همه برنامه‌های تلویزیون در نوروز ۹۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نشست خبری «علی بخشی‌زاده» مدیر شبکه دو سیما و مسئول پروژه‌های نوروزی تلویزیون امروز با حضور نمایندگان رسانه‌های جمعی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا نشست خبری «علی بخشی‌زاده» مدیر شبکه دو سیما و مسئول پروژه‌های نوروزی تلویزیون صبح امروز با حضور نمایندگان رسانه‌های جمعی برگزار شد.

635289336905790000 در این مراسم بخشی‌زاده در سخنانی گفت: حوالی مهرماه بود که به من گفته شد برای نوروز ۹۳ برنامه‌ریزی کنیم. از آن به بعد نشست‌هایی برگزار شد که به برنامه‌ریزی نسبتا منتهی شد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌ها در ۲ فاز صفر و اجرایی انجام شد و در فاز صفر، یک نگاه پرونده‌وار به عملکرد تلویزیون در ساْ‌های ۹۱ و ۹۲ داشتیم و کل پروژه‌هایی که ارائه کرده بودیم را بررسی کردیم تا دقیقا بدانیم چه نقاط ضعف و قوتی داشته‌ایم.

بخشی‌زاده تصریح کرد: به همین منظور از تمامی نهادهای نظارتی صداوسیما خواستیم تا نظراتشان را اعلام کنند. در این مرحله از شورای نظارت قانون اساسی بر سازمان صداوسیما خواستیم تا گزارش‌های خود را ارائه دهند. همچنین دومین مرجع ما مرکز نظارت و ارزیابی سازمان صداوسیماست که بیش از ۱۴۷ شبکه تلویزیونی و رادیویی فعلی را به صورت روزانه رصد می‌کند. سومین نهاد نیز گزارش‌های مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما بود که یک دسته گزارش‌های کارشناسی است، یک دسته تعداد مخاطبان و یک دسته میزان رضایتمندی را ارائه می‌دهند.

وی افزود: محور بعدی در حوزه ستاد معاونت سیما بود. دوستانی مامور شدند تا صداوسیما را رصد کنند. یک مرحله طرح و پلان کلی را دیدیم و در مرحله دوم بایدها و نبایدها را تعریف کردیم و در مرحله آخر به برنامه‌ریزی رسیدیم. البته ادعا نداریم که تمام ریز برنامه‌های خود را دقیق اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه اصول اصلی ما در سال جدید ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی است، اظهارداشت: سه اصل خانواده‌محوری، امیدآفرینی و نشاط‌افزایی و تعالی معنوی در برنامه‌های نوروز ۹۳ مورد توجه ما بود که ذیل فضای گفتمانی ایرانی اسلامی تعریف می‌شود.

بخشی‌زاده عنوان داشت: مقوله توجه ویژه به محیط زیست، بحث صرفه‌جویی با توجه به تهدیدات بیرونی و توجه ویژه به مقوله افزایش جمعیت نیز از جمله موارد مورد توجه ما است.

توجه به خانواده‌محوری، پرداختن به شعار سال به شکل هنرمندانه، توجه ویژه به وحدت ملی، گویش‌ها و لهجه‌های محتلف کشورمان از جمله اولویت‌های دیگر ما است.

**تشکیل شبکه مجازی سریال در نوروز

مدیر شبکه دو سیما در ادامه این نشست به سریال‌هایی که شبکه‌های محتلف برای نوروز در نظر گرفته‌اند، اشاره کرد و گفت: امسال طوری طراحی کرده‌ایم که یک شبکه مجازی ۲۴ ساعته برای پخش سریال‌های نوروزی تشکیل شود.

وی با بیان اینکه امسال پخش ویژه برنامه‌های نوروزی از ۲۷ اسفندماه آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین سال ۹۳ ادامه می‌یابد، ادامه داد: با توجه به اینکه روایت دوم تاریخ شهادت حضرت فاطمه(س) مصادف با ۱۵ فروردین ماه است، شبکه‌های تلویزیونی موظف هستند تا روز ۱۳ فروردین ماه پخش سریال‌های خود را به پایان برسانند.

بخشی‌زاده تصریح کرد: امسال شبکه یک سیما سریال‌های پایتخت ۳ و طنز هله هوله را در نظر گرفته که پایتخت هر شب ساعت ۲۲:۱۵ به روی آنتن می‌رود و تکرار آن نیز در ۲ نوبت ساعت‌های ۱:۳۰ بامداد و ۱۵ روز بعد پخش می شود. شبکه دو سیما نیز مجموعه خوب، بد، زشت را تدارک دیده و دو مجموعه قند و پند و کلاه قرمزی هم از این شبکه پخش می‌635289336921883750شوند. خوب‌، بد، زشت هر شب ساعت ۲۱:۳۰ پخش می‌شود و در دو باکس ۲ بامداد و ۱۴ روز بعد تکرار می‌شود.

