مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد:

عملیات اجرایی سد لاستیکی تولم شهر در مراحل پایانی است

وحید خرّمی با اعلام پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی سد لاستیکی تولم شهر صومعه‌سرا گفت: عملیات اجرایی این سد در مراحل پایانی است و در حال آماده‌سازی برای تست آبگیری آزمایشی هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اعلام پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی سد لاستیکی تولم شهر صومعه‌سرا گفت: عملیات اجرایی این سد در مراحل پایانی است و در حال آماده‌سازی برای تست آبگیری آزمایشی هستیم.

وحید خرّمی در بازدید از کارگاه سد لاستیکی تولم شهر صومعه سرا از مراحل پایانی این سد در جهت خدمات‌رسانی به مردم منطقه خبر داد.

خرّمی با اشاره به اتمام عملیات نصب لاستیک در سد لاستیکی توام شهر صومعه سرا اظهار داشت: احداث سد لاستیکی تولم، باعث بهبود آبیاری ۸۴۰ هکتار از اراضی پایین دست این منطقه خواهد شد.

وی در خصوص مشخصات سد لاستیکی تولم شهر صومعه سرا گفت: سد لاستیکی توام شهر واقع در منطقه بازار جمعه (تولم شهر) شهرستان صومعه سرا و بر روی رودخانه شاخرز با ارتفاع لاستیک ۳ متر و طول لاستیک در تاج آن ۶۶ متر و حجم مخزن ۱۱۰ هزار مترمکعب و حجم تنظیمی سالیانه ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب در حال تکمیل است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در خصوص اهدف ساخت سد لاستیکی تولم شهر صومعه سرا عنوان داشت: بهبود وضعیت آبیاری اراضی کشاورزی منطقه، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه، افزایش سطح تراز آب به جهت پمپاژ آن به اراضی حاشیه رودخانه و بهره برداری تفریحی و گردشگری از مهمترین اهداف اجرای این سد لاستیکی می‌توان ذکر کرد.

سدهای لاستیکی از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده‌اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می‌شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می‌پذیرد و از مولفه‌های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن با اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ جهت عبور ایمن سیلاب از محل سازه می‌باشد.

Share