اعضای خبرگان یک ریال هم حقوق نمی‌گیرند‌

آیت‌الله‌ نعیم‌آبادی: هر چیزی کم شود، می‌گویند ریشه‌اش آخوندها هستند

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی که سال‌ها نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه شهر بندرعباس بوده، اکنون از استان تهران در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از برنا، حدود ۱۰روز به انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری مانده و هرکدام از کاندیداها در محیط‌هایی چون رسانه‌ها به بیان برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود می‌پردازند.

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی که سال‌ها نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه شهر بندرعباس بوده، اکنون از استان تهران در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرده است.

متن این گفت و گو به شرح ذیل است:

اگر نسبت به نسل جوان غفلت شود جامعه می‌بازد

برنا: خبرگزاری برنا همانگونه که از اسمش پیداست، بیشترِ هدف گذاری‌اش جوانان است. شما چقدر در طول دوره مسئولیت و ارتباطات اجتماعی خود با جوانان سر و کار دارید و برای پیشبرد امور از ظرفیت جوانان استفاده می‌کنید؟ 

آیت‌الله نعیم‌آبادی: این خبرگزاری جای بسیار خوبی است. وقتی وارد شدم عنوان خبرگزاری برنا در من اثر کرد. در بحث جوانان هیچکس نسبت به آنان غافل نیست، زیرا اولا جوانان نیروی قدرتمندی دارند ثانیاً لجوج نیستند.

عموم مردم معتقدند که جوانان لجوج هستند بلکه به عقیده بنده اصلاً اینگونه نیست و به آنها حرف‌ها گوش می‌دهند. لذا بزرگ‌ترین سرمایه جامعه نسل جوان آن جامعه است و اگر نسبت به آنان غفلت شود، جامعه می‌بازد.

باید مسائل جوانان را دقیق بررسی کرد تا ببینیم نیازهای واقعی آنها چه چیزی است. آنچه من فکر می‌کنم مسئله مهم جوانان در مقطعی ورزش، پس از آن تشکیل خانواده، ازدواج و قبل از آن مسئله کار است.

در واقع کار، اشتغال، ازدواج مهمترین مسائل جوانان است. من خاطره‌ای از آقا برایتان عرض کنم. زمانی که حضرت آقا به بندرعباس تشریف آوردند ایشان دو دیدار با مجموعه ویژه یکی با استاندار و دیگری با امام جمعه داشتند.

یکی از فرزندان من به آقا عرض کردند که ما را نصیحت بفرمایید. آقا فرمودند من به تو و همه جوانان سه چیز را سفارش می‌کنم اول کار است. هر کاری می‌خواهی انجام بده. مطالعه کن، کتاب بنویس. دوم ورزش و سوم عبادت.

یعنی آنچه در نظر حضرت آقا مهم بود این سه مسئله است. حضرت فرمودند برای عبادت هم وقت مصرف کن. برخی ۶۰ سال نماز می‌خوانند اما آن نماز با نماز ۶۰ سال قبل هیچ تفاوتی نکرده است.

دولت با وام ۲۵۰ میلیونی نمی‌تواند ازدواج را سامان دهد

بنابراین بحث ازدواج و ورزش جدی است. واقعیت این است که دولت با وام ۲۵۰ میلیونی نمی‌تواند بحث ازدواج را سامان دهد. باید مسئولین بررسی کنند که یک جوان برای یک مسکن چقدر باید هزینه کند. گاهی یک جوان به دلیل اینکه با مبلغ وام ازدواج مشکلش حل نمی‌شود آن وام را می‌فروشد.

یک بخش از سلامت جامعه در گرو ازدواج است. اگر جوان، شغل، ازدواج و ورزشش درست باشد یک نیروی پرتلاش برای جامعه می‌شود و هر کدام از این معیارها نقص داشته باشد، جوان آسیب می‌بیند.

برنا: شما چقدر از ارتباط خود را با جوانان اختصاص می‌دهید؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: تا الان بیشتر مراجعین من جوانان بودند، اما از وقتی که امام جمعه نیستم، ارتباطم با کل جامعه جمع شده است.

برنا: ما یکی دو روز از دهه فجر فاصله گرفتیم به نظر می‌رسد که موتور محرکه نهضتی که امام آن را منجر به انقلاب کرد، ارتباط جوانان با روحانیت و حوزه علمیه بود، این ارتباط چقدر برای رفع مشکلات فعلی کشور مهم است؟ 

آیت‌الله نعیم‌آبادی: اهمیت ارتباط روشن است. عرض کردم جوان نیروی ارزشمند جامعه است .اگر از این نیرو استفاده نشود، خسارت‌ها غیر قابل جبران است. شده اما چرایی یک مقدار کمرنگ شده است. عوامل زیادی در این موضوع دخیل هستند. یکی آنکه مسئول تخلف می‌کند و گردن آخوندها می‌اندازد.

