واکنش باشگاه سپیدرود به اظهارات علی کریمی | سرمربی سرخپوشان چه گفته بود؟

مربیان و بازیکنان، یکی از سرمایه های ارزشمند باشگاه می باشند و نباید اقتدار و اعتبار و ارزش آنان تخفیف یابد. حفظ این نماد و ارزش وظیفه مدیریت باشگاه است و متعاقبا بازیکنان و مربیان نباید درگیر منازعاتی گردند که این اعتبار و منزلت آنان تضعیف شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، پیرو مصاحبه آقای علی کریمی مربی محترم باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود رشت با خبرگزاری صدا و سیمای مرکز گیلان و طرح موضوعاتی در خصوص وضعیت باشگاه، مطالبات بازیکنان، تمدید قرار داد، وضعیت مالکیتی و مدیریتی، باشگاه سپیدرود رشت از منظر دفاع از حقوق قانونی خود و نیز اطلاع افکار عمومی مراتب زیر را اعلام می دارد:

۱- مدیریت باشگاه، استمرار حضور سپیدرود در لیگ برتر را که با همت بازیکنان، کادر فنی، ارکان مدیریتی، حمایت مسئولان محترم و از همه مهم تر حمایت و حضور همیشگی هواداران پرشور صورت پذیرفت، را تبریک عرض نموده و امیدواریم سپیدرود دوست داشتنی هم چنان مقتدرانه در فوتبال ایران بدرخشد و برای مردم مهربان و آگاه رشت افتخار آفرینی نماید.

۲- در ششم دی ماه سال قبل یعنی حدود ۴ ماه که مالکیت باشگاه با طی سلسله مراتب قانونی به اقای دکتر جواد تن زاده واگذار گردید و این گروه در حالی که سپیدرود در وضعیت بسیار بد مالی قرار داشت، تمامی تلاش و همیت خود را معطوف به حفظ تیم در مسابقات لیگ برتر نمودند. زیرا که در آن مقطع زمانی تیم در جدول  مسابقات موقعیت مناسبی نداشت و هیچ شخص حقیقی یا حقوقی قدرت ریسک و سرمایه گذاری حتی تبلیغ بر روی لباس تیم را هم نمی پذیرفت.

به طوری که تهیه بلیط برای حضور در مسابقات خارج از خانه از عمده ترین مشکلات باشگاه به شمار میرفت که با تغییر مدیریتی  بلافاصله پس از اولین برد مقابل نفت تهران، پاداش سکه به بازیکنان پرداخت گردید و سپس با برد مقابل سپاهان به هر بازیکن دو میلیون تومان پاداش تعلق گرفت.

مالک باشگاه سپیدرود رشت در مدت ۴ ماه، مبلغ ۴/۸۷۰/۶۴۰/۰۰۰ تومان (چهار میلیارد و هشتصدو هفتاد میلیون و ششصدو چهل هزار تومان) هزینه کرد به شرح ذیل داشته است:

۲/۴۵۳/۲۳۰/۰۰۰ تومان (دو میلیارد و چهارصدو پنجاه و سه میلیون و دویست و سی هزار تومان) بابت پرداخت قرارداد بازیکنان و کادر فنی که براین اساس حداقل پرداختی قرارداد بازیکنان ۵۰% و حداقل پرداختی قرارداد کادر فنی ۴۵% می باشد. همچنین بابت ۳ مرحله اردوی خارج از خانه مبلغ ۲۶۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان (دویست و شصت و دو میلیون تومان) و هزینه اسکان در هتل کادوس رشت مبلغ ۲۳۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان (دویست و سی میلیون تومان) پرداخت گردید.

همچنین بابت اجاره GPS مبلغ ۶۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان (شصت و یک میلیون تومان) هزینه گردید و سایر هزینه های باشگاه به مبلغ ۱/۸۶۴/۴۱۰/۰۰۰ تومان (یک میلیارد و هشتصدو شصت و چهار میلیون و چهارصدو ده هزار تومان) تامین گردید.

