مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد:

تولد دو رأس مرال ایرانی در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا+ فیلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حمزه عشوری اظهار کرد: در روزهای اخیر دو راس از مرال‌های آبستن موجود در سایت حفاظت شده لوندویل، با موفقیت زایمان کرده و در حال حاضر حال عمومی بچه مرال‌ها و مادر مساعد است.

​مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان افزود: در پناهگاه لوندویل ۱۴ رأس مرال نگهداری می‌شود که با تولد این بچه مرال‌ها تعداد آن‌ها به عدد ۱۶ راس رسید.

​​​​​​عشوری تصریح کرد: از این مرال‌ها ۱۱ رأس نر و ۵ رأس ماده هستند که یکی دیگر از مرال‌های ماده موجود در این پناهگاه نیز آبستن می‌باشد و امیدورایم در آینده‌ای نزدیک شاهد زایمان موفق آن باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان درباره وضعیت سایر مرال‌های حیات وحش لوندویل آستارا نیز افزود: از سال ۱۳۸۵ بخشی از این پناهگاه، برای زندگی مرال آماده و تاکنون چندین راس از این گونه بومی در آن رهاسازی شده است که به صورت شبانه روزی توسط نیروهای اداره حفاظت محیط زیست آستارا حفاظت می‌شود. وی ضمن تقدیر از زحمات مجموعه همکاران و محیط بانان حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا اضافه کرد: مرال آبستن در حال حاضر تحت مراقبت کامل بوده تا این دوره را در سلامت کامل جهت وضع حمل طبیعی سپری نماید.

مرال که در زبان محلی به «گاو کوهی و گوزن قرمز» شهرت دارد، یکی از بزرگترین نوع گوزن‌ها در جهان و بزرگترین نوع گوزن در کشور است که در مناطق مختلف جنگلی کشور و استان گیلان پراکنش دارد و هم اکنون به دلیل شکار بی‌رویه و تخریب زیستگاه، نسل آن در خطر انقراض قرار دارد.

پناهگاه حیات وحش «لوندویل» یکی از مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران است که در جنوب شهر مرزی بندر آستارا واقع شده و از چند بخش جنگلی، جلگه ای، تالابی و ساحلی در نوار دریای خزر تشکیل شده است.

 

Share