«لکسوس گیت» پرده جدید فساد در فوتبال ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عصر دیروز، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، که در میانه‌های فصل با دلخوری از استقلال رفت، سخنانی گفته که پرده‌های جدیدی از فساد در فوتبال ایران را به نمایش درآورده تا چهره شبح ترسناک فساد در فوتبال ایران روز به روز واقعی‌تر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عصر دیروز، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، که در میانه‌های فصل با دلخوری از استقلال رفت، سخنانی گفته که پرده‌های جدیدی از فساد در فوتبال ایران را به نمایش درآورده تا چهره شبح ترسناک فساد در فوتبال ایران روز به روز واقعی‌تر شود.

هنگامی که جواد نکونام با دلخوری استقلال را در کورس قهرمانی تنها گذاشت، مسئولان تیم آبی‌پوش پایتخت، کارلوس کی‌روش را مسئول این جدایی دانستند و او را در رفتن ستاره‌های ملی‌پوش استقلال مؤثر دانستند، چه اینکه استقلال در جام باشگاه‌های آسیا حضور داشت و همین ‌باعث می‌شد تا کی‌روش نتواند همه بازیکنانش را از فروردین ماه‌ ‌داشته باشد.

هرچند پس از بازگشت مربی پرتغالی تیم ملی به ایران، وی از فرستادن کاپیتان تیمش به لیگ کویت ‌ناراحت شده، ‌این روز‌ها با حرف‌های نکونام، از نیمه دیگر داستان رفتن نکونام و حاشیه‌های تکان‌دهنده‌‌ از واقعیت غمبار فوتبال ایران پرده‌برداری شد.

اما باید برای واکاوی ماجرا ‌به چند ماه پیش برگردیم؛ آن هم هنگامی که در آغاز ‌فصل جدید، بحث رفتن نکونام از استقلال مطرح بود و چون مشتری وی تیمی از لیگ امارات بود با دخالت کفاشیان و نظر فتح‌الله‌زاده، نکونام در استقلال ماند. علت رفتن نکونام از استقلال در آن مقطع، اختلافات شدید کاپیتان تیم ملی با یکی از نزدیکان سرمربی این تیم بود که در نقل و انتقال بازیکنان نقش داشت و البته به علت محبوبیتی که نزد سرمربی استقلال داشت، برای بازیکنان شاخ و شانه می‌کشید که ترکیب استقلال را وی مشخص می‌کند.

و همین درگیری‌ها منجر به کشیده شدن ماجرا به هیأت رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال شد و در مرداد ماه امسال، درگیری لفظی میان قلعه‌نویی و علیپور رخ داد.

وقتی علیپور از منشوری بودن م. ع از نزدیکان امیر قلعه‌نویی سخن گفت، سرمربی استقلال با لحن شدیدی از دبیر رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال شکایت کرد که «تا زمانی که این افراد عسل و کت و شلوار به آقایان می‌دادند، منشوری نبودند، ولی از وقتی که این کار را نکردند، منشوری شدند‌».

سخنان قلعه‌نویی البته با واکنش شدید علیپور همراه بود که سرمربی استقلال را تهدید کرد که «اگر حرف بزنم، آقایان را سیل می‌برد».

البته آن حرف‌ها زده نشد و آقایان را هم سیل نبرد تا اینکه پس از یک نیم فصل اختلاف و ‌نیز جدایی نکونام از استقلال، کاپیتان تیم ملی تهدید کرد که اگر مسئولان آبی‌پوش‌ به مصاحبه‌های خود علیه وی ادامه دهند، مجبور است ماجرای ایمان موسوی و سربازی رفتن بازیکنان استقلال را افشا کند.

اما ماجرای این موسوی چیست؟ بازیکن جوان و با استعدادی که روزگاری مورد توجه تیم نفت بود، به کمک ارتباطات آقای م. ع به استقلال نزدیک می‌شود و حتی به واسطه این انتقال، مبلغی نزدیک به شصت میلیون تومان به این فرد می‌پردازد. تا این جای کار همه چیز خوب و بر وفق مراد است و ارتباط موسوی و دلالش خوب و خوش است. اما این ارتباط وقتی میان این دو شکرآب می‌شود که ماجرای لکسوس گیت رخ می‌دهد.

