مهرداد لاهوتی خواستار عزل مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت جهاد کشاورزی شد

منتخب لنگرود در مجلس خواستار عزل و برکناری مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی شد و خطاب به حجتی گفت: برای آن وزارتخانه با داشتن چنین مدیرکلی متاسفم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات روز گذشته جمال مدرسی مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه واردات برنج آزاد شد و هیچ محدودیت برای ورود این محصول به کشور به‌غیر از فصل برداشت وجود ندارد، گفت: متاسفم برای این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی که هنوز اطلاع ندارد که چقدر برنج در کشور تولید می شود و چقدر به واردات نیاز است.

وی افزود: اینکه یک مسئول در وزارت جهاد کشاورزی می گوید که برای واردات برنح هیچ محدودیت و ممنوعیتی نداریم، باید واقعا تاسف خورد.

منتخب لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر من بجای وزیر بودم به خاطر این اظهار نظر فرد مذکور، وی را در همان دیروز عزل می کردم.

لاهوتی با تاکید بر اینکه وظیفه وزارت جهاد کشاورزی، وزیر و مسئولین وزارتخانه حمایت از تولیدات داخلی و برنجکاران داخل است، گفت: بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، سرانه مصرف برنج در کشور سالانه برای هر فرد ۳۶ کیلیو است، نیاز سالانه کشور ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج است که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج در داخل تولید می شود و سالانه تنها باید ۴۰۰ هزار تن برنج وارد شود.

اظهارات لاهوتی در خصوص میزان واردات برنج در حالی صورت می گیرد که مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی نیاز  کشور به واردات این محصول را یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تن اعلام کرد و گفت که به ‌طور معمول یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تا یک‌میلیون و ۷۰۰هزار تن به کشور وارد می‌شود.

لاهوتی گفت: اگر مقام مسئولی در وزارتخانه ای دیگر چنین مصاحبه ای می کرد گله ای نبود اما جای تعجب دارد که مقام مسئول وزارتخانه جهاد کشاورزی بعنوان متولی امر چنین مطلبی بیان می کند.

وی تاکید کرد: ما از این اظهارات بی ربط و غیر کارشناسی به راحتی نمی گذریم و بعد از تشکیل کمیسیونهای تخصصی مجلس دهم، از وزیر می خواهیم با حضور در کمیسیون کشاورزی در این زمینه پاسخگو باشد.

جمال مدرسی مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی روز گذشته در مصاحبه ای گفت: با توجه به دریافت تعرفه ۵۰۰ تومانی و عوارض از واردات برنج خارجی محدودیت ورود این محصول به کشور به‌غیر از فصل برداشت آزاد شد. برای واردات برنج به کشور ممنوعیتی وجود ندارد و تنها در چهارماهه فصل برداشت این محصول یعنی در ماه‌های مرداد، شهریور، مهر و آبان ورود این محصول به کشور برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی ممنوع است.

وی افزود: برای واردات برنج سقفی گذاشته نشده و براساس وضعیت بازار و عرضه و تقاضا اعمال می‌شود و ما دیگر جلوی کسی را برای واردات نمی‌گیریم.

مدیرکل دفتر ساماندهی توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برنج وارداتی به‌طور معمول ۳۰ درصد بیشتر از نیاز داخلی به کشور وارد می‌شود و نیاز کل کشور به واردات این محصول یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تن است که به‌طور معمول یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تا یک‌میلیون و ۷۰۰هزار تن به کشور وارد می‌شود.

مدرسی تصریح کرد: با توجه به اینکه برای واردات برنج تعرفه گذاشته شده است و برای ورود هر کیلوگرم از این محصول ۵۰۰ تومان عوارض و ورودی دریافت می‌شود دیگر مانند گذشته از طرف ما محدودیتی اعمال نمی‌شود.

وی در خصوص حجم واردشده این محصول به کشور، گفت: تا پایان سال گذشته ۷۶۰هزار تن برنج در فاصله زمانی ۸ماهه مجاز به کشور وارد شده است و ورود این محصول در سال جاری نیز ادامه داشته اما هنوز آمار سال جاری مشخص نشده است.

Share