دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با معاون اول رئیس کل گمرک روسیه مطرح شد:

کاهش تشریفات گمرکی در راستای افزایش حجم مبادلات تجاری/توسعه منطقه آزاد انزلی بیانگر دور نمای روشن اقتصادی در ایران است/ روسیه شریک راهبردی ایران است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا،معاون اول رییس گمرک روسیه در قفقاز شمالی بهمراه مدیران گمرک روسیه و مدیران کل دستگاه های اقتصادی گیلان از این منطقه بازدید کرده و در خصوص راهکارهای توسعه روابط دو جانبه با مهندس مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل به مذاکره و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا،معاون اول رییس گمرک روسیه در قفقاز شمالی بهمراه مدیران گمرک روسیه و مدیران کل دستگاه های اقتصادی گیلان از این منطقه بازدید کرده و در خصوص راهکارهای توسعه روابط دو جانبه با مسرور رییس هیات مدیره و مدیرعامل به مذاکره و  تبادل نظر پرداختند.

mr-masror-modiran-gomrokat-rosie-2-1395-07-12مسرور مدیرعامل سازمان در این دیدار با اشاره به حجم ۸۰۰ میلیارد دلاری تجارت خارجی روسیه در طول یکسال و ارزش یک میلیارد دلاری مبادلات دو کشور اضافه کرد :که با عنایت به ظرفیت های ایران و روسیه در بخش های مختلف و علاقمندی روسای جمهور دو کشور و فراهم بودن بستر لازم در این منطقه، می توان این میزان را به ۳۰ میلیارد دلار افزایش داد.

وی با بیان اینکه دو کشور می توانند در راستای تأمین نیازهای یکدیگر گام بردارند تصریح کرد : یکی از مهمترین اهداف پیش روی منطقه آزاد انزلی توسعه روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر و به خصوص جمهوری فدراتیو روسیه است، موضوعی که در جلسات کاری با رییس جمهور در جهت توسعه روابط فی مابین از سوی ایشان به این منطقه توصیه می شود چرا که روسیه شریک راهبردی ایران است.

 مسرور با تأکید براینکه رویکرد اصلی و محور کسب و کار سازمان متبوع وی توسعه روابط با روسیه و کشورهای حاشیه خزر است در خصوص برنامه های سازمان منطقه آزاد انزلی برای نیل به این مهم اظهار داشت: ساخت مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر و با رویکرد صادراتی به روسیه و  اتصال شبکه ریلی کشور  برای فعال سازی کریدور شمال جنوب نشان از اهمیت تجارت با کشور روسیه برای ایران است.

مدیرعامل سازمان با بیان اینکه در تلاش هستیم که مبادلات تجاری دو کشور با توجه به پتانسیل فی مابین رشد و گسترش یابد و حل مشکلات زیرساختی و نرم افزاری برای گسترش مبادلات تجاری مهم است و اظهار داشت: تسهیلات خاصی برای تجار و بازرگانان روسی لحاظ شده است و انتظار داریم این روندخدمات رسانی در خصوص بازرگانان ایرانی از طریق طرف روسی  نیز انجام شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد به بیان مزایا و معافیت های قانونی این منطقه پرداخت و این منطقه را تنها منطقه آزاد ایران در شمال کشور عنوان کرد و افزود: موانع تعرفه ای و مشکل عدم تطبیق استانداردهای دو کشور از مهمترین مشکلاتی است که بازرگانان ایرانی برای تجارت با روسیه دارند و انتظار داریم  این مسائل با برگزاری این نشست ها برطرف شود.

mr-masror-modiran-gomrokat-rosie-5-1395-07-12توسعه منطقه آزاد انزلی بیانگر دور نمای روشن اقتصادی در ایران است

ویچسلاو ایوانف معاون اول رییس گمرک روسیه در قفقاز شمالی در این نشست با بیان اینکه حضور بنده در گیلان و منطقه آزاد انزلی بیانگر عزم روسیه برای رفع مشکلات گمرکی و تسهیل در روابط تجاری دو کشور است اضافه نمود: آنچه که در منطقه آزاد انزلی دیدیم بسیار برای ما تاثیر گذار بوده و زیر ساخت های بسیار مناسبی در این منطقه فراهم شده، و روند توسعه منطقه به سرعت و جدیت انجام شده است و منطقه آزاد انزلی بیانگر دور نمای روشن اقتصادی در ایران است است.

این مقام گمرکی روسیه گفت: ساختار دو محدوده گمرکی بندرانزلی و منطقه آزاد انزلی به ما امکان اجرای اهداف امضا شده در تفاهم نامه بین روسای گمرک دو کشور را می دهد.

ویچسلاو ایوانف ضمن ابراز تمایل به منظور گسترش روابط دو طرف افزود : در حال حاضر توسعه دو بندر آستراخان و ماخاچ کالا را در دستور کار داریم و طرح توسعه آن به سرعت در حال اجرا است و با توسعه این دو بندر پاسخگوی نیازهای طرف ایرانی خود هستیم.

معاون گمرکات قفقاز شمالی همچنین خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم با ارتباط بیشتر شرایط توسعه روابط، کاهش تشریفات گمرکی و افزایش حجم مبادلات را شاهد باشیم.

انعقاد تفاهم نامه دو جانبه گمرک، زمینه تسهیل و توسعه روابط دو جانبه را فرآهم می کند

در ادامه این نشست محمد شهبازی ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک بندر انزلی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری میان روسای گمرکات دو کشور اظهار امیدواری کرد که زمینه تسهیل و توسعه روابط دو جانبه را فرآهم می کند.

وی یا بیان اینکه گیلان دارای دو مرز ورودی بندری است بیان کرد: هم اکنون در استان گیلان دو گمرگ فعال در تنها منطقه آزاد شمال ایران در کنار گمرگ بندر آستارای مشغول فعالیت و ارائه خدمات هستند که  با تکمیل و بهره برداری از مجتمع بندری کاسپین که از سوی منطقه آزاد انزلی در حال احداث است، در آینده نزدیک ظرفیت توسعه روابط اقتصادی ،تجاری و گردشگری دو جانبه چند برابر می شود.

وی یادآور شد: براساس تفاهم نامه امضاء شده بین روسای گمرک ایران و روسیه شاهد تسهیل تجارت از طریق آنلاین شدن تجارت دو کشور، کاهش و حذف تشریفات زاید گمرکی، شناسایی تجار فعال خوش نام و معرفی توسط دو گمرک به همدیگر و همچنین شفاف سازی تبادل کالا بین دو کشور خواهیم بود.

ناظر گمرکات گیلان در خاتمه ابراز امیدواری کرد: این تفاهم نامه به بهترین شکلی بین دو کشور به اجرا درآمده و ایران و روسیه بیش از پیش در تسهیل تجاری همکاری متقابل داشته باشند.

گفتنی است در این نشست مدیرکل بنادر و دریانوردی ،مدیرکل اقتصادی و دارایی ،نماینده وزارات امور خارجه در گیلان ،سرکنسول روسیه در رشت و معاونین و مدیران سازمان حضور داشتند.

tel final1

Share