات وین امروز در توییتی نوشت: تروئیکای اروپایی از اینکه انریکه مورا مجبور شد گفت‌وگوها درخصوص بازگشت به برجام را به دلیل عوامل خارجی متوقف کند، ناامید شده است. توافق خوب روی میز است. ضرورت حیاتی برای به نتیجه رساندن مذاکرات وجود دارد و در صورت عدم موفقیت، توافق ازهم پاشیده خواهد شد.

Share