گزارش کامل از نشست امروز نمایندگان دولت و مجلس:

طرح جدید سازمان هدفمندی برای ۳ماهه‌شدن پرداخت یارانه‌

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا :سازمان هدفمندی در نشست امروز نمایندگان دولت و مجلس پیشنهاد داده که یارانه پرداختی به مردم ۳ تا ۶ماهه شده و دولت به جای پرداخت یارانه به دهک‌های بالا، به آنها اوراق مشارکت بدهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سید عبدالکریم هاشمی نماینده مردم میناب و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز نمایندگان دولت و مجلس، گفت: این جلسه با حضور کارشناسان، نخبگان، مدیران مراکز علمی، دانشگاهی، بورس و تعدادی از وزارتخانه‌ها و به ریاست محمد باقر نوبخت، تشکیل شد و ۳ ساعت به طول انجامید و مباحث مربوط به اصلاح‌بودجه سال‌جاری و پیش‌بینی وضع اقتصادی دولت و منابع بودجه سال ۹۳ مورد بررسی قرار گرفت.

139207100848292491282853

وی افزود: راه‌های مقابله با کسری بودجه، پیش‌بینی راه‌های تامین مالی پروژه‌های عمرانی، جبران کسری بودجه های سنواتی به خصوص بودجه سال ۹۲، وضعیت اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها واصلاح بودجه و تهیه پیش نویس بودجه سال آینده از جمله مباحثی بود که در این نشست مطرح شد. همچنین در این جلسه بر تعامل خوب بین دولت و مجلس برای مقابله با بحران‌های اقتصادی تاکید شد.

** رئیس مرکز آمار: نمی‌توان ۳ دهک‌ بالای یارانه‌بگیر جامعه را مشخص کرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به گزارش برخی دستگاه‌های در این جلسه تصریح کرد: رئیس مرکز آمار ایران در این جلسه طی گزارشی اعلام کرد که در حالی که این مرکز دارای بانک‌های اطلاعاتی متعدد و زیادی است اما اطمینانی وجود ندارد که همه این اطلاعات دقیق و صحیح باشند چرا که ممکن است شرایط برخی افراد و اطلاعات ثبت‌شده آنها تغییر کرده باشد، لذا نمی‌توان ۳ دهک‌ بالای یارانه‌بگیر جامعه و البته بقیه دهک‌ها را مشخص کرد.

** سازمان هدفمندی: می‌توانیم ۳ دهک‌ بالای یارانه‌بگیر را مشخص کنیم

هاشمی افزود: نماینده سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز در این جلسه طی گزارش اعلام کرد که ما قدرت تشخیص ۳دهک بالا را داریم و به راحتی می‌توانیم این کار را انجام دهیم بنابراین مقرر شد که اقدامات مختلف و لازم در این زمینه انجام شود.

وی افزود: در این جلسه تصمیم قطعی درباره حذف یارانه ۳دهک بالا گرفته نشد، اما مقرر شد که این موضوع در نشست‌های بعدی نمایندگان دولت، مجلس و کارشناسان بیشتر مورد بررسی کارشناسانه قرار بگیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: در این جلسه معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اظهار نظر خاصی در مورد حذف ۳دهک نکرد اما در مجموع به دلیل بار مالی پرداخت یارانه نقدی به ۳دهک بالا و همچنین مشکلات دولت در تامین منابع این یارانه، دولتی‌ها با حذف ۳ دهک بالای یارانه‌بگیران موافق بودند.

هاشمی ادامه داد: البته بحث‌های امروز نمی‌تواند به عنوان یک مصوبه تلقی شود چرا که باید در قالب یک طرح یا لایحه در مجلس مطرح و برای اجرا، به تصویب برسد.

