سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فومن خبر داد

رها سازی یک بهله کرکس در شهرستان فومن + فیلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، علیرضا حسین زاده بابائی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فومن در رابطه با رهاسازی یک بهله کرکس در این شهرستان اظهار داشت: این پرنده که دچار مسمومیت بوده، پس از مراحل تیمار و بهبودی کامل در قلمرو زیستی خود در مناطق حفاظت شده شهرستان فومن رها سازی شد.

بابایی ادامه داد: متاسفانه در مواردی مسمومیت های حیات وحش به دلیل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم (آغشته شدن غذا )به انواع سموم کشاورزی بوده است. مهم‌ترین خطر برای کرکس‌ها سموم، آفت‌کش ها و داروهایی است که کرکس‌ها به آن‌ها به شدت حساس هستند و خوردن کم‌ترین مقدار آن باعث مرگ آن‌ها می‌شود.

در این فصل به علت استفاده از سموم کشاورزی این حیوانات دچار مسمومیت می گردند و تغذیه از مردار اغشته به این سموم برایشان بسیار خطرناک است. کرکس‌ها(لاشخورها)حیواناتی سودمند برای جلوگیری از گندیدگی و عفونت‌زایی مردارها هستند این پرنده از مردار حیوانات تغذیه می کند، و با خوردن مردار، به پاک شدن زمین از بیماری و عفونت کمک می کنند. کرکس‌ها نقش اکوسیستمی بسیار مهمی دارند و نابودی آن‌ها مجموعه‌ای از خطرات بهداشتی جدی را برای جوامع انسانی ایجاد می‌کند‌.

وی در پایان از مردم فهیم درخواست کرد که درصورت مشاهده حیوانات وحشی مصدوم با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خود یا سامانه ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

Share