337022_521

پیش از سفر استقلال به کشور قطر، این فرد ‌که از اطرافیان کادر فنی استقلال است و این روز‌ها‌ در تمرینات این تیم حضور دارد، ‌برای حضور در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از موسوی می‌خواهد تا در مدتی که استقلال در قطر است، اتومبیل لکسوس این بازیکن را قرض بگیرد. موسوی با این درخواست ‌مخالفت می‌کند و خلاصه پاسخ منفی مهاجم استقلال، ناراحتی آن فرد را در پی دارد تا جایی که او تهدید می‌کند موسوی دیگر در ترکیب اصلی قرار نخواهد گرفت؛ اتفاقی که چند روز بعد و پس از بازگشت استقلال از قطر و در مسابقات بعدی عملی شد!
پیشنهاد همکاری اقتصادی این فرد با ایمان موسوی نیز دیگر مسأله‌ای بود که باعث افزایش شکاف سرمربی با مهاجم این تیم شد. این فرد که هنوز دلایل میزان بالای نفوذش در تصمیمات امیر قلعه نویی مشخص نیست، تنها یک بار سود فعالیت مشترک اقتصادی‌اش با موسوی را به این بازیکن می‌دهد و پس از آن از دادن سودهای دیگر‌ خودداری می‌کند و اینها همه باعث می‌شود تا موسوی این مشکلات را با جواد نکونام در میان بگذارد و حتی کار به شکایت به نهادهای امنیتی هم کشیده می‌شود، به ویژه اینکه صابون تخلفات این فرد به تن جواد نکونام هم خورده بود، ولی آنچه در پایان رخ می‌دهد، جدایی ایمان موسوی و جواد نکونام از استقلال است.

شاید باورتان نشود، ولی قطار فوتبال ایران چنان از ریل بیرون رفته که شاید‌ مخالفت یک بازیکن در قرض دادن اموال شخصی‌اش به یک دلال در آینده ورزشی‌اش تأثیرگذار باشد و بازیکن نامداری چون نکونام، تنها به دلیل کنار نیامدن با این افراد در آستانه جام‌جهانی، مجبور به تبعید به لیگی چون کویت شود.

جواد نکونام که پس از جدایی از استقلال سکوت کرده بود، روز گذشته سکوت خود را شکست. این اتفاق زمانی افتاد که استقلالی‌ها تلاش کردند تا انتقال این بازیکن را به کارلوس کروش، سرمربی تیم‌ملی ربط دهند و به نوعی رفتن او را تقصیر سرمربی تیم‌ملی بیندازند.

هر چند کروش و کفاشیان نسبت به این حرف واکنش نشان دادند اما این گفته قلعه‌نویی که «از رفتن نکونام من بیشتر از همه ضرر کردم» باعث شد تا کاپیتان تیم‌ملی نتواند بیش از این سکوت کند. او می‌گوید: «قصد نداشتم مصاحبه کنم اما در این مدت حرف‌هایی زده شد که درست نبود. عوامفریبی دیگر کافی است. این تاکتیکی قدیمی است برای فرار از انتقادها که دیگران را جلوی هواداران قرار بدهیم و خودمان را تبرئه کنیم.

کسانی که می‌گویند از رفتن نکونام بیشترین ضرر را ما دیدیم، بهتر است از دوستان‌شان بپرسند که چرا یک سال خدا خدا می‌کردند تا من از استقلال جدا شوم؟ همان‌ها که امروز می‌گویند نکونام نباید می‌رفت، می‌توانند از دوستان نزدیک‌شان بپرسند که چرا موقع رفتن من از استقلال بشکن می‌زدند و شادى می‌کردند. دوستان محترم که حالا این حرف‌ها را می‌زنند، یاد روزی بیفتند که می‌گفتند با حضور نکونام استقلال خوب بازی نمی‌کند و اگر از استقلال برود، راحت‌تر هستیم. من از همان موقع می‌دانستم که مشکلم فنى نیست چون در تیم ملى بهترین بازی‌هایم را انجام می‌دادم. در واقع مشکل مسائلى بود که اگر بگویم همین چند نفر هم به ورزشگاه نمی‌آیند.»