 تبلیغات دشمن و توضیح ندادن روحانیون روی نگاه جامعه اثر کرده است

برنا: القائات جریان‌های ضد انقلاب…

آیت‌الله نعیم‌آبادی: بنزین گران می‌شود به من چه ربطی دارد؟ من هم مصرف کننده هستم. هر چیزی کم شود، می‌گویند ریشه‌اش آخوندها هستند. من چندی قبل در قم می‌خواستم از یک طرف خیابان به سمت دیگری بروم. چون تصادف کرده بودم می‌خواستم کسی دستم را بگیرد به فردی گفتم می‌توانید کمکم کنید او گفت من از هرچه آخوند است بدم می‌آید.

 تبلیغات دشمن و توضیح ندادن ما اثر کرده است. ما باید مسائل را تبیین کنیم. من در یک نشست خبری گفتم آخوندهای عصا به دست به دنبال پول نمی‌گردند. اصلاً خبرگان حقوق ندارد اما این مسئله برای همه تازگی داشت.

این مسائل در ذهن مردم انبار شده است. شما تحقیق کنید ببینید یک طلبه چقدر حقوق دارد. مدرس قوی پنجه سه میلیون تومان؛ یعنی از حقوق یک کارگر ساده کمتر است. فکر می‌کنن که ما نگفتیم به مردم وضع ما خوب است.

ما به جهاد تبیین که رهبری فرمودند کمتر گوش داده‌ایم

برنا: شما به خبرگان اشاره کردید. من این بحث را مطرح کردم تا به اینجا برسیم. در مجلس خبرگان رهبری، شخصیت‌های تراز بالایی وجود دارند که مسئولیت‌های بزرگی از لحاظ سیاسی در کشور دارند قطعاً این بحث تبیین در آنجا بسیار مورد اهمیت است. موقعیت افرادی که در این مجلس حضور دارند ایجاب می‌کند که در خصوص بیان مسائل کشور و نوع ارتباطشان با جامعه قوی‌تر و منسجم‌تر باشد، شما این الزام را چقدر احساس می‌کنید؟ 

آیت‌الله نعیم‌آبادی: من شدیداً به این موضوع معتقد هستم؛ سرمایه ما جوانان هستند و هرچه با جوانان بیشتر ارتباط بیشتری داشته باشیم، برای مملکت و انقلاب نافع‌تر است. خود من هم با جوانان رابطه کمی ندارم و زمانی که امام جمعه بودم، ارتباط زیادی با جوانان داشتم ولی باز با جوانان ارتباط داریم.

برنا: ارتباط مجلس خبرگان با رسانه ها را به چه میزان مهم ارزیابی می کنید؟ 

آیت‌الله نعیم‌آبادی: هروقت رسانه‌ها از ما دعوت کردند، ما حاضر شدیم. چه زمانی از خبرگان خواستید و در رسانه حاضر نشدند؟

 اطلاعات جامعه نسبت به خبرگان کم است

برنا: بصورت عموم، جامعه نسبت به  عملکرد خبرگان در زمینه حضور در رسانه و ارتباط با افکار عمومی منتقد است و این حضور که به آن اشاره دارید ملموس نیست.

آیت‌الله نعیم‌آبادی: این شما هستید که به عنوان صدای جامعه باید به خبرگان هم سری بزنید. من ۱۵سال نماینده خبرگان بودم ولی یک بار هم نشد که یکی از رسانه ها با ما صحبت کنند. ولی این نکته درست است که اطلاعات جامعه نسبت به خبرگان کم است.

مجلس خبرگان دو سه وطیفه دارد که مردم فقط یکی را می دانند و آن هم نصب ولی فقیه است. اما اینکه ۸۴ نفر با انتخاب مردم ناظر بر کارهای رهبر باشند، مردم نمی دانند. این نکته عطفی در جهان است که ۸۴فقیه، ملا و عالم برکارهای رهبری نظارت کنند.

در هر اجلاسیه مجلس خبرگان ۱۰ سخنران داریم و در هر سال دو اجلاسیه داریم. اینها در سخنرانی ها مشکلات مردم را بیان می کنند. من در هرمزگان مشکلات مردم هرمزگان و کل مملکت را بیان می کردم. اینگونه نیست که بنشینیم و بلند شویم و بعد خداحافظی کنیم.

وظیفه خبرگان حل یا بین مشکلات مردم هم هست

من در تمام اجلاسیه های ۱۵ سال حضورم در خبرگان سخنران بودم و تمام مشکلات مردم را فریاد می‌زدم. خبرگان صرفا وظیفه نصب رهبری ندارد؛ بلکه وظیفه حل  یا حداقل بیان مشکلات را نیز برعهده دارد. اجلاسیه خبرگان بسیار جدی است.

