پایان اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی/قرائت کیفرخواست با اتهام افساد فی الارض,کلاهبرداری,پول شویی,جعل اسناد و نشر اکاذیب برای زنجانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا بابک زنجانی متهم پرونده فساد نفتی با تدابیر شدید امنیتی و بیش از ده ماشین اسکورت وارد دادگاه انقلاب شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس ,از ساعت ۹ صبح امروز قرار است اولین جلسه دادگاه محاکمه بابک زنجانی آغاز شود.

۱۳۹۲۰۷۰۴۰۰۰۵۲۲_PhotoAدیشب یک منبع آگاه در گفت و گو با فارس عنوان کرد با نظر قاضی صلواتی قرار است این جلسه به صورت علنی برگزار شود.

۷:۲۱

تنها دو ساعت دیگر به آغاز محاکمه بابک زنجانی متهم پرونده فساد نفتی باقی مانده است.

۸:۱۵

بابک زنجانی متهم پرونده فساد نفتی با تدابیر شدید امنیتی و بیش از ده ماشین اسکورت وارد دادگاه انقلاب شد.

۸:۴۵

در پرونده فساد نفتی دو وکیل از طرف شرکت نفت، دو وکیل از طرف شرکت HK، یک وکیل از طرف بابک زنجانی، دو وکیل از طرف معاون اول وی و دو وکیل از طرف معاون دوم وی کار وکالت را انجام می‌دهند.

لازم به ذکر است که بانک زنجانی با چهره‌ای همراه با نگرانی اما شش تیغه وارد دادگاه شد.

۹:۰۶

اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب آغاز شد.

۹:۱۶

کیفرخواست ۴ جلدی بابک زنجانی به دادگاه آورده شد.

معاون دادستان تهران جهت قرائت کیفرخواست پشت تریبون رفت.

کیفرخواست برای سه نفر و در ۲۳۷ صفحه تنظیم شده و بر اساس این کیفرخواست اتهامات بابک زنجانی افساد فی الارض،کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی، پول شویی و نشر اکاذیب است.

۹:۴۰

بر اساس کیفرخواست صادره، اتهامات م_ش متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی افساد فی‌الارض، مشارکت درکلاهبرداری، مشارکت در پول شویی و همچنین اتهامات ح_ف_ه متهم ردیف سوم این پرونده افساد فی الارض، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK، مشارکت درکلاهبرداری از تأمین اجتماعی و مشارکت در پولشویی است.

بر اساس کیفرخواست قرائت شده از سوی معاون دادستان تهران،بدهکار نفتی در موارد متعددی با تغییر شماره شناسنامه و نام پدر نسبت به گشایش حساب‌های بانکی اقدام کرده است.

۱۰:۰۳

دهدشتی نماینده مردم آبادان در دادگاه حاضر شد. هنوز علت حضور وی در جلسه دادگاه بابک زنجانی مشخص نشده است.

۱۰:۰۵

معاون دادستان تهران در جلسه دادگاه اظهار داشت: در مقدمه این پرونده آمده است که طبق گزارش واحد اطلاعات پولشویی وزارت نفت، پرونده‌ای در اوایل سال ۹۲ مفتوح شد و با توجه به اینکه در حساب‌های شرکتی در کیش وجوه کلانی جا به‌ جا شده است رسیدگی از طریق مراجع قضایی تقاضا شد.

وی افزود: اتهامات متهم ردیف اول، ۲۸ آبان ۹۳ با شکایت وزارت نفت ثبت شد، همچنین به موجب مشارکت در اخلال نظام ارزی و شکایت‌هایی از سازمان تأمین اجتماعی و بانک مسکن متهم موجب تعقیب در شعبه ۲۶ ناحیه بازپرسی دولت قرار گرفت.

معاون دادستان تهران تصریح کرد: شعبه بازپرسی بیش از ۴۰ نوبت فرد را مورد بازرسی قرار داد و ۲۰۰ فرد مطلع پیرامون شرکت‌های متهم به این شعبه فراخوانده شدند.

