توکلی: ضرر تشعشع‌های مخابراتی، پایه قانونی و منطقی ندارد

نگرانی معترضان به نصب دکل در مسکن مهر رشت، گفتمانی عرفی است

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با اشاره به تنش پیش آمده بین اپراتور و تعدادی از اهالی مسکن مهر رشت گفت: مسائل مطروحه پایه قانونی و منطقی ندارد و گفتمانی عرفی است و در بسیاری از مناطق شهری این دغدغه‌ها با گفت‌وگو و تبادل نظر منطقی، رفع شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، فرزاد توکلی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه طبق پروانه اخذ شده از وزارت ارتباطات، اپراتور‌ها مکلف به پوشش آنتن‌دهی نسل چهارم مخابراتی در همه شهرها هستند، اظهار کرد: این تکلیف قانونی در روستاها پس از تامین اعتبار توسط دولت از سوی اپراتورها در مناطق اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه نصب دکل در همه مناطق ابعاد و مختصات فنی دارد و نمی‌توان هرجایی بدون در نظر گرفتن ابعاد فنی، دکل نصب کرد، افزود: اولویت نصب دکل در شهرها با زمینی‌هایی است که اولا شخصی نباشد و ثانیا متعلق به حاکمیت نظیر شهرداری‌ها باشد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با اشاره به تنش ایجاد شده در مسکن مهر رشت در پی نصب دکل مخابراتی علیرغم الزام قانونی به نصب دکل مخابراتی توسط اپراتورها بیان کرد: زمینی که دکل قرار است در آن نصب شود، متعلق به شهرداری بوده و این در حالی است که اپراتور مجوزهای لازم را از شهرداری اخذ کرده است.

وی با بیان اینکه براساس آیین نامه ساماندهی دکل‌های ارتباطی استان، اپراتورها مکلفند قبل از تملک زمین، موضوع درخواست خود را به اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ارسال کنند، گفت: این بخش از آیین‌نامه به این دلیل است تا درصورتیکه امکان به اشتراک‌گیری دیگر دکل‌های اطراف امکان‌پذیر باشد نسبت به اشتراک‌گیری دکل اقدام شود تا از تعدد بی‌رویه دکل در نقاط مختلف شهری جلوگیری شود.

توکلی با بیان اینکه تنش امروز شرکت نصب کننده دکل مخابراتی با تعدادی از اهالی مسکن مهر رشت متاثر و دنباله‌رو تعارضات یک ماه پیش در همان منطقه بوده، تصریح کرد: یک ماه پیش وقتی دکل در حال نصب بود تعدادی از مردم نسبت به نصب و راه‌اندازی آن اعتراض کردند که ادامه اعتراضات با طرح دعوا در دادسرا منتهی و نهایتا پس از بررسی‌های صورت گرفته، مقام قضایی حکم به نصب دکل در منقطه مورد اشاره را داد.

به گفته وی، دکل مخابراتی مسکن مهر رشت در پی اعتراضات مکرر جمع کثیری از مردم منطقه مبنی بر عدم پوشش آنتن دهی، بررسی فنی و دقیق توسط کارشناسان مربوطه، اثبات بر الزام آن و همچنین پس از استعلامات مثبت سازمان انرژی اتمی در حال نصب بود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان، اقناع مردم منطقه پیرامون نصب دکل مخابراتی را لازم و ضروری دانست و بیان کرد: مردم منطقه دغدغه‌هایی نظیر ضرر تشعشع‌های مخابراتی، کاهش ارزش ریالی املاک در پی نصب دکل و مانند آن را دارند که به نظر می‌رسد این مسائل پایه قانونی و منطقی ندارد و گفتمانی عرفی است و در بسیاری از مناطق شهری این دغدغه‌ها با گفت‌وگو و تبادل نظر منطقی، رفع شده است.

Share