استاندار در مراسم تجلیل از تعاونگران نمونه استان

استاندار گیلان:نوع عملکرد تعاونی مسکن مهر موجب نگرانی من است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا استاندار گیلان با بیان اینکه تعاونیها می توانند مدار توسعه باشند گفت :این بخش برای حضور موثر تر در اقتصاد استان به بازسازی ،بازنگری ،تجدید روحیه وحمایت اساسی نیازدارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا استاندار گیلان در مراسم تجلیل از تعاونی های برتر با بیان اینکه تعاونیها می توانند مدار توسعه باشند گفت :این بخش برای حضور موثر تر در اقتصاد استان به بازسازی ،بازنگری ،تجدید روحیه وحمایت اساسی نیازدارد.

jpg2095 دکتر محمد علی نجفی صبح امروز در مراسم تجلیل از تعاونگران نمونه استان که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزارشد گفت:تعاون از ارکان مهم اقتصادی اسلامی است.
وی با تاکید بر بازنگری ،بازسازی و تجدید روحیه تعاونی ها گفت: یکی از وظایف مهم تعاونی ها بازار یابی برای تولیدات اعضایشان است و در صورت تحقق این امر می توان رونق اقتصاد در تعاون را شاهد بود.
استاندار گیلان تصریح کرد: تعاونی ها حساس باشند کسانی را به عنوان هیئت مدیره و مدیرعامل انتخاب کنند که در جهت تقویت و توان تعاونی موثر عمل کنند.
وی با بیان اینکه بیشتر تشکیل نمی‌شود، افزود: جلسات بدون اینکه تشکیل شود موارد آن دست به دست امضا و یا تلفنی تصمیم‌گیری می‌شود.
دکتر نجفی با اشاره به اینکه ما برنامه داریم تا تعاونی های استان را در جهت تقویت اشتغال و اقتصاد استان حمایت کنیم،ادامه داد:متاسفانه عواملی چون آشنا نبودن اعضای هیئت مدیره و یا مدیران عامل ها با قوانین اساسی و نبود مهارت لازم برخی ازعضا در تعاونی ها موجب شد که تعاونی ها صدمه ببینند.
وی گفت:عملکرد همه تعاونی ها در نهایت باید به نفع مردم باشد و تقویت نگاه تعاونی ها در بخش اقتصاد در استان ضرروی به نظر می رسد.
استاندار گیلان با بیان اینکه تمام مشورتها وتصمیم گیری ها در تعاونیها وشوراهای اسلامی باید منتج به انجام خواسته های مردم باشد افزود : اگر براساس خواسته های مردم حرکت نکنید حضور تا ن مقطعی خواهد

jpg2097
وی با تاکید بر ورود بخش خصوصی در جلسات مختلف استانداری ،جلسات معاونین استاندار و حتی جلسات فرمانداری های شهرستان خاطر نشان کرد:تقویت تعاونی ها به نفع استان و مرم گیلان است و نباید فرصت ها را در این بخش از دست بدهیم.
استاندار گیلان ادامه داد:هم اکنون بیش از هزار پروژه صنعتی در گیلان دردست ساخت است که با بهره بردای از آنها جهشی بزرگ در اشتغال و تولید استان پیدا می شود اما متاسفانه چون هنوز برخی از بانکها رویکرد تولید ندارند ، تسریع در بهره برداری رسیدن این طرح های صنعتی انجام نمی شود.
وی با اشاره به اینکه تعاونی ها با سرمایه اندک جمع می شوند و پس از تجمیع، کارهای بزرگ انجام می دهند،اضافه کرد:یکی از مشکلاتی که امروز تعاونی ها دارند اختصاص تسهیلات با سودهای بالا و در حد ۲۶درصد است که این امر در نهایت موجب از دست رفتن فرصت ها می شود.
استاندار گیلان افزود : نرخ سود بانکی بالا برای تولیدکنندگان موجب از دست دادن ایجاد فرصتهای شغلی میشود
دکتر نجفی با اشاره به اینکه در گیلان بیش از ۱میلیون و ۹۰۸هزار نفر عضو تعاونی هستند،که متاسفانه بخشی از این افراد غیر فعال هستندتصریح کرد:یکی از تعاونی هایی که در گیلان عملکرد شان موجب نگرانی من است عملکرد تعاونی های مسکن مهر است.
وی افزود:برای تسریع در تحویل واحد های مسکن مهر که مورد تاکید دولت نیز است،در بخش بنیاد مسکن و راه و شهر سازی عملکرد ها بسیار بهتر از تعاونی های مسکن مهر است.
وی تاکید کرد:هم اکنون معضلات جدی در بخش تعاون داریم و با تدابیری اندیشیده شود تا عملکرد تعاونی های مسکن مهر در استان بهتر از امروز باشد تا هرچه سریعتر واحد های مسکن مهر به متاضیانشان تحویل داده شود.

Share