بررسی سهم بخش خدمات در بازار کار استان‌ها:

پررونق‌‌ترین بخش اقتصاد از نظر شاغلان | سهم بالای ۴۰ درصدی خدمات در اشتغال ۲۸ استان

در سال گذشته بخش خدمات در دو استان بالای ۶۰ درصد و در ۲۸ استان سهمی بالای ۴۰ درصد از اشتغال را به خود اختصاص داده است که پررونق‌ترین بخش اقتصاد از نظر اشتغال محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از اکو ایران، خدمات یکی از بخش‌های سه‌گانه اقتصاد است که بیشترین تعداد شاغلان را در خود جای داده است. داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در سال گذشته، سهم این بخش از اشتغال در کل کشور ۵۱.۹ درصد بود. به عبارت دیگر، از هر ۱۰۰ نفر شاغل در کل کشور، تقریبا ۵۲ نفر در بخش خدمات مشغول به کار بوده‌اند.

این نسبت، میانگینی از کل کشور است و برای هر استان به صورت جداگانه محاسبه و اعلام می‌شود. طبق این محاسبات، سهم بخش خدمات از اشتغال کل کشور در استان بوشهر بالاتر از سایر استان‌ها بوده و نزدیک به ۶۳ درصد است. پس از آن نیز استان تهران قرار گرفته است. بوشهر و تهران تنها استان‌هایی هستند که سهم خدمات از اشتغال در آن‌ها به بالای ۶۰ درصد رسیده است.

در مقابل، کرمان و خراسان شمالی کمترین سهم خدمات از اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند. با اینکه این دو استان در مقایسه با سایر استان‌ها سهم کمتری از خدمات را در اشتغال خود به ثبت رسانده‌اند، اما این سهم همچنان بالای ۳۵ درصد است و از میانگین سهم کشاورزی و صنعت از اشتغال در کشور بالاتر است.


رونق بالای خدمات در بازار کار ۱۴۰۲

از میان ۳۱ استان کشور، سهم بخش خدمات از کل اشتغال در استان بوشهر ۶۲.۷ درصد و بالاتر از سایر استان‌ها است. به عبارت دیگر، در این استان از هر ۱۰۰ نفر شاغل، تقریبا ۶۲ نفر در بخش خدمات مشغول به کار هستند. در رتبه دوم، استان تهران با سهم ۶۲.۵ درصدی قرار گرفته است. این دو استان تنها استان‌هایی هستند که سهم خدمات از اشتغال در آن‌ها به بالای ۶۰ درصد رسیده و بخش جدی بازار کار را تشکیل داده است.

در ۲۸ استان نیز بخش خدمات بین ۶۰ تا ۴۰ درصد از اشتغال هر استان را به خود اختصاص داده است. برای مثال، این سهم در کرمانشاه، قم و گیلان در محدوده ۵۲ درصد و در استان‌های یزد و قزوین در محدوده ۴۶ درصد قرار گرفته است.

در سوی دیگر این طیف، ۲ استان قرار گرفته‌اند که سهم خدمات از اشتغال در آن کمتر از ۴۰ درصد است. اولین استان، کرمان است که سهم ۳۷.۶ درصدی دارد. به بیان دیگر، از هر ۱۰۰ شاغل کرمانی، ۳۷ نفر مشغول به کار در بخش خدمات است. خراسان شمالی نیز استان دوم از نظر سهم پایین بخش خدمات است. این سهم در خراسان شمالی ۳۹.۸ درصد است. با اینکه این دو استان در مقایسه با سایر استان‌ها سهم کمتری از خدمات را در اشتغال خود به ثبت رسانده‌اند، اما این سهم همچنان بالای ۳۵ درصد است و از میانگین سهم کشاورزی و صنعت از اشتغال در کشور بالاتر است.ثبات سهم خدمات از اشتغال استان‌ها در سال گذشته

سهم گروه خدمات از اشتغال استان‌ها در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ تقریبا در اکثر استان‌ها ثابت مانده و تغییر چندانی نکرده است.

شدیدترین تغییر، افزایش ۹.۷ واحد درصدی این سهم در استان همدان است. خراسان رضوی و ایلام نیز به ترتیب با افزایش ۲.۶ واحد درصدی و ۲.۷ واحد درصدی روبه‌رو بوده‌اند. در مقابل، این سهم در استان یزد ۲.۵ واحد درصد کاهش یافته است

Share