طرح جدید سازمان هدفمندی برای ۳ یا ۶ماهه شدن پرداخت یارانه‌ها

وی افزود: در این جلسه همچنین سازمان هدفمندی طرحی را پیشنهاد کرد که براساس آن به جای حذف ۳دهک بالا، دولت یارانه نقدی را به صورت نقدی و غیرنقدی به مردم پرداخت کند، بدین صورت که به اقشار پایین جامعه یارانه نقدی آن هم در فواصل ۳ یا ۶ ماه یک بار پرداخت کرده و به اقشار بالاتر این یارانه را به صورت سهام یا اوراق مشارکت بدهد؛ این موضوع فقط یک پیشنهاد از سوی سازمان هدفمندی بود و قرار است که بیشتر بررسی شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت به دنبال اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌هاست چرا که پرداخت نقدی و تامین منابع یارانه پرداختی برای دولت سخت است و این موضوع شاید در کوتاه مدت فشاری را بر دولت تحمیل نکند، اما در طولانی‌مدت قطعا دولت را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد، لذا لازم است که این قانون اصلاح شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: در این جلسه کارشناسان نیز بر عدم اتکای بودجه های سنواتی به درآمدهای نفتی تاکید کردند که البته تحقق این موضوع در کوتاه مدت مقدور نیست و باید برای بلند مدت در این باره برنامه‌ریزی کرد.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به جلسه صبح امروز اعضای این کمیسیون با محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور اظهار داشت: این جلسه تنها نشستی بین دولت و مجلس نبود بلکه این معاونت از تمام کارشناسان، اساتید دانشگاه، پژوهشگران و مسئولین دولتی برای یک همفکری در مورد بودجه سال آینده و همچنین نظام بودجه‌ریزی کشور دعوت کرده بود.

وی ادامه داد: در این نشست حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر از کارشناسان و چهره‌های اقتصادی از جمله نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه، رئیس مرکز آمار و کارشناسان بورس حضور داشتند و تمام این کارشناسان نظرات خود را در مورد بحث بودجه‌نویسی مطرح کردند؛ در واقع در این نشست نوبخت جز خیرمقدم به میهمانان سخن دیگری نگفت و تنها شنونده نظرات کارشناسان بود.

این نماینده مجلس همچنین تصریح کرد: در واقع معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور با این نشست یک گام بلند در راستای نظرخواهی از تمام کارشناسان برداشت و قرار شد این نشست‌ها به صورت مرتب ادامه داشته باشد تا کارشناسان نظرات خود را مطرح کنند و پس از بررسی این معاونت نتایج این جلسات عملیاتی شود.

یوسفیان‌ملا همچنین افزود: در این جلسه کارشناسان نظرات خود را در مورد بحث هدفمندی، نظام بودجه نویسی، شرایط اقتصادی کشور، درآمدهای بودجه و فروش نفت بیان کردند و در واقع این جلسه تنها یک نشست کارشناسی برای بیان نظرات بود؛ در پایان جلسه هم پرسش‌نامه‌هایی بین مدعوین توزیع شد تا آنها تاریخ و شرایط خود برای حضور در این جلسات را مطرح کنند تا در جلسات بعد نیز از این افراد دعوت شود.

وی در خصوص سخنان خود در این نشست هم گفت: من در این جلسه در خصوص انتقادات تمام دولت‌ها به تغییرات مجلس در بودجه‌های سنواتی پاسخ داده و گفتم که چون در دوران گذشت،ه دولت به پیشنهادات نمایندگان در خصوص بودجه سنواتی توجهی نمی‌کرد، نمایندگان مجبور بودند پیشنهاد خود را به کمیسیون تلفیق ارائه دهند و لذا دولت احساس می‌کرد که بودجه در مجلس کاملا تغییر کرده است در حالی که اگر دولت پیش از تنظیم بودجه نظرات کارشناسی نمایندگان را لحاظ کند، بودجه با تغییرات عمده مواجه نمی‌شود.

رئیس کمیسیون تنظیم آیین‌نامه مجلس تاکید کرد: بنده در این جلسه آمادگی کمیسیون تدوین آیین‌نامه برای همراهی با دولت و اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس در زمینه تدوین و تصویب بودجه را اعلام کردم و گفتم همانطور که معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با دعوت از کارشناسان می‌خواهد نحوه نگارش بودجه را کارشناسی کند، کمیسیون تدوین آئین‌نامه نیز حاضر است هر اصلاحی که لازم باشد در آئین‌نامه داخلی مجلس اعمال کند چرا که تدوین بودجه یکی موضوع دو طرفه بین دولت و مجلس است و هر دو دستگاه باید در این زمینه تلاش کنند.

** قول نوبخت برای تقدیم بودجه ۹۳ در روز ۱۳ آذر

یوسفیان‌ملا در پایان خاطرنشان کرد: نوبخت در این جلسه قول داد که بودجه را روز سیزدهم آذر ماه به مجلس تقدیم کند چرا که ۱۵ آذر که زمان قانونی ارائه بودجه از سوی دولت به مجلس است، مصادف با روز جمعه خواهد بود و از این جهت این معاونت ۲ روز قبل از موعد قانونی یعنی روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه بودجه را به مجلس تقدیم می‌کند./تسنیم

Share