صدرنشینی‌ ایرانیان در خرید ملک در ترکیه

اتباع ایرانی در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ با خرید ۵۵۷ واحد مسکن در ترکیه، علی رغم کاهش ۱۵.۹۸ درصدی نسبت به ماه مارس، همچنان جایگاه نخست در خرید املاک در ترکیه را به خود اختصاص داده‌اند.

ایرانی‌ها در چهار ماه گذشته در مجموع ۲ هزار و ۱۵۶ خرید ملک در ترکیه انجام و جایگاه نخست در بین خریداران خارجی را به خود اختصاص داده اند.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، اتباع ایرانی در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ با خرید ۵۵۷ واحد مسکن در ترکیه، علی رغم کاهش ۱۵.۹۸ درصدی نسبت به ماه مارس، همچنان جایگاه نخست در خرید املاک در ترکیه را به خود اختصاص داده‌اند.

نا به اعلام سازمان آمار ترکیه «توئیک»، ایرانی‌ها در چهار ماه گذشته در مجموع ۲ هزار و ۱۵۶ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده و جایگاه نخست خود در این زمینه را طی ۴ ماه نخست امسال حفظ کردند. اتباع ایرانی در سال ۲۰۲۰ که برای نخستین بار از اتباع عراقی در زمینه خرید مسکن از ترکیه پیشی گرفته بودند، در مجموع ۷ هزار و ۱۸۹ واحد مسکن را به مالکیت خود درآوردند.

سال گذشته پس از شهروندان ایرانی، به ترتیب عراقی‌ها ۶ هزار و ۶۷۴ واحد، روس‌ها ۳ هزار و ۷۸ واحد، افغان‌ها یک هزار و ۹۲۹ واحد و آذربایجانی‌ها یک هزار و ۲۷۹ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند.

لازم به ذکر است خرید املاک در استانبول، آنتالیا، آنکارا، مرسین، یالووا و ازمیر و خرید ملک در آلانیا از جمله شهرهایی هستند که اتباع خارجی طی ماه‌های گذشته در آن‌ها اقدام به خرید خانه کرده‌اند.

اخذ پاسپورت ترکیه تقاضای خرید مسکن را افزایش داده است.

به گفته یکی از کارشناسان املاک در ترکیه، با تقاضای بسیار بالایی برای خرید خانه از کشورهای همسایه مواجه هستیم. قرابت جغرافیایی، اقلیمی، فرهنگی، غذایی و نحوه پوشش و جذابیت ترکیه به طور ویژه موجب افزایش تقاضای دوستان ایرانی شده است.

وی اضافه کرد: همانطور که مستحضرید، آغاز روند اعطای شهروندی ترکیه به خریداران ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر نیز میزان تقاضا برای خرید مسکن در کشور را افزایش داده است. از سویی دیگر این روند در کشورهای اروپایی با خرید ملک به ارزش ۳۰۰ الی ۵۰۰ هزار یورو آغاز شده، اما اعطای شهروندی بین ۳ الی ۵ سال طول کشیده و گاها هم امکانپذیر نمی‌شود. این در حالیست که روند اعطای شهروندی در ترکیه در حداکثر ۴ ماه به پایان رسیده و گذرنامه ترکیه به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد.

عضو مجلس اتاق تجارت استانبول در رابطه با نکاتی که لازم است اتباع خارجی در زمینه خرید مسکن در ترکیه دقت کنند، گفت: حتما پروژه، وضعیت سند که مورد رهن بانکی است یا نه، بررسی شود. در این زمینه حتما آینده سرمایه گذاری بر روی ملک مورد نظر را ارزیابی کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

عطیه سزر، وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی ایران و ترکیه هم با بیان این که مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک از داغ‌ترین بحث‌های امروز به شمار می آید، گفت: با تصمیمات منتشر شده در روزنامه رسمی ترکیه در سال ۲۰۱۸ به آن دسته از اتباع خارجی که به طور مستقیم حداقل ۲۵۰.۰۰۰ دلار ملک و مستغلات در ترکیه خریداری کنند، تابعیت ترکیه داده می شود. از دیگر مزایای دیگر این نوع سرمایه گذاری این است که همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خریداران می توانند هم‌زمان شهروندی را اخذ کنند.

سزر با اشاره به اهمیت گزارش تهیه شده درباره ملک توسط کارشناس ارزش‌گذاری برای اخذ شهروندی ترکیه گفت: اگر قصد از خرید ملک در ترکیه، دریافت پاسپورت ترکیه است گزارش ملک اهمیت زیادی خواهد داشت. چون معیار دولت برای اعطای شهروندی، گزارش ارزش‌گذاری است.

وی همچنین تصریح کرد: به تمام متقاضیان خرید املاک و مستغلات در ترکیه و هر کشوری از جهان پیشنهاد می‌کنم که در این زمینه حتما از کارشناسان و موسسات معتبر، مشاوره و راهنمایی بگیرند.

Share