علاوه براین بخش قابل توجهی از تعهدات باشگاه در فصول گذشته نیز پرداخت شده است.

۳- پرسشی که برای افکار عمومی و هواداران سپیدرود وجود دارد این است که آیا همه باشگاه های حاضر در لیگ برتر که اتفاقا بیش از ۹۰ درصد  آنان ماهیت دولتی و شبه دولتی دارند، تا این مقطع از مسابقات، میزان مطالبات بازیکنان خود را به طور کامل، پرداخت نمودند؟ اگر تنها یک نمونه وجود دارد به مردم گفته شود. آیا اگر باشگاه سپیدرود پس از پایان بازی ها و در یک فرایند کاملا توافقی به تعهدات خود عمل کند مرتکب تخلفی شده است که باید مورد سرزنش قرار گیرد؟

۴ – باشگاه سپیدرود طی سالیان سال با مرارت و مشقت فراوان به حیات خود ادامه داده است و این امر نشان‌دهنده شرایط دشوار باشگاه‌داری خصوصی است و تا حمایت از این تیم به صورت سازمان یافته انجام نگیرد این مشکلات مجددا سر باز خواهد کرد. در بازار ورزشی ایران شرایط آزاد و رقابتی وجود ندارد و یک باشگاه خصوصی نمی تواند با باشگاهی که از بودجه دولتی ارتزاق می کند، رقابت کند و به سادگی هرچه تمام تر از صحنه خارج  می شود و این چرخه نیازمند تغییر بوده و همه باید بتوانند در شرایط برابر، در عرصه رقابت حضور داشته باشند.

۵- مساله مهمی که در خصوص باشگاه باسابقه ای چون سپیدورد رشت وجود دارد، این است که این باشگاه به رغم مشکلات ساختاری، لجستیکی و تغییرات مدیریتی فراوان، محبوب ترین تیم مردمی خطه شمال و چهارمین تیم پرطرفدار ایران به شمار می رود و تنها با اتکا به اندوخته سرمایه اجتماعی خود توانسته است، تاکنون به حیات خود ادامه دهد و تنها نماینده استانهای شمالی در سطح اول فوتبال کشور باشد. همان گونه که سپیدرود در طول نزدیک به ۵۰ سال حیاتش فراز و نشیب های زیادی را پشت سر نهاد، اما طرفداران خون گرم و با تعصبش هیچ گاه تیم محبوبشان را تنها نگذاشتند؛ بنابر این کسی نمی تواند با برگه هواداران و تلاش برای تحریک آنان و با زیر سوال بردن باشگاه برای خود اعتباری بیافریند و اعتقاد بر این است که نهادهای نظارتی در این خصوص به وظایفشان عمل نموده و در برابر کسانی که تلاش می کنند برای مردم و مسئولان هزینه امنیتی تولید کنند، قاطعانه  ایستادگی کنند.

۶- روشن است که هیچ کس نمی تواند حقوق قانونی و مشروع  مالک را با فضاسازی های کاذب و تهیه طومار و انجام مصاحبه های سریالی و ایراد فشار به مسئولان تضییع نماید، همه ما در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی زندگی می نماییم  و به قوانین و مقررات و ارزش های آن سخت وفاداریم و بدیهی است داور نهایی قانون است نه حاشیه سازی در رسانه ها  و با این گونه اقدامات، نتیجه ای جز ایجاد فضای یاس و ناامیدی و فریب افکار عمومی در بین هواداران نخواهد داشت.

۷- مربیان و بازیکنان، یکی از سرمایه های ارزشمند باشگاه می باشند و نباید اقتدار و اعتبار و ارزش آنان تخفیف یابد. حفظ این نماد و ارزش وظیفه مدیریت باشگاه است و متعاقبا بازیکنان و مربیان نباید درگیر منازعاتی گردند که این اعتبار و منزلت آنان تضعیف شود. می توان انتظار داشت در شرایطی که قرار است دور جدید از همکاری ها آغاز شود و تیمی باقدرت مهیای حضور در رقابتهای فصل آتی گردد از انجام مصاحبه ها، یادداشت ها و اظهاراتی که اختلال ارتباطی ایجاد می کند پرهیز شود و ادامه چنین منازعاتی راه همکاری را خواهد بست.

