پس از نامه رئیس سازمان خصوصی‌سازی؛

دادستان کل کشور: با دقت به گزارش تخلفات باشگاه استقلال رسیدگی شود

نامه رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور در خصوص وضعیت مالی و دارایی‌های باشگاه استقلال به استحضار دادستان کل کشور رسید و دادستان کل کشور به دادستان تهران دستور داد تا با دقت و سرعت به گزارش تخلفات باشگاه استقلال رسیدگی و از تضییع حقوق بیت المال جلوگیری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۴۰۱، با ارسال نامه‌ای به حجت الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، ضمن گزارش تخلفات مالی انجام شده توسط برخی از افراد دارای سمت در باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران، از دادستان کل کشور خواست تا با ورود به موضوع نسبت به محکومیت متخلفان و جبران خسارات وارده به بیت‌المال اقدامات لازم صورت گیرد.

متن نامه رئیس سازمان خصوصی‌سازی خطاب به دادستان کل کشور به شرح زیر است:

اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی به‌عنوان یک سند راهبردی نظام در اصلاح اقتصادی کشور مورد تأکید و اهتمام مقامات عالیه نظام قرار داشته و دارد.

مهم‌ترین رکن اعتماد ساز و تضمین کننده حقوق دولت و بخش خصوصی مسئله شفافیت و ارائه اسناد و اطلاعات صحیح وضعیت دارایی‌ها و تعهدات و حقوق شرکت‎ها و بنگاه‌‎های دولتی است تا در سایه این شفافیت هم دست اندرکاران امر واگذاری، هم کارشناسان قیمت‌گذاری و هم خریداران بنگاه‎ها و شرکت‎ها بتوانند در این شفافیت اطلاع‌رسانی و اطلاع‌دهی تصمیمات درست گرفته و قاعدتا تصمیمات از تضمین و اطمینان لازم برای عقود دولتی برخوردار باشد.

اکثر موارد ناشی از بی‌اعتمادی بخش خصوصی و مسائل مشکلات حادث شده در جریان خصوصی‌سازی ناشی ازعدم شفافیت در ارائه اطلاعات کامل و لازم از دارایی‎های بنگاه‌های دولتی حادث شده که بعضا منجر به فسخ و ابطال قراردادهای دولتی و در نتیجه سلب اعتماد بخش خصوصی به حاکمیت و دولت شده است.

از این رو قانون اجرای سیاست‎های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی برای ضمانت اجرای این اقدام مدیران دولتی و پرهیز ایشان از ارائه اطلاعات ناصحیح و یا کتمان برخی از وقایع مالی در شرکت‌های مشمول واگذاری در تبصره (۱) و (۲) ماده (۱۷) قانون مذبور اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و سایر مدیران بنگاه‌هایی که به ارائه اطلاعات ناقص یا نادرست یا کتمان وقایع مالی با انتشار گزارش‌های مالی غیرواقعی جهت پنهان نمودن وضعیت واقعی بنگاه نمایند را به مجازات‌های مقرر در همان قانون محکوم نموده است.

حسب مستندات و گزارش‌های دریافتی از باشگاه ورزشی استقلال، علیرغم تاکیدات سازمان خصوصی‌سازی و پیگیری‎های مستمر برای دریافت وضعیت مالی و دارایی‌‎های شرکت (باشگاه) مزبور خودداری کرده‎اند، نسبت به ارائه اطلاعات ناصحیح و غیرواقعی اقدام کرد‎ه‌اند که از مصادیق بارز جرایم مشمول تبصره‌های (۱) و (۲) ماده (۱۷) قانون اجرای سیاست‌‎های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، این اقدام علاوه بر آنکه سبب می‎شود تا قیمت‌گذاری بنگاه به‌درستی صورت نگرفته باعث سلب اعتماد از خریداران و عموم مردم نسبت به مدیریت مدیران دولتی در آن باشگاه و سازمان خصوصی‌سازی نتواند تصویر واقعی از وضعیت مالی بنگاه مذبور حاصل نماید و تکالیف قانونی خود را در راستای واگذاری شفاف و صحیح این بنگاه به اجرا بگذارد.

علاوه بر مصادیق مشمول تبصره‌‎های (۱) و (۲) ماده (۱۷) قانون اجرای سیاست‎‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، مدیرعامل و مدیران شرکت (باشگاه) مزبور در هزینه کرد منابع حاصل از افزایش سرمایه شکرت که از محل صرف سهام و سلب حق تقدم دولت در اختیار آن باشگاه بوده است بدون رعایت صرفه و صلاح بیت المال و دولت و خارج از ضوابط و عرف معمول نسبت به هزینه کردهای بسیار نامتعارف و ناصواب اقدام کرده‎اند که از مصادیق بارز تضییع وجوه دولتی محسوب و مشمول ماده (۵۹۸) قانون مجازات اسلامی است و موارد یاد شده نیز متعدد و مصادیق آن در جریان رسیدگی همراه با مستندات لازم تقدیم می‌شود.

از این رو در اجرای مقررات مزبور ضمن شکایت از مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت (باشگاه) فرهنگی و ورزشی استقلال به شرح زیر، تقاضای مجازات نامبردگان و محکومیت ایشان به جبران خسارات وارده به بیت‌المال را دارم.

۱. آقای محمد مومنی مقدم (عضو هیات مدیره)
۲. آقای مهدی افضلی (عضو هیات مدیره)
۳. آقای پرویز مظلوم تنگستانی