سردار شرفخانی، دبیر کمیته قطعنامه ۵۹۸ ایران در رودسر:

غرامت جنگ با عراق حدود سه دهه مسکوت مانده و از دستور کار خارج است

همایش سراسری ایثارگران گیلان در راستای مطالبه‌گری اصل غرامت قطع نامه ۵۹۸ با حضور سردار شرفخانی دبیر کمیته قطعنامه ۵۹۸ و جامعه ایثارگران و خانواده شهیدان در رودسر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سردار شرفخانی در این همایش ضمن تشریح تاریخچه بندهای قطعنامه ۵۹۸ و اختصاصا بند مرتبط با شناخته شدن صدام به عنوان متجاوز و الزام او به تقبل غرامت جنگ عنوان کرد: از زمان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ تا مرگ صدام بیش از یک دهه اقدامات بسیاری توسط دستگاه‌های مختلف مانند وزارت امور خارجه در موارد مختلف از جمله پیگیری متعدد برای دریافت غرامت چه در زمینه زیر ساخت‌ها چون آسیب دیدگان انجام شده که مستندات آن موجود است.

وی خاطر نشان کرد: بعد از مرگ صدام تغییرساختار حاکمیت کشور عراق و تغییرات اساسی در رویکرد جمهوری اسلامی ایران با عراق منجر شد که موضوع غرامت جنگ عملا حدود سه دهه مسکوت بماند و از دستور کار خارج شود.

دبیر کمپین غرامت جنگی ایثارگران کشور با اشاره به تشکیل کمیته حقوقی ویژه با فرزندان شهدا و ایثارگران جهت پیگیری و دریافت غرامت جنگی دوران دفاع مقدس گفت: دولت باید ملزم به پیگیری شود و اگر اقدامی برای احقاق حقوق ایثارگران صورت نگیرد از طریق کشور ثالث شکایت و به نتیجه می‌رسیم.

شرفخانی با بیان اینکه برای روند قانونی پرونده‌های در انتظار، منتظر رای پایانی قاضی هستیم، یادآور شد: خسارت و غرامت دو مقوله جدا و قابل پیگیری هستند.

وی به تفکیک وضعیت ایثارگران اشاره کرد و افزود: موضوع خسارت و غرامت آزادگان جانبازان شیمیایی، خانواده‌های معظم شهدا، رزمندگان و سایر ایثارگران براساس قوانین بین الملل متفاوت و قابل پیگیری است.

شرفخانی  با بیان اینکه مسولان کشور فقط به یک بخشی از پیگیری خسارت و غرامت ایثارگران بسنده کرده و در بوق و کرنا می‌کنند، اضافه کرد: اخیرا بنیاد شهید در مورد جانبازان شیمیایی اطلاعیه صادر کرده که بعداز سه دهه علیه صادر کنند گلن تجهیزات شیمیایی در دادگاه ببین الملل طرح شکایت می‌کند و این اقدام را ناکافی دانست و اظهار کرد: این موضوع محدود به محکومیت شرکت‌های ارو پایی صادر کننده تجهیزات شیمایی است درحالی که بیش از طرح شکایت نیز شرکت‌های آلمانی آمادگی خود را برای پرداخت خسارت اعلام کردند ولی هنوز هم پیگیری خاصی از سوی دولت انجام نشده است.

دبیر پیگیری غرامت جنگی ایثارگران تاکید کرد: وقتی ۸ سال اجازه ندادیم یک وجب از خاک میهن دست دشمن بیفتد از حق مسلم خود نخواهیم گذشت و با اقدامات که تاکنون انجام شده موضوع اخذ غرامت کشور از متخاصم محقق شود.

Share