۸- سپیدرود تیمی ریشه دار است و نباید با تکرار برخی مشکلات ابهت و منزلت ان را شکست. نباید اندیشید که بیان تکرار مشکلات به سود تیم است. باید قدرت سپیدرود، محبوبیت اجتماعی و هواداران پر شورش اولی تر از هرچیز و هر شخص باشد و اگر تیمی مشکلات خود را عیان تر بگوید و بر طبل نداشتن ها و اختلافات بکوبد، طمع رقبا را بر می انگیزد و مستعد تخریب می شود.

۹- چنان که پیش تر اعلام گردید، پس از پایان بازی های لیگ، برنامه مربی محترم اخذ و بررسی دقیق خواهد شد و متناسب با استراتژی باشگاه نسبت به انتخاب بازیکنان، دستیاران، اردوها و نیازهای لجستیکی دیگر برنامه ریزی و تصمیم گیری می گردد.

و در این راه تنها یک هدف متصور است و آن اینکه به جای فرصت سوزی و افسوس روزهای گذشته از امروز به فکر برنامه ریزی، ایجاد فرصت و تدوین راهبردی برای انتفاع هرچه بیشتر هواداران سپیدرود کبیر بود.

علی کریمی چه گفته بود؟

سرمربی سپیدرود بعد از تساوی بدون گل سپیدرود در خانه و قطعی شدن ابقاء آن در رقابت های لیگ برتر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خارج از سالن کنفرانس از نابسامانی اوضاع این تیم و بی صداقتی مسئولان باشگاه انتقاد کرد و گفت: درحالیکه تیم با حمایت پرشور و همه جانبه هواداران و غیرت و تعصب بازیکنان در لیگ برتر ماندنی شد از مدیران باشگاه خبری نیست و یک هفته به پایان بازی های مانده است اما بازیکنان تیم هنوز مبالغ زیادی از قرارداد خود را نگرفته اند.

وی به صادقانه نبودن رفتار و کردار مدیران باشگاه سپیدرود اشاره و خاطرنشان کرد: با تشکیل جلسه های پی در پی درصدد فریب دادن بازیکنان و حتی هواداران بودند. سرمربی سپیدرود به ادامه دار بودن قرارداد خود اشاره کرد و گفت: قرارداد من به پایان نرسیده و ادامه دارد اما قرارداد بیش از نود درصد بازیکنان و کادر فنی تیم به پایان رسیده که از تعیین تکلیف آنان خبری نیست و همچنان بلاتکلیفند.

علی کریمی خاطرنشان کرد: برای گرفتن نتایج بهتر در لیگ هجدهم باید از هم اکنون تلاش کرد و درمورد تمدید قرارداد بازیکنان قدیمی و جذب بازیکنان جدید برای تقویت تیم برنامه ریزی کرد.

وی از مدیران اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال گیلان هم گله کرد و گفت : معلوم نیست بر چه اساسی و بر پایه چه منطق و پیشینه ای باشگاه باسابقه، ریشه دار و پرطرفدار سپیدرود را به افرادی سپرده اند که هیچ آورده ای نداشته و همچنان با حرف ها و رفتارهایی که صداقتی در آن نیست تیم را به چالش کشانده اند.

علی کریمی افزود: این افراد هر از گاهی در فوتبال پیدا می شوند و با استفاده از شهرت و اعتبار به دست آمده از این ورزش پرطرفدار از آنچه را که برنامه ریزی کرده اند بهره برداری می کنند و بدون هیچ اثرگذاری مثبت و بهینه ای از فوتبال کنار می روند و چه بسا ضربه های بزرگی هم بر پیکر نحیف فوتبال وارد می کنند.

Share