سفر پوتین به شیخ نشین خلیج فارس؛

استقبال گرم از پوتین با نمایش هوایی | سفر یک میلیون گردشگر روس به امارات

پوتین امروز وارد امارات شد و قرار است پس از آن راهی عربستان سعودی شود. او در ابوظبی با «محمد بن زاید» به گفت‌و‌گو نشست و در عربستان نیز با «محمد بن سلمان» دیدار خواهد کرد.

سفر پوتین به امارات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، پوتین در سفر به امارات با استقبال گرم میزبان روبه رو شد.

 در فرودگاه ابوظبی، شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات از ولادیمیر پوتین رئیس فدراسیون روسیه استقبال و سپس او برای استقبال رسمی به سمت کاخ الوطن حرکت کرد.

به هنگام ورود به کاخ نیز گروه های موسیقی سنتی اماراتی به اجرای برنامه پرداختند.

همزمان هواپیماهای اماراتی به مناسبت حضور پوتین نمایش هوایی انجام دادند و دودهایی به سه رنگ سفید قرمز و آبی یعنی رنگ پرچم روسیه در آسمان شهر ابوظبی نقش بست.

علاوه بر این، همچنین به افتخار حضور رئیس فدراسیون روسیه در امارات، در محل استقبال، ۲۱ گلوله توپ شلیک شد.

پوتین و شیخ محمد بن زاید رئیس دولت امارات، بعد از مراسم استقبال، دیدار و گفتگو کردند.

۴ جنگنده سوخو ۳۵ نیز از روسیه هواپیمای حامل پوتین را در این سفر همراهی می کنند. او در این سفر ابتدا از امارات و سپس به عربستان سعودی سفر می کند.

 پوتین اظهار کرد: امارات بزرگترین شریک تجاری روسیه در جهان عرب است. حجم تبادل تجاری میان روسیه و امارات در سال گذشته میلادی به نسبت ۶۷ درصد افزایش یافت.

وی افزود: با امارات طرح های بزرگی را در زمینه نفت و گاز اجرا می کنیم. درسال گذشته میلادی، نزدیک به یک میلیون گردشگر روسی به امارات سفر کردند.

پوتین گفت که روابط میان روسیه و امارات به سطح بالا و بی سابقه ای رسید.

محمد بن زاید هم گفت تجارت غیرنفتی ما با روسیه در سال گذشته (۲۰۲۲) دو برابر شد. امارات بزرگترین سرمایه گذار عربی در اقتصاد روسیه است.

رئیس دولت امارات ادامه داد تجارت غیرنفتی روسیه با در سال ۲۰۲۲ به نسبت سال قبل از آن، ۱۰۹ درصد افزایش یافت.

پوتین همچنین از رئیس دولت امارات به دلیل فراهم کردن مکانی برای ساخت کنیسه ارتدوکس روسی در این کشور تشکر کرد.
او از نقش آفرینی دولت امارات در محافل بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد تقدیر کرد و گفت این نقش آفرینی به میزان زیادی در ثبات اوضاع در جهان سهم دارد.

امارات از جمله کشورهای هم پیمان امریکا و اروپای غربی به شمار می آید.
امارات و روسیه هر دو از جمله تولیدکنندگان نفت هستند. امارات در جنگ روسیه علیه اوکراین بی طرف بود و در تحریم های غرب علیه روسیه مشارکت جدی نداشت.

امارات با نادیده گرفتن تحریم ها و فشارهای غرب علیه مسکو به دلیل جنگ اوکراین، روابط با روسیه را در دو سال اخیر افزایش داده است.

Share