وی افزود: مجموعه‌های روزهای بد در و طنز آیتمی کرکره نیز مجموعه‌های شبکه سه سیما هستند که روزهای بد در، ساعت ۲۰:۴۵ روانه آنتن می‌شود و تکرار آن ساعت ۲۴ و ۱۶ روز بعد است. شبکه تهران نیز ما فرشته نیستیم را برای نوروز ۹۳ تدارک دیده است که ساعت ۲۳:۱۵ با تکرار ساعت ۱۹ روز بعد پخش می‌شود.

بخشی‌زاده گفت: شبکه چهار سیما با سریال خارجی به استقبال نوروز می رود و شبکه قرآن و معارف سیما هم دو مجموعه گوهر جان و مثل من، مثل تو را روانه آنتن می‌کند.

همچنین شبکه تماشا نیز در ایام نوروز سریال پایتخت ۳ را تکرار می‌کند و مجموعه‌های معلم، آب پریا، زورو، مسافران، شام و آوای باران را هم به روی آنتن می‌برد.

**پخش ۱۲۶ فیلم در نوروز/ ۱۷ فیلم جدید سهم سینمای ایران

بخشی‌زاده در بخش دیگری از مراسم به فیلم‌های سینمایی تلویزیون در نوروز ۹۳ اشاره کرد و اظهارداشت: شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، تهران و نمایش در ایام نوروز هر روز یک فیلم حدید اعم از داخلی یا خارجی پخش خواهند کرد. همچنین حداقل ۱۸ فیلم سینمایی انیمیشن جدید از شبکه‌های دو، تهران و پویا به مخاطبان عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه همه ژانرهای سینمایی در انتخاب فیلم‌ها لحاظ شده‌اند، عنوان داشت: در این میان ۲۸ فیلم تلویزیونی تولید شبکه‌های سیما و مرکز سیمافیلم هستند. ۱۷ فیلم هم از سینمای ایران انتخاب شده که اسامی آنها هنوز نهایی نشده است. ۴۵ فیلم داخلی داریک و ۱۲۶ فیلم جدید خارجی که برای اولین بار پخش می‌شوند. امسال حدود ۳۶ درصد از فیلم‌ها ایرانی هستند. حوض نقاشی، ضد گلوله، آزمایشگاه، پسرآدم، دختر حوا از جمله فیلم‌های ایرانی هستند و ۱۲ سال بردگی نیز یکی از فیلم‌های خارجی روز و برنده اسکار است که تلویزیون آن را پخش می‌کند.

**تغییر ساعت پخش مستندهای تلویزیون

بخشی‌زاده درباره مستندهای تلویزیون در نوروز ۹۳ نیز عنوان داشت: امسال ساعت پخش برنامه‌های مستند تغییر کرده و در ساعات پربیننده یعنی از ۱۸ تا۲۲ روانه آنتن می‌شوند. امسال حداقل ۲۷۰ مستند مختلف خارجی با موضوعات متنوع مثل حیات وحش، طبیعت،‌آفرینش، باستان شناسی، نجوم، علم و تکنولوژی، ورزشی، پزشکی و سلامت، محیط زیست، هوا و فضا و … در حال آماده‌سازی است. شبکه قرآن و معارف هم آثاری با رویکرد دینی و مذهبی در نظر گرفته است.

وی درباره فیلم‌های شبکه نمایش نیز توضیح داد: این شبکه تلویزیونی آثاری را در قالب یک ساعت با پیکاسو، سینمای هند، سینمای کلاسیک، فیلم‌های سینمایی دنباله‌دار، مرور آثار بازیگران و … روانه آنتن می‌کند.

مدیر شبکه دو سیما ادامه داد: همچنین شبکه سه سیما ۱۱ فیلم ایرانی را در جدول پخش خود قرار داده و فیلم‌های تلویزیونی شبکه یک سیما نیز عبارتند از به من نگو قراضه، ته خط، خسیس، به خاطر یک مشت دلار ناقابل، ماجرای دکتر سه سوت. شبکه دو نیز فیلم‌های تلویزیونی پنجره، فریادهای خاموش، آخرین زمزمه، تندباد مایا و نام و نام خانوادگی را پخش می‌کند. شبکه سه نیز همایش، چایی با بهار نارنج، عطرخوش زندگی و قالیچه سلیمان را برای پخش در نظر گرفته است. همچنین شبکه چهار نیز نگار و سودابه را پخش می‌کند و شبکه تهران فیلم‌های تلویزیونی زیر قیمت، تعطیلات، مسابقه ازداوج و لغزش را در نظر گرفته است.

