با آزاد شدن صادرات مرغ:

قیمت مرغ دوباره پر کشید | بلای گوجه فرنگی بر سر مرغ می‌آید

با آزاد شدن صادرات مرغ، دوباره قیمت این محصول در بازار مصرف افزایش یافت و به مرز هر کیلوگرم ۱۱ هزار تومان رسید، درحالی که بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار حداکثر قیمت این محصول در بازار نباید از ۸ هزار و ۱۷۵ تومان بیشتر باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا قیمت هرکیلوگرم مرغ گرم امروز شنبه ۹۷/۰۸/۱۲ در کشتارگاه ۹۷۰۰ تومان، پخش ۹۹۰۰ تومان، خرده فروشی۱۰۸۰۰ تومان، خرده فروشی مرغ شمال ۱۰۳۵۰ تومان و قیمت عمده مرغ کشتار شمال در میدان بهمن ۹۴۵۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم سینه مرغ  با کتف ۱۹۰۰۰ تومان، سینه بدون کتف ۲۰۰۰۰ تومان، فیله مرغ ۲۱۰۰۰ تومان مرغ درشت تهران ۹۸۳۰ تومان، مرغ بدون آنتی بیوتیک ۱۱۹۵۰تومان و جوجه تازه ۱۱۹۵۰  تومان است.

در اطلاعیه این اتحادیه خطاب به اعضا  آمده است که قیمت‌های اعلامی فوق نرخ استعلامی بوده و اعضا می‌توانند با توجه به فاکتور خرید رسمی و با احتساب ۱۰ درصد سود اقدام به فروش نمایند.

بنابراین گزارش، بر اساس اعلام کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت مرغ گرم در بازار  نباید بیشتر از  ۸۱۷۵ تومان در بازار به فروش برسد و در صورتی که نرخ آن بیشتر شود، شرکت پشتیبانی امور دام، ملزم به کنترل قیمت‌ها است اما مرغداران حداقل قیمت منطقی مرغ را با توجه به افزایش هزینه های تولید بیش از ۹۰۰۰  تومان می‌دانند.

قیمت امروز هرکیلوگرم مرغ در بازار ۲۶۵۰ تومان بالاتر از حداکثر نرخ مصوب تنظیم بازار است اما  وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در آخرین بخشنامه خود به گمرک با اشاره به اینکه به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، صادرات گوشت مرغ و احشاء آن اعم از سرد، گرم و منجمد را بلامانع است که این بخشنامه همانطور که هشدار داده بود منجر به افزایش قیمت این محصول در بازار شد.

بنابراین گزارش با توجه به اینکه برای تولید مرغ در کشور یارانه و ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی در بخش‌های خوراک، دارو و واکسن، سوخت، آب و برق و سوخت یارانه پرداخت می‌شود، صادرات آن رانتی و به شدت به صرفه خواهد بود.

قیمت جهانی هرکیلوگرم مرغ بیش از ۲ دلار  یا به عبارتی بیش از ۳۰ هزار تومان است ادامه این روند و صادرات بی رویه، بلای گوجه فرنگی را بر سر مرغ می آورد.

بنابراین گزارش، صادرات گوجه فرنگی نیز  پیش از این با توجه به افزایش نرخ ارز، کاهش ارزش پول ملی و به صرفه بودن صادرات، این محصول را در حجم زیادی از کشور خارج کرد و باعث خالی شدن بازار از این محصول و گرانی شد.

 بنابر اعلام وزیر جهاد کشاورزی حدود یک میلیون تن گوجه فرنگی ظرف مدت ۲ ماه از کشور خارج شد در حالی که کل تولید گوجه فرنگی کشور ۵ میلیون تن است؛ که این به معنی آن است که ظرف مدت محدود، یک پنجم کل تولید کشور صادر شد.

Share