۱۰:۴۰

نماینده دادستان تهران در رابطه با زمینه اقدامات مجرمانه متهم نفتی به بحث ناشی از تحریم‌ها، شبکه مالی بانک‌ها و شرکت‌های نفتی و همچنین سیستم نرم افزاری اشاره کرد و گفت: در زمان تحریم تمامی بانک‌ها به جز چند بانک در لیست تحریم قرار گرفتند. همچنین ارتباط سوئیفتی بانک‌های ایرانی با سایر بانک ها قطع بود به همین دلیل متهم ردیف اول درصدد برآمد که سیستم نرم افزاری طراحی کند.

وی افزود: زنجانی بانکی را در مالزی افتتاح و راه اندازی کرد اما عملاً از دفتر تهران این بانک عملیات انجام می‌داد.

نماینده دادستان تهران گفت: بررسی سوابق سوئیفتی نشان می‌دهد هیچکدام از پیام‌ها واقعی نبوده وهمگی جعلی بوده‌اند، به گونه‌ای که کارمندان زنجانی متن پبام‌ها را به صورت از پیش تعیین شده درسیستم خود داشته‌اند، همچنین درمدت فعالیت زنجانی پیام‌های سوئیفتی میان بانک انصار، مسکن، صادرات، توسعه و تعدادی بانک دیگر رد و بدل شده که فقط در یک فقره و برای خرید یک جرثقیل پیام صحیح منتشر شده و مابقی جعلی است.

وی در ادامه قرائت کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای متهم نفتی به بانک «ک» اشاره کرد و گفت: این بانک در تاریخ ۲۰۰۹/۸/۲۶ تاسیس شد و در ابتدا متعلق به شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی متهم ردیف اول بوده است. این بانک مجوز فعالیت بانک‌داری در تاجیکستان دریافت می‌کند.

نماینده دادستان تهران گفت: «ح. ف. ه» به عنوان فرد مسئول به این بانک معرفی شده بود، همچنین دو کارمند از یکی از بانک‌های ایران نیز در این بانک استخدام می‌شوند، زنی به نام «م.م» به عنوان کارمند ماهانه ۴ هزار یورو از زنجانی پول دریافت می‌کرده است.

۱۰:۴۶

با تشخیص قاضی صلواتی، برای ادامه رسیدگی به پرونده بابک زنجانی ۱۵ دقیقه تنفس اعلام شد.

۱۱:۰۱

پایان تنفس و شروع مجدد دادگاه فساد نفتی

قاضی صلواتی دادگاه را با صلوات برای شادی روح جانباختگان فاجعه منا آغاز کرد.

برای اولین بار پس ازمدت‌ها، ۳متهم پرونده با یکدیگر در فضای خارج از دادگاه رو به رو شدند.

۱۱:۰۵

دو خواهر متهم ردیف اول وارد دادگاه رسیدگی به پرونده فساد نفتی شدند.

۱۱:۱۰

با گذشت ۱۲۴ دقیقه از شروع دادگاه تا این لحظه ۵۳ صفحه از کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای بابک زنجانی قرائت شده است.

بر اساس اعلام معاون دادستان تهران، متهم در طول بازپرسی گفته است که منبع ۱۵ میلیارد یورویی در خارج از کشور دارد، همچنین متهم در طول تحقیقات ابتدایی ادعا می‌کرده که حساب کاربری ایمیلش در بانک خود از طرف وزارت اطلاعات ایجاد شده است.

۱۱:۳۴

معاون دادستان تهران در ادامه گفت: متهم از طریق کارمندان زندان اوین با بیرون از زندان ارتباط برقرار کرده و از طریق فردی با خواهرش ارتباط می‌گیرد، متهم در زمان تحقیقات نیز دست از جعل برنداشته است.

۱۱:۴۷

معاون دادستان تهران به نامه متهم ردیف اول پرونده نفتی به خواهرش اشاره کرد و گفت: وی در این نامه به خواهرش گفته است: «دیگر با خانم «چ» ارتباط نگیر از اینجا خبر می‌رسد به بازپرس کلی اطلاعات داده است.»

۱۱:۵۸

اولین جلسه دادگاه بابک زنجانی در حالی به پایان رسید که ۶۵ صفحه از کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای متهم از سوی معاون دادستان تهران قرائت شد.

جلسه بعدی فردا ساعت ۸:۳۰ صبح در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود.

Share