**توجه ویژه به برنامه‌های معارفی

مسئول پروژه‌های معارفی سیما درباره برنامه‌های معارفی سیما نیز گفت: در این حوزه تلاش شده که ارزش‌ها و مسائل مذهبی در نوروز از دست نرود. شبکه‌ها تدارک خوبی دیده‌اند و بعد از اذان صبح، شبکه یک سیما ترتیل قرآن را پخش می‌کند. همچنین شبکه سه ساعت ۶ صبح سخنرانی مذهبی پخش می‌کند و شبکه قرآن نیز هر روز صبح قرائت یک جزء قرآن از حرم امام رضا(ع) را به روی آنتن می‌برد. شبکه دو نیز ساعت ۷ سخنرانی مذهبی خواهد داشت. شبکه یک سیما نیز آفتاب شرقی را هر روز قبل از اذان ظهر به روی آنتن می‌برد. نیمروز نورورز، صهبای تسنیم، سمت خدا، مسابقه قرآنی فردوس، یار مهربان؛ یاد خدا، طرح شب‌های جاری و آرامش بهاری برنامه‌های دیگر تلویزیون در حوزه معارف است.

**دختران نوجوان صاحب مسابقه تلویزیونی ویژه شدند

بخش دیگر این نشست به اعلام مسابقات نوروزی اختصاص داشت که بخشی‌زاده در این باره گفت: شبکه دو سیما با ۲ مسابقه نشان برتر و ماز به استقبال نوروز می‌رود. ماز به معنی پیچ و خم مسابقه‌ای ویژه دختران نوجوان است. شبکه سه سیما نیز با مسابقه صدا که بازخوانی تیتراژهای سریال‌هاست به استقبال نوروز می‌رود. شبکه چهار نیز مسابقه بُعد چهارم، شبکه تهران مسابقه سرزمین دانایی، شبکه قرآن مسابقه فردوس، شبکه آموزش مسابقه‌های مشاعره ستاره‌ها و قند پهلو،‌شبکه قرآن مسابقه تلفنی نوروزی، شبکه سلامت مسابقه سلامت و شبکه نسیم مسابقه لطیفستان را در جدول پخش قرار داده‌اند.

وی درباره برنامه‌های ورزشی تلویزیون نیز تصریح کرد: برنامه‌های افتخارات ورزشی، ورزش از نگاه دو، صبح نوروزی، رزم ونما، شهر ورزشی، تاریخ شهرآورد،‌صبح و سلامت و … برنامه‌های ورزشی تلویزیون در نوروز سال آینده هستند.

**ویژه برنامه‌های سال تحویل

مدیر شبکه دو سیما در بخش دیگری از سخنانش به ویژه برنامه‌های شبکه‌های مختلف درتحویل سال اشاره کرد و گفت: شبکه یک سیما ۱۰ ساعت ویژه تحویل سال دارد که از ساعت ۲۲:۳۰ روز قبل آغاز می‌شود. شبکه دو و سه سیما نیز هرکدام ۱۰ ساعت برنامه تدارک دیده‌اند. در این میان شبکه تهران ۲۰ ساعت تدارک دیده است.

**سری جدید کلاه قرمزی در نوروز ۹۳

بخشی‌زاده در این مراسم درباره برنامه‌های ویژه کودکان در نوروز ۹۳ نیز گفت: برنامه‌های فیتیله، با ما بیا و کلاه قرمزی شاخص‌ترین برنامه‌های شبکه دو است. همچنین از شبکه تهران نیز بچه‌ها بیاین تماشا و رنگین کمان پخش خواهد شد. شبکه آموزش نیز گل آموز و نوروز و عروسک‌های ایرانی را پخش می‌کند. شبکه قرآن نیز نقطه اوج و ماجرای سحر خانم را در نظر گرفته است. ه‌های ایران و بچه‌های ایران هم از شبکه جام جم پخش می‌شوند.

وی درباره شایعات مبنی بر عدم پخش مجموعه کلاه قرمزی در نوروز ۹۳ نیز گفت: دوستان در حال حاضر کار خود را انجام می‌دهند و این شایعات سال گذشته هم وجود داشت. حتی تهیه‌کننده هم نسبت به این شایعات معترض است.

وی درباره انتشار عکس‌های کلاه قرمزی و سایر عروسک‌های این مجموعه روی لوازم التحریر و اسباب‌بازی‌ها نیز عنوان داشت: شبکه دو سیما بر اساس جدول زمانی فرجه‌ای به تهیه‌کنندگان خود دارد تا از برنامه‌های سازمانی استفاده کنند.

*ذهن مریض همه چیز را به همه چیز ربط می‌دهد

وی همچنین درباره تفاهم ایجاد شده در برنامه عموپورنگ که برخی استفاده از کلید دروغ را به کلید روحانی نسبت داده بودند، عنوان داشت: برنامه عموپورنگ در این سال‌ها نشان داده است که قصد چنین کارهایی را ندارد. ذهن مریض، همه چیز را به همه چیز ربط می‌دهد. ما معین قوای دیگر هستیم و قوای دیگر عملکرد و برنامه‌هایشان را از بستر سازمان صداوسیما به مخاطبان می‌رسانند./فارس

Share