معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان :

کمکهای دولت به شهرداری های گیلان ۲۴۳ درصد رشد داده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان صبح امروز در همایش شوراهای اسلامی شهر و روستای گیلان گفت: کمکهای دولت یازدهم به شهرداری های گیلان ۲۴۳ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا حجت شعبانپور در همایش شوراهای اسلامی شهر و روستای استان که به مناسبت روز ملی شوراها در سالن غدیر استانداری برگزار شد با تبریک اعیاد شعبانیه و تسلیت شهادت مرزبانان میهن اسلامی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و نیز سخنان رئیس جمهور در خصوص اهمیت نقش شوراها افزود: گیلان دارای ۲۹۵ عضو شورای شهر، ۶ هزار و ۳۱۶ نفر عضو شوراهای روستا در ۲ هزار ۲۷ روستای استان به شکل پارلمان‌های محلی در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

وی با بیان اینکه ۶ هزار مصوبه طی یک سال در شوراهای شهر استان برای توسعهٔ شهرها به تصویب رسیده است خاطر نشان کرد: این میزان مصوبات در روستاها به تعداد ۳۲ هزار مصوبه بوده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی اظهار داشت: با نظارت و هدایت استاندار گیلان  تاکنون تخلف قابل توجهی در هیأت رسیدگی به تخلفات شوراها نداشتیم.

شعبانپور با ارائهٔ آماری مقایسه‌ای از اعتبارات مصوب شوراها برای بودجهٔ سالیانه شهرداری‌های استان گفت: در سال ۹۲ بودجهٔ مصوب شوراها برای شهرداری‌های استان ۴۱۰ میلیارد تومان بود که این میزان در سال ۹۵ به هزار و ۳۲۱ میلیارد تومان و برای سال ۹۶ به هزار و ۳۵۹ میلیارد تومان رسید که تاکنون ۶۰ درصد از این مصوبات تحقق پیدا کرده است.

وی به کمک ۲۸ میلیارد تومانی در سال ۹۲ به شهرداری ها  اشاره  و خاطر نشان کرد: این میزان در سال ۹۵ به ۹۶ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد که طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ رشد ۲۴۳ درصدی را شاهد هستیم.

شعبانپور به کمک دولت به شهرداری‌ها از طریق سازمان امور مالیاتی اشاره و اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی در سال ۹۲ میزان ۷۲ میلیارد تومان و در سال ۹۵، ۱۲۴ میلیارد تومان به شهرداری‌ها پرداخت داشته که میزان ۷۲ درصد از سال ۹۲ تا ۹۵ شاهد رشد هستیم.

وی با بیان اینکه در بخش اختصاص قیر به شهرداری‌های استان از سوی دولت در سال ۹۲ مصوبه‌ای نداشتیم گفت: حجم کمک دولت در اختصاص قیر به شهرداری های استان در سال ۹۳، ۸.۵ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۵ به ۱۱ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۹۵ در ۳ بخش کمک سازمان شهرداری‌ها، امور مالیاتی و اختصاص قیر میزان ۳۳۶ میلیارد تومان به صورت نقدی در اختیار شهرداری‌های استان قرار گرفته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی با اشاره به اینکه ۱۰۵ میلیارد تومان از مطالبات دستگاه‌های اجرایی به شهرداری های استان پرداخت شده است گفت: این اقدام با پیگیری‌های دکتر نجفی برای اولین بار در سطح کشور انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه از سوی دولت یازدهم ۸۵ میلیارد تومان به حساب دهیاری‌های استان واریز شده افزود: با احتساب این مبلغ در سال ۹۵  دولت ۴۲۰ میلیارد تومان به بخش شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کمک کرده است.

شعبانپور به برگزاری اولین جلسهٔ کاری استان در سال ۹۶ در دفتر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با حضور معاون وزیر کشور و ریس سازمان شهرداری ها و دهیاری‌ها درخصوص موضوع پسماند استان اشاره و خاطر نشان کرد: در این جلسه مصوب شده تا روستاهایی که به صورت پایلوت در نظر گرفته شده‌اند موضوع پسماند به صورت کامل تحقق پیدا کند.

وی با بیان اینکه از سال گذشته موتور توسعهٔ روستاهای استان به صورت جدی به حرکت درآمد افزود: باتوجه به تأکیدات استاندار گیلان مبنی بر محور قرار گرفتن موضوع گردشگری در سال ۹۶ نیازمند گسترش زیرساخت‌های این بخش در روستاها هستیم.

شعبانپور با بیان اینکه تاکنون اقدامات بسیاری درگسترش زیرساخت‌های روستاها صورت گرفته گفت: شاخص برخورداری راه روستایی در ابتدای دولت یازدهم ۳۹ درصد بود که اکنون به ۵۱.۷۵ صدم درصد رسیده که از میانگین کشوری ۷۵ صدم درصد عبور کردیم در صورتی که در بدو شروع فعالیت ۱۴ درصد از میانگین کشوری عقب بودیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان به برخوداری ۹۶ درصد از روستاهای استان از نعمت گاز اشاره و خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۴ درصد تا برخورداری کامل روستاهای بالای ۲۰ خانوار باقی مانده که باتوجه به صعب‌العبور بودن مناطق راه سختی در پیش داریم که امیدواریم طی ۶ ماهه نخست سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه در شاخص آب روستایی از ۶۴ درصد به ۷۶ درصد رسیده‌ایم اظهار داشت: طی برنامهٔ ششم توسعه باید به تمامی روستاها آبرسانی شود اما با تکلیفی که استاندار گیلان صادر کردند تا پایان ۶ ماهه نخست سال ۹۷ این اقدام باید تحقق پیدا کند.

 شعبانپور به تحقق طرح روستاهای بدون بیکار در ۲ روستای استان تاکنون اشاره واظهار داشت: برای این طرح با همکاری ۳ بانک صندوق کارآفرینی امید، سینا و پست بانک ۶۰ روستا به صورت پایلوت در نظر گرفته شده است که متقاضیان برای بهره‌مندی از این طرح می‌توانند به اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری مراجع کنند.

وی با اشاره به اینکه در تحقق اهداف تعیین شدهٔ استان درخصوص توسعه روستاها دکتر نجفی تکالیفی را برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در نظر گرفته‌اند گفت: تکریم ارباب رجوع و احترام به مردم، شروع نشدن هیچ پروژه‌ای بدون پیوست زیست محیطی، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز ساماندهی و مدیریت پسماند، رسیدگی به سیما و منظر ورودی‌های شهرهای استان و جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی از اهم این تکالیف محسوب می‌شود.

وی جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی را در سال ۹۶ را به عنوان یک اصل برای شهرداری‌ها دانست و تصریح کرد: خوشبختانه بیش از ۶۸ درصد از پروژه‌های دههٔ مبارک فجر در استان گیلان توسط بخش خصوصی به بهره‌برداری رسید.

 

Share