گزارش تکان‌دهنده رییس مجلس به روحانی/نمی دانیم ماجرای بابک زنجانی آخر چه شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید پشت پرده این ماجرا مشخص شود، باید مشخص شود بابک زنجانی چگونه وارد سیستم شده و چه کسانی وی را حمایت کردند تا این پول‌ها را بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در نشست اعضای کار گروه‌های ارتقای سلامت نظام اداری دستگاه‌های اجرایی که بعد از ظهر امروز در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: در ماه گذشته آقای لاریجانی رئیس مجلس یک گزارشی را به رئیس‌جمهور فرستادند که ضمیمه آن گزارش، گزارش یک دستگاه نظارتی بود که پس از دریافت آن نیز آقای رئیس‌جمهور رونوشت مفصلی کردند و به بنده دادند و من هم آن را به اعضای دولت فرستادم.

jahan0830_PhotoAوی در ادامه افزود: این گزارش که از سوی دستگاه نظارتی تهیه شده بود واقعاً تکان‌دهنده بود، دوستانی که گاهی اوقات می‌گویند چرا دو میلیارد دلار به آن شکل اختصاص داده شد و بعد جلسه می‌گذاریم که مشخص می‌شود اصلاً دو میلیارد دلار نبوده و ۱۴۰میلیون دلار بوده و نتیجه می‌گیریم که کلاً رانتی در کار نبوده است، بروند و این گزارش را که رئیس‌مجلس ارائه داده بخوانند و اعداد و ارقام آن را ببینند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های بخش خصوصی برخلاف شعاری که برخی‌ها می‌دهند، مبارزه با فساد اقتصادی است، گفت: برخی‌ها به من می‌گویند اینقدر در مورد فساد صحبت نکنیم چون این موضوع باعث می‌شود بخش خصوصی از صحنه اقتصادی خارج شود، من بعید می‌دانم کسی به اندازه من باور داشته باشد که بخش خصوصی باید میدان‌دار در کشور باشد این مطالبه امروز بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: بخش خصوصی با تمام تلاش‌ها و رنجش‌هایی که دارد کار اقتصادی را جلو می‌برد اما در یک لحظه یک نفر می‌آید و یک شبه به ثروت باد آورده می‌رسد. در مورد آن آقایی که پیرامون پرونده ۳هزار میلیاردی اعدام شد من همان موقع در یک مصاحبه‌ای گفتم با توجه به شناخت خوبی که از بخش خصوصی و صنعت دارم، صنعت‌گری را می‌شناسم که سه نسل کار صنعتی انجام داده و بر اساس دانسته‌های خود اعلام کردم بعید می‌دانم سیستم بانکی کشور به این فرد بیش از ۲۰۰میلیارد تومان وام داده باشد. بعد در همان زمان یک فردی در سال ۸۵ وارد صنعت می‌شود و در سال ۹۰ دستگیر می‌شود و آن وقت می‌گویند ۳هزار میلیارد تومان تسهیلات استفاده کرده و حتی بعداً  که دارایی‌هایش را بررسی کردند مشخص شد اموالش بیش از آن پولی که دریافت کرده می‌ارزد. آخر مگر می‌شود یک انسان در عرض ۵ سال بیش از سه هزار میلیارد تومان پول کسب کند. لذا بدانید بخش خصوصی وقتی اینها را می‌بیند مأیوس‌تر می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه فساد، بنیان‌های اقتصادی و اجتماعی یک کشور را از بین می‌برد تأکید کرد: فساد در کشور ما تبدیل به یک بیماری ساختاری شده است.

جهانگیری وجود فساد را مختل‌کننده توسعه کشور دانست و باعث مختل شدن روند توسعه کشور و عقب راندن بخش خصوصی دانست و گفت: فساد چرخ حکمرانی را از کار می‌اندازد و باعث می‌شود مردم احساس بی‌پناهی و بی‌دولتی کنند، شما فکر می‌کنید موضوع بابک زنجانی از ذهن مردم پاک می‌شود؟

وی افزود: اینکه یک فردی راحت بیاید یک میلیارد دلار نفت بگیرد و بگوید می‌خواهم بروم بفروشم و مسئولان این کار را انجام دهند بدون اینکه سابقه آن را بررسی کنند و اینکه این فرد چگونه می‌خواهد ال‌سی باز کند را بررسی کند، وقتی این ماجرا را واکاوی و بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که اگر ذره‌ای دقت وجود داشت این کار نباید انجام می‌شد.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: از آن اقدام بدتر این بود که به فرد مورد نظر اعتماد می‌کنند و پول کشور را در اختیارش می‌گذارند و بیش از یک میلیارد دلار پول می‌دهند و می‌گویند ما نمی‌توانیم پولهایمان را بین پیمانکارنمان توزیع کنیم و آن فرد برود این کار را انجام دهد که مجموعاً ۲میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار پول مملکت را به این شخص می‌دهند و حالا که یک سال در زندان است ما نمی‌دانیم این ماجرا در آخر چه شد.

معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد:‌ این دو میلیارد و ۷۰۰ دلار مطمئناً نمی‌تواند در یک دوره دو و سه ساله خورده و صرف عیش و نوش شود. خیلی هم که اهل خرج کردن باشند فوقش ۱۰ میلیون یا ۱۰۰میلیون دلار خرج کردند. بقیه پول‌ها حتماً در جایی هست. مسئولان قضایی در بیاورند که این پول کجاست و ما نیز در این دولت تمام همکاری‌ها را در این رابطه انجام خواهیم داد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید پشت پرده این ماجرا مشخص شود، باید مشخص شود بابک زنجانی چگونه وارد سیستم شده و چه کسانی وی را حمایت کردند تا این پول‌ها را بگیرد.

وی گفت: چرا می‌ترسیم که این مسائل را طرح کنیم، تا این موضوع روشن نشود بابک‌زنجانی‌ها در این کشور به وجود می‌آیند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه فساد، امنیت اجتماعی کشور را تهدید و نهادهای کشور را ناکارآمد می‌کند، گفت: فساد همچنین باعث ایجاد شکاف‌های طبقاتی و افزایش تبعیض در جامعه می‌شود. ما در امر مبارزه با فساد باید بررسی‌های نظری، جامعه شناختی و عملی داشته باشیم.

جهانگیری با تأکید بر لزوم پاسخگویی مسئولان در هر سطحی گفت: در هر دوره‌ای که مسئولان احساس کردند نباید پاسخ بدهند و همچنین احساس کردند کنترل و نظارت نمی‌شوند این فسادها بیشتر شده است.

وی افزود: ما از اینکه امروز می‌بینیم کاری انجام می‌دهیم که از نظر خودمان ۱۰۰درصد قانونی است و یک عده داد می‌زنند که غیرقانونی است خوشحال می‌شویم که یک عده‌ای بر دستگاه‌های ما نظارت می‌کنند. به هر حال این دولت باید کارنامه‌ای در عمل ارائه کند اینکه دستگاه‌ها احساس کنند از جاهای مختلف نظارت می‌شوند به مصلحت است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما باید از کارهای حاشیه‌ای صرف‌نظر کرده و آسیب‌شناسی کنیم، تصریح کرد: در جایی که فساد تبدیل شود به یک حربه سیاسی علیه رقیب، حتماً آسیب بوجود خواهد آمد، ما باید از سیاسی شدن مبارزه با فساد جلوگیری کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه میزان فساد در یک جامعه به میزان مشارکت مردم در نظام تصمیم‌گیری و نظارت و کنترل آنها بر رفتار مسئولان وابسته است، تأکید کرد: همه دستگاه‌ها و مسئولان باید پاسخگو باشند. ما باید دولت را کوچک کنیم و بهره‌بری را افزایش دهیم و سیستم مدرن و سامانه‌ها را به منظور جلوگیری از  فساد، مورد استفاده قرار دهیم.

وی با بیان اینکه باید در هر دستگاهی گلوگاه‌ها را مشخص کرده و بشناسیم، خطاب به مسولان گفت: نگذارید با آدرس و علامت غلط ما و مردم را سرگرم کنند.

وی افزود: یک عده آدم دارند یک کارهای عجیب و غریب می‌کنند. بنده گزارش دارم و اطلاع دارم مخصوصاً جاهایی که می‌بینیم بعضی‌ها صدایشان خیلی بلند است، خبر رسیده که در اطراف آن افراد چه اتفاقاتی می‌افتد. باید جلوی همه اینها را گرفت.

وی تأکید کرد: ما در این دولت خط قرمزی نداشته و با هیچکس رودربایستی نداریم.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه قبح فساد نباید در کشور بشکند، گفت: روزی که درباره مقامات اول دولت یکسری اتهاماتی مطرح شد برخی مثل ما که بیرون بودیم همان موقع صحبت کردیم و گفتیم این موضوع را سریعا تعیین تکلیف کنید اگر نیست بگویید نیست و اگر وجود دارد برخورد کنید چون وقتی که گفته می‌شود در سطح بالایی این فساد رخ داده، ده‌ها مدیر در پایین این سطح حضور دارند که شرایط را به وجود می آورند که آنها هم به تبعیت از مقامات بالاترشان آن کار را انجام داده‌اند بنابراین ما نباید اجازه دهیم قبح فساد بشکند. بگذاریم فساد همچنان پیش مسئولان یک عمل زشت باشد.

وی ادامه داد: نتوانستیم در آن زمان این کار را انجام دهیم و نتیجه‌اش را در اتفاقات بعد دیدیم و اتفاقاتی که نباید بیفتد، افتاد.
/فارس

 

Share