رئیس نظام پزشکی گرگان؛

پزشکان بخاطر ترس از حبس دل و دماغ جراحی بیماران را ندارند | سیستم پا روی گلوی پزشکان گذاشته است

رئیس نظام پزشکی گرگان در پاسخ به این که تعرفه های درمانی دستوری چه آسیب هایی را متوجه پزشکانی که درآمدشان بویژه از طریق مطب گردانی است،می کند؟ گفت: چندین سال است که تعرفه های پزشکی پایین نگه داشته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، دکتر جعفر طبرسا با تاکید بر اینکه اختیار تعرفه‌گذاری بویژه در بخش خصوصی باید به سازمان نظام پزشکی بازگردد تا با کار کارشناسی شده تعرفه خدمات پزشکی در هر سال تعیین و ابلاغ شود، به خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پزشکی عنوان کرد: تعرفه‌های پزشکی باید قبل از سال ابلاغ شود و پزشکان بتوانند از فروردین ماه با تعرفه‌های جدید ارائه خدمت کنند درغیر اینصورت با توجه به افزایش روزانه قیمت ها، شاهد بلبشو در نظام ارائه خدمات سلامت کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه آسیب‌های تعرفه‌گذاری دستوری خدمات سلامت از سوی خریداران خدمت و ابلاغ دیر هنگام آن از سوی دولت اغلب متوجه پزشکانی است که دریافتی قانونی دارند، گفت: منطقی‌سازی تعرفه‌های پزشکی درجهت کاهش پرداختی از جیب مردم و دریافت مبالغی است که عده‌ای مازاد بر تعرفه دریافت می‌کنند.

– سیستم پا روی گلوی پزشکان گذاشته است

رئیس نظام پزشکی گرگان در ادامه به شرایط بحران روحی و افسردگی در بین رزیدنت‌ها و پزشکان طرحی اشاره کرد و گفت: سیستم پا روی گلوی پزشکان گذاشته و توقع دارد در چنین شرایطی نفس هم بکشند، در این بین پزشکانی که نمی‌توانند شرایط را تحمل کنند دست به خودکشی می‌زنند عده زیادی از پزشکان هم به سیل مهاجرت‌ها می‌پیوندند و آن‌هایی هم که می‌مانند مثل مرده متحرک شده‌اند که نه توانی دارند و نه انگیزه‌ی کار! همه اینها که نتیجه تعرفه‌های دستوری است به سیستم سلامت کشور و مردم آسیب می‌رساند.

وی در ادامه افزود: چنانچه مسئولان رده بالای کشور فکری به حال تعرفه‌های دستوری خدمات سلامت نکنند به گسترش بازار بلبشوی سلامت دامن می‌زنند در چنین وضعیتی مردم به جای مراجعه به پزشک به مصرف خودسرانه دارو روی می‌آورند یا بطور مستقیم و غیر مستقیم به سمت طب سنتی سوق داده می‌شوند.

دکتر طبرسا در ادامه به نقل قولی از معاون درمان وزیر بهداشت اشاره کرد؛ مبنی بر اینکه از سال ۹۲ تاکنون «کا جراحی» دو برابر هم افزایش نیافته است و اظهار داشت: یک جراح عمومی برای جراحی هموروئید و فتق مبلغ ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند در سیستم دولتی که دریافتی‌ها افتضاح است. متخصص طرحی در سیستم دولتی ماهانه بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان دریافت می‌کند آیا این پزشک اجاره خانه ندارد؟ نمی‌خواهد ازدواج کند و بچه دار شود؟ ماشین نمی‌خواهد؟ این پزشک متخصص یا باید طبابت نکند یا اینکه به اسم زیرمیزی رقم دریافتی‌اش را از جیب مردم جبران کند. پزشکان بخش دولتی که بدبخت‌اند اصلا نمی‌شود حرف‌شان را زد. یک پزشک متخصص در بخش دولتی برای عمل جراحی فتق یا هموروئید با ۱۵ کا، ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان دریافت می‌کند این خجالت‌آور است آن هم برای مریضی که بعد از عمل جراحی تا آخر عمربه دلیل ماهیت عوارض بیماری به مطب پزشک مراجعه می‌کند.

-۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دریافتی پزشک بابت جراحی فتق و هموروئید در بخش خصوصی

وی در پاسخ به اینکه شما به عنوان یک جراح عمومی به ازای عمل فتق یا هموروئید در بخش خصوصی چه میزان دریافتی دارید؟ عنوان کرد: بنده به عنوان یک جراح عمومی رقمی که به ازای عمل فتق یا هموروئید در بخش خصوصی دریافت می‌کنم بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است وقتی مریض را توجیه می‌کنیم خنده‌شان می‌گیرد. اگر بخواهم یک قرون اضافه دریافت کنم باید پاسخگوی تعزیرات و دادستانی باشم. از طرفی در این بین کافی است بیمار دچار عارضه بیماری هم شود آنوقت پزشک را به دلیل عارضه‌ی بیماری به حبس هم محکوم می‌کنند.

