دلایل مرگ فک خزری انزلی مشخص شد

خونریزی داخلی، گرمازدگی و دور ماندن از محیط زیست دلایل مرگ فک خزری انزلی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:خونریزی داخلی، گرمازدگی و دور ماندن از محیط زیست دلایل مرگ فک خزری انزلی است.

دکتر قربانعلی محمدپور در گفت و گو با ایسنا منطقه گیلان با اشاره به تلف شدن یک قلاده فک خزری امروز در انزلی گفت:این فک توسط فردی از اهالی شهرستان بندرانزلی صید شد و پس از چند ساعت به ماموران محیط زیست انزلی تحویل داده شد.

وی افزود:ماموران این اداره پس از تحویل فک خزری آن را به یکی از استخرهای مجهز پژوهشکده آبزی پروری آب های داخلی کشور در بندرانزلی منتقل و در محیطی همسان با محیط زندگیش نگهداری می کنند،اما متاسفانه این فک پس از ۱۲ ساعت تلف شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد:پس از کالبدشکافی توسط کارشناسان مرکز تحقیقات فک خزری علت مرگ این فک در درجه اول خونریزی داخلی در پشت سینه این حیوان و در درجه دوم،گرمازدگی به دلیل دور ماندن از محیط زیست طبیعی اش عنوان شده است.

وی تصریح کرد:با وجود گرمایی زیادی که وجود دارد برخی فک ها به ساحل می آیند که متاسفانه این فک یافت شده در انزلی به محض مشاهده توسط افراد محلی و صیادان بسیار دست به دست شده و این امر موجب کاهش آب و املاح بدن این فک شد و در نهایت مرگ وی رقم خورد.

محمدپور از مردم خواست تا مهربانانه تر با آبریان خزر به خصوص فک های خزری رفتار کنند تا شاهد کاهش روزافزون جمعیت این گونه های ارزشمند که فقط در دریای خزر زندگی می کنند، نباشیم.

وی افزود:رفتارهای غیرحرفه ای برای نجات این فک خزری توسط افراد محلی و مردم عادی نیز استرس این جانور را بسیار بالا برده بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان به خبرنگار ایسنا گفت:در حال حاضر جمعیت فک خزری در این اکوسیستم ارزشمند صد هزار قلاده برآورد شده است.

وی افزود: آموزش مردم و صیادان در حفاظت از جمعیت فک خزری موجود بسیار موثر است و باید اقدامات جدی در این خصوص انجام شود.

Share