عالم دینی باید با مردم ارتباط داشته باشد 

برنا: دانستن مشکلات یه بحث و داشتن ارتباط مستقیم بحثی دیگر است. داشتن ارتباط رودررو با مردم طوری که موجب رفع سوء تفاهم های جامعه و جوانان نسبت به روحانیت شود، از نگاه شما چقدر مهم است؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: ارتباط مستقیم موثر است. من در سفرهایی که گاهی کربلا و مکه در کاروان بودیم، جوانان می گفتند شما آخوندها اینگونه هستید؟ ما نمی شناختیم. ارتباط حلال مشکلات است و عالم دینی باید با مردم ارتباط داشته باشد و هرچه ارتباط محکم تر باشد، تاثیر تبلیغات دشمن کمتر است.

برنا: هیات‌های اندیشه‌ورز مجلس به چه میزان در تحقق اهداف مجلس خبرگان موثرند؟ 

آیت‌الله نعیم‌آبادی: در دوره ای که من بودم، هیات‌های اندیشه ورز هنوز نبودند ولی کمیسیون ها بسیار فعال بودند. کمیسیون های خبرگان مسائل را بررسی کرده و بصورت جمعی تصمیم گیری می کنند.

برنا: در کمیسیون ها به چه میزان بحث ها جدی است؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: آقایانی که هستند خبره‌اند و بحث می‌کنند و اختلاف نظر و تضارب آرا وجود دارد و در نهایت به نتیجه می‌رسند و محیط خوبی برای برخورد اندیشه هاست.

برنا: این ظرفیت به چه میزان می تواند به کمک سایر قوا بیاید؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: همین بحث ها از طرف ریاست خبرگان به وزرا منتقل می شود و از وزرا جواب می خواهند.

اگر به خمس در جامعه عمل شود، یک فقیر هم پیدا نمی‌شود

برنا: شما از تهران برای بار اول کاندید شدید. چه ظرفیتی در تهران دیدید؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: نمی‌شود گفت چه ظرفیتی چون همه ظرفیت‌ها در تهران است و من آدم کم انرژی نیستم و این استان‌ها پاسخ انرژی من را نمی‌داد. آمدم  تهران که از آن انرژی استفاده کنم.

یک کار مهم هم شروع کردیم تحت عنوان «بنیاد بین‌المللی احیای فرهنگ خمس». معنقدیم که اگر خمس در جامعه عمل شود، بک فقیر هم پیدا نمی‌شود و این در استان‌هایی مثل سمنان و هرمزگان جای کار ندارد و در تهران باید انجام شود و به این جهت تهران را برای خدمت بیشتر به انقلاب انتخاب کردیم.

برنا: جامعه هدف بنیاد چه کسانی هستند؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: همه، فرق نمی‌کند. حتی شما بر همه دادن خمس واجب است و هرکس در زندگی اش هرچه اضافه آمد را باید یک پنجم خمس بدهد. البته جای اصلی ترش بازار است اما برای همه نیاز است.

برنا: در این مجلس خبرگان برنامه تان چی هست؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: من قول می‌دهم تا جایی که توان دارم به مردم عزیز خدمت کنم؛ مثلا مسجدی نیاز دارند ما مسجد می‌سازیم یا مشکل دیگری دارد آن را حل می‌کنم. و هرچه در توانم باشد را مضایقه نمی‌کنم.

برنا: خبرگان چقدر حقوق می گیرند.

 آیت‌الله نعیم‌آبادی: در خبرگان خبری از حقوق نیست. بعضی‌ها می گویند وقتی نماینده مجلس شورای اسلامی ۴۰ میلیون تومان می گیرد، خبرگان اقلا ۱۰۰میلیون دریافت می کنند. به قول معروف «درخت گردکان به این بزرگی، درخت خربزه الله اکبر». با اینکه یک ریال هم حقوق ندارد. گاهی آخر سال مبلغی می دهند و گاهی آن را هم نمی دهند.

برنا: پس درآمدشان از کجا تامین می شود؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: مگر باقی آخوندها خبرگان هستند؟ زندگی می کنند. یک آخوند روضه می خواند و منبر می‌رود. تازه برخی منبرها هم یا پولی نمی دهند و یا خیلی کم می دهند. به همان روش قدیمی مخارج خود را تامین می کنند. یک آخوند قاضی است و حقوق قضاوتش را می گیرد و یک آخوند در ارتش است حقوق ارتش را می گیرد. آخوندی که جایی نباشد، مثل سابق زندگی می کند. آقای بروجردی و امام خمینی چطور زندگی می‌کرد؟ یک اخوند زندگی معمولی دارد و اهل بریز و بپاش نیست. اما تاکید دارم که به آخوند عضو خبرگان حقوق نمی دهند، چون عضویت در خبرگان یک وظیفه شرعی است و شغل نیست.

Share