آقایان مگر نگفتند از استقلال برو؟!

nekoنکونام جدایی از استقلال را برخلاف میل باطنی‌‌اش می‌داند. او در ادامه توضیح می‌دهد: «آقایان این مسائل را نمی‌توانند کتمان کنند. اگر امروز چنین حرف‌هایی را می‌زنند، به خاطر این نیست که بگویند ضرر کرده‌اند بلکه می‌خواهند فشار را از روی خودشان بردارند و تقصیر را گردن دیگران بیندازند. من می‌گویم فقط با مردم و طرفداران صادق باشید. مگر بدون جلسه با من نگفتید از استقلال برو و فقط براى صدور رضایت‌نامه من آمدید؟ چطور حالا بانی جدایی من از استقلال دیگران شده‌اند؟ خیلی حرف‌ها را در دلم نگه داشته‌ام ولی اگر مجبور شوم آنها را به زبان می‌آورم. مشکل من در استقلال پول نبود که اگر دنبال پول بودم به این تیم نمی‌آمدم تا بعد از یک‌سال بروم. آمدم که با لباس استقلال از فوتبال خداحافظى کنم ولى نگذاشتند چون جلوى کارهاى دوستان‌شان را تا حدود زیادی گرفتم و نگذاشتم به برخی از بازیکنان جوان بیش از این ضربه بزنند. اگر من دنبال پول بودم ابتدای فصل پارسال با الغرافه که ۵ میلیارد تومان پول می‌داد، قرارداد می‌بستم. آقای فتح‌ا…‌زاده هم شاهد این پیشنهاد است. عامل جدایی من از استقلال فقط و فقط شما بودید. مجبورم کردید که از استقلال جدا شوم و چون دوست نداشتم در ایران برای تیم دیگری بازی کنم، راهی کویت شدم. حتى می‌توانستم راهى الریان شوم ولى به‌خاطر هواداران نرفتم چون نمی‌خواستم روبروى تیم محبوبم در آسیا بازى کنم. مسئولان الریان تا لحظه آخر عقد قراردادم با الکویت با مدیر برنامه‌هایم در تماس بودند ولی گفتم به هیچ‌وجه به آن تیم نمی‌روم وگرنه امروز من به جای بازیکن پورتو که به تازگی به این تیم ملحق شده، در آن تیم بازی می‌کردم.»

حقیقت را به مردم بگوئید

برای خیلی‌ها سؤال است در جلسه‌ای که بین نکونام، قلعه‌نویی، فتح‌ا…‌زاده و… برگزار شد، چه گذشت؟ نکونام ترجیح می‌دهد حرف‌های زیادی درباره این جلسه و محتویات آن نزند: «آقایان می‌توانند به مردم بگویند در این جلسه که آنها و ۶ نفر دیگر هم بودند، چه گذشت. حقیقت را بگویند تا مردم بفهمند چه اتفاقاتی افتاد. باعث و بانی جدایی من از استقلال همین آقایان بودند که با حضور من منافع‌شان را در خطر می‌دیدند. اگر من در استقلال می‌ماندم می‌توانستم فروردین ماه به تیم‌ملی ملحق شوم ولی الان مجبورم در کویت بمانم و اردیبهشت ماه به تیم‌ملی ملحق شوم. حالا چطور ممکن است کروش به من گفته باشد از استقلال برو؟ من اردوی تیم‌ملی در آفریقا را از دست داده‌ام.»

می‌گفتند بازی تیم‌ملی را ندیده‌ام

در روزهای اخیر استقلالی‌ها تلاش کردند تا تلویحاً جدایی نکونام را به کروش ربط دهند. نکونام ادامه می‌دهد: «احتمالاً از صعود تیم‌ملی ناراحت هستند و ١٠٠ درصد همین است و می‌خواهند با این کارها کروش را مقابل هواداران قرار دهند. مجبور شوم می‌گویم قبل از سه بازی آخر ایران در مقدماتی جام‌جهانی، چه کسانی دنبال چه اهدافی بودند ولی خوشبختانه توانستیم به جام‌جهانی‌ برویم و دست بعضی‌ها کوتاه بماند تا مردم کشورم خوشحال شوند. یاد آن روزهایی می‌افتم که بازی ایران و کره‌جنوبی و صعود ایران را می‌دیدند و می‌گفتند که ما خواب بودیم و ندیدیم!»

کروش گفت در استقلال بمان

کروش در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها اعلام کرد از جدایی نکونام ناراحت است ولی آیا او قبل از رفتن در این باره با سرمربی تیم‌ملی صحبت کرده بود؟ نکونام پاسخ می‌دهد: «کروش تنها کسی بود که برای آمدن من به کویت ناراحت بود. وقتی شنید می‌خواهم جدا شوم، از طریق یکی از مسئولان تیم‌ملی به من گفت که در ایران بمان و حتی اگر بازی‌ات هم ندادند، انگیزه داشته باش تا در جام‌جهانی‌ بازی کنی ولی کسانی که من را می‌شناسند، می‌دانند اگر از نظر فکری راحت نباشم، به مشکل برمی‌خورم. به خاطر همین نمی‌خواستم درگیری پیش بیاید و به همین دلیل ترجیح دادم جدا شوم. حتی خانواده‌ام هم در این داستان‌ها آسیب دیدند. بروید ببینید پدرم که آرزویش بود من در استقلال باشم از این جدایی راضى است؟ یا اینکه تحقیق کنید اول فصل چرا من را نمی‌خواستند؟ اگر آقای فتح‌ا…‌زاده نبود هرگز نمی‌توانستم در این تیم بمانم.»

قضیه موسوی‌ها را می‌گویم!

کاپیتان تیم‌ملی حرف‌های خود را در گفت‌وگو با خبرورزشی این‌گونه به پایان می‌رساند: «تا وقتی که من در استقلال بودم، می‌گفتند مشکل تیم نکونام است ولی الان خدا را شکر پس از رفتن من استقلال در تمام مسابقات سوار بر بازی است و همه حریفان را با اختلاف دو، سه گل می‌برد. مشکل می‌دانید چیست؟! من به شما می‌گویم در تمرین استقلال به دنبال جوابش باشید. تا من رفتم، گفتند بازیکن داریم که جای او را پر کند ولی الان چطور رفتن من به ضررشان شده است؟ دوستان یادشان رفته که خط می‌دادند به این و آن تا بگویند حضور نکونام به نفع استقلال نیست؟ خدا را شکر با رفتن من استقلال سراپا حمله شده است. دوست نداشتم همین حرف‌ها را هم بزنم ولی چون آقایان همه‌چیز را برعکس نشان می‌دادند، مجبور شدم حرف بزنم. الان من بهتر از هرکسی می‌دانم استقلال شرایط حساسی دارد. فقط دلم برای هواداران استقلال می‌سوزد چون دوست ندارم بیش از این دروغ بشنوند. هواداران چه گناهی کرده‌اند که نباید حقیقت را بشنوند؟ دلم می‌سوزد که در ورزشگاه هم به راحتی نمی‌توانند نظرشان را بگویند چون آدم‌هایی هستند که آنها را از زیر تیغ‌شان می‌گذرانند. حتى بعضى عکاسان و خبرنگاران اجنبی‌پرست(!) هم این از زیر تیغ این آقایان رد شده‌اند! دوست ندارم باعث اذیت شدن طرفداران شوم و امیدوارم استقلال با تلاش بازیکنان قهرمان شود. اگر بعضی‌ها به حرف زدن‌هایشان ادامه دهند، مجبور می‌شوم حرف‌هایی بزنم که باب میل‌شان نباشد. مجبور می‌شوم قضیه ایمان موسوی‌ها و قضیه سربازی رفتن اطرافیان آقایان را بگویم تا مردم بفهمند در استقلال چه خبر است. امیدوارم آقایان دیگر با افکار مردم بازی نکنند.»/تابناک

 

Share