رئیس نظام پزشکی گرگان با بیان اینکه نظام سلامت در حال سقوط است، در ادامه به پرداختی‌های دیر هنگام سازمان‌های بیمه‌گر اشاره کرد و گفت: ای کاش مشکل ما فقط پرداختی‌های دیر هنگام بود. بنده برای عمل تومور نسج نرم که انجام می‌دهم «۱۰ کا» در صورتحساب بیمارستان حساب می‌شود. «۱۰ کا» در بخش خصوصی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می‌شود. این رقم در سیستم پایه بیمه خدمات درمانی یا تامین اجتماعی مشمول کسورات می‌شود بعد از آن کارشناس بیمه تکمیلی نیز به دلیل کسورات بیمه پایه، این رقم را به ۵۰ هزار تومان کاهش می‌دهد. به جز مشکل کسورات، مسئله اصلی انباشته شدن مطالبات بیمارستان‌ها از سوی بیمه‌ها است. همین الان ۴ تا بیمارستان خصوصی در شهر گرگان نامه‌ای را امضا کرده و اعلام کرده اند؛ بیمه‌ها نزدیک به ۸ ماه تا یک سال است پول‌مان را نداده‌اند و چنانچه مطالبات‌شان را تا اخر فروردین ماه پرداخت نکنند همکاری‌شان را به بیمه‌ها قطع می‌کنند. آن‌ها هم تا حدی می‌توانند تحمل کنند بیشتر از آن زورشان نمی‌رسد. بیمارستان‌ها باید حقوق پرسنل‌شان را بدهند و هزارتا خرج و مخارج دیگری هم دارند. همه اینها را در کنار تعرفه‌های دستوری در نظر بگیرید آنوقت متوجه خواهید شد سیستم چه سختی‌هایی را تحمل می‌کند تا بتواند سرپا بماند.

-قوانین ظالمانه مجلس شورای اسلامی علیه پزشکان

دکتر طبرسا با طرح این پرسش که چرا بیمه‌ها هزینه ضرر و زیان مراکز درمانی را بابت سود پولی که از جهت انباشت بدهی های‌شان به جیب می‌زنند، پرداخت نمی‌کنند؟ اظهار داشت: بیمه تامین اجتماعی پول نمی‌دهد، پزشکان ترک قرارداد می‌کنند و بیمه نیز برابر قانون از پزشک شکایت می‌کند از سوی دیگر اداره دارایی هم طبق قانون جیب پزشکان را خالی می‌کند. نماینده پارلمانی سازمان نظام پزشکی باید رایزنی کند و این مشکلات را حل و فصل کند. مجلس شورای اسلامی قوانین ظالمانه‌ای علیه پزشکان دارد. ممکن است ۵ درصد پزشکان دریافتی مازاد بر تعرفه‌های قانونی دریافت کنند این مسئله چه ربطی به پزشکانی دارد که طبق قانون خدمات ارائه می‌دهند؟

-پزشکان بخاطر ترس از حبس دل و دماغ جراحی بیماران را ندارند

رئیس نظام پزشکی گرگان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در سال‌های اخیر شیب تعطیلی مطب‌ها و درمانگاه‌ها و نیز ترک شغل پزشکان روند تندی داشته است یا خیر؟ گفت: آمار دقیقی ندارم اما عملا ۲۰ تا ۳۰ درصد مطب‌ها تعطیل است البته این به معنای آن نیست که درب مطب بسته است بلکه وقتی پزشک می‌بیند مریض در اثر عمل جراحی دچار عارضه می‌شود وپیشاپیش مسئله شکایت بیمار از پزشک مطرح است بنابراین دل و دماغی برای جراحی ندارد. عملا مطب‌ها تعطیل است چون جراحان از زیر عمل‌ها فرار می‌کنند. برای مثال یک جراح در شهرهای کوچک می‌تواند عمل کیسه صفرا را انجام دهد اما به دلیل احتمال عارضه بعد از عمل جراحی و خطر حبس و زندان زیر بار عمل جراحی بیمار نمی‌رود و به بیمار می‌گویند ما امکانات نداریم و به مرکز بزرگتر ارجاع می‌دهند.

وی در همین زمینه افزود: در مرکز استان نیز همچنان جراح از زیر بار جراحی فرار می‌کند و مریض راهی تهران می‌شود. برای همین است ما با سیل مراجعات بیماران در بیمارستان امام خمینی تهران روبه رو هستیم و نوبت دهی‌های طولانی باعث می‌شود مریض به سمت بخش خصوصی هدایت شود. برخی از مراکز خصوصی در تهران نیز دریافتی خوبی از بیمار می‌گیرند ما شاهد هستیم که بسیاری از بیماران خانه و زندگی‌شان را می‌فروشند که از پس هزینه‌های جراحی در برخی مراکز خصوصی تهران بر بیایند. در صورتی که همین عمل قابلیت انجام توسط جراح عمومی در یک شهر کوچک استان گلستان را هم دارد اما مسئله جای دیگری است و مطب‌ها دقیقا به همین دلیل تعطیل هستند.

دکتر طبرسا درادامه از نامه نگاری پزشکان متخصص و فوق تخصص که درآمدشان وابسته به مطب است به نظام پزشکی استان گرگان خبر داد و گفت: اگر پول منشی، آب و برق و گاز و هزینه نگهداری تجهیزات پزشکی و از همه مهم‌تر پولی که دارایی از پزشکان می‌گیرد همه اینها را حساب کنیم یک فوق تخصص که متوسط به بالا بیمار دارد یر به یر مطب را می‌گرداند. برخی پزشکان می‌گویند ما در سن ۵۰ سالگی دنبال چه شغلی باید باشیم که هزینه‌های زندگی‌مان را جبران کنیم؟

Share