استاندار گیلان؛

نهضت جنگل در راستای تشکیل حکومت اسلامی بود | بعد از شهادت سردار جنگل، تاریخ دست طاغوت بود

استاندار گیلان گفت: شخصیت معنوی، روحیه مردمی، استکبار ستیزی و مبارزاتی شهید میرزاکوچک خان جنگلی باید برای نسل حاضر تبیین شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اسدالله عباسی امروز، ۱۱ آذرماه در مراسم سالروز شهادت روحانی شهید، میرزا کوچک خان جنگلی و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای روحانی استان گیلان که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، میرزا کوچک را یکی از اسوه‌های مبارزه و مقاومت دانست و اظهار کرد: نباید در سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی تنها به گرامیداشت و پاسداشت و سوگواری بسنده کنیم، بلکه باید پیام ارزشی، معنوی و انقلابی قیام میرزا کوچک خان را به نسل‌های امروز و فردا برسانیم.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب به عنوان پرچمدار امت اسلام قیام میرزا کوچک خان جنگلی را اعتقادی و دینی دانستند، افزود: طبق فرموده مقام معظم رهبری، قیام میرزا ویژگی‌های خاصی دارد و لذا همه گیلانیان و ملت ایران باید درباره این قیام و دستاوردهای آن و درس‌ها و پیام‌های آن بدانند.

استاندار گیلان با اشاره به گذشت ۱۰۲ سال از شهادت میرزا کوچک خان جنگلی، گفت: متأسفانه حکومت وقت اجازه نداد که پیام نهضت جنگل به گوش مردم ایران و جهان برسد و امروز وظیفه ماست که به بازخوانی و واکاوی و تبیین شخصیت میرزا و قیام او بپردازیم.

عباسی خستگی ناپذیر بودن، مقاوم بودن، برخورداری از روحیه انقلابی، استکبارستیز و استعمارستیز بودن و سازش ناپذیری را از جمله ویژگی‌های شخصیت میرزا کوچک دانست و بیان کرد: رهبر انقلاب نهضت میرزا کوچک را مینیاتوری از انقلاب اسلامی دانستند که در محدوده گیلان شکل گرفت. میرزا روحیه مردمی داشت و لذا با تکیه بر مردم مسائل عمرانی منطقه گیلان همچون راهسازی و پل سازی را پیش برد و به نوعی جهاد سازندگی را راه اندازی کرد.

وی گیلان را مقصد گردشگری دانست که می‌تواند معایب فرهنگی داشته باشد و ادامه داد: گیلان این ظرفیت را دارد که مقصد گردشگری فرهنگی و مذهبی باشد و گردشگران علاوه‌بر سیاحت، با تاریخ و فرهنگ این خطه آشنا شوند.

استاندار گیلان شهدا را پشتوانه فرهنگی استان و کشور دانست و تصریح کرد: بعد از شهادت میرزا، تاریخ به دست طاغوت افتاد و اجازه نداد که واقعیت‌های قیام میرزا به نسل‌های بعد منعکس شود؛ این در حالی است که میرزا از شخصیت و روحیه معنوی و انقلابی برخوردار بود و همواره ذکر «وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی سَبیلِ اللهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ» بر لب داشت که نشان‌دهنده عمق ایمان و اعتقاد این شهید بزرگوار است.

عباسی مبانی فکری میرزا کوچک خان را برگرفته از اسلام دانست و تصریح کرد: گیلان مهد آل بویه است و اگر امروز فرهنگ ما آمیخته با اسلام و تشیع است، به تاریخ و فرهنگ دینی و اسلامی ما بر می‌گردد.

وی از اهالی قلم و اندیشه و صاحبنظران حوزه و دانشگاه خواست که به تبیین ابعاد ملی و اسلامی نهضت میرزا بپردازند و یادآور شد: امروز باید در حوزه تولید محتوا با محوریت فیلم و انیمیشن کار کنیم تا نسل جوان و نوجوان با مؤلفه‌های فرهنگی و هویتی و دینی این مرز و بوم آشنا شوند.

استاندار گیلان منشاء حرکت میرزا را صد درصد دینی و اعتقادی دانست و متذکر شد: اگرچه میرزا به شهادت رسید، اما امام خمینی(ره)، ۵۷ سال بعد با تکیه بر مبانی دین مبین اسلام و به پشتوانه مردم نهضت انقلاب را به پیروزی رساند و نظام اسلامی را پایه گذاری کرد.

وی نهضت جنگل را در تاریخ ایران بسیار ویژه دانست زیرا در راستای تشکیل حکومت اسلامی بود و تأکید کرد: آل بویه، میرزا کوچک خان، دفاع مقدس و شهدا و غیره افتخارات فرهنگی و هویتی ما هستند و باید پاسدار آن باشیم. ایرانیان اسلام را کامل دریافت کردند و لذا به هویت ایرانی – اسلامی خودمان افتخار می‌کنیم و این هویت را از آل بویه و میرزا کوچک و شهدا داریم و باید به نسل‌های آینده انتقال دهیم.

عباسی استکبارستیزی و سازش ناپذیری میرزا کوچک را الگویی برای معادلات امروز دنیا دانست و خاطرنشان کرد: میرزا در برابر کشورهایی ایستاد و مبارزه کرد که امروز نیز شاهد آغشته بودن دست‌های پلیدشان به خون مردم مظلوم غزه هستیم.

طرح مردمی کاشت نهال در گیلان اجرایی شد

 نماینده عالی دولت در گیلان امروز (شنبه) پس از حضور و سخنرانی در مراسم سالروز شهادت روحانی شهید میرزاکوچک خان جنگلی و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای روحانی گیلان؛ در راستای فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اجرای کاشت یک میلیارد درخت، نهالی را در محوطه تالار مرکزی رشت غرس کرد.

اسدالله عباسی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه برای تحقق فرمایشات رهبری مبنی بر کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور باید به تعهد خود در استان عمل کنیم، گفت: امروز با کاشت  نهال در محوطه تالار مرکزی رشت، اجرای رسمی برنامه طرح مردمی کاشت نهال (هر ایرانی سه اصله نهال) آغاز شده‌است.

وی با تاکید بر ضرورت حفاظت از جنگل‌ها و تلاش همگانی برای کاشت نهال اظهار کرد: گذشتگان، جنگل‌ها و سرسبزی را برای ما به یادگار گذاشتند از این رو امروز وظیفه ما است تا از این منابع طبیعی برای آیندگان حفاظت کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه کاشت نهال از امروز آغاز شده و در روزهای آینده با تعداد بیشتری غرس خواهد شد، اضافه کرد: کاشت نهال و درخت‌های مثمر با همکاری مردم در مناطق مختلف گیلان اعم از حاشیه جنگل‌ها و پارک‌ها غرس خواهد شد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان خاطر نشان کرد: نهال‌هایی از سوی منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای تحویل به مردم برای کاشت در مکان‌های تعیین شده، ارائه می‌شود.

نماینده ولی‌ فقیه در گیلان و امام جمعه رشت نیز در تشریح برنامه طرح مردمی کاشت نهال در راستای فرمایشات رهبری مبنی بر غرس یک میلیارد نهال در کشور گفت: در اجرای این طرح ۳۲ میلیون اصله درخت در گیلان غرس خواهد شد که امروز اجرای این طرح همزمان با سراسر کشور در این استان انجام شد.

آیت الله رسول فلاحتی با تاکید بر ضرورت توجه به کاشت نهال در مناطق مختلف گیلان و حفظ منابع طبیعی اظهار کرد: همه مردم و مدیران سازمان ها باید برای اجرای این طرح تلاش‌های لازم را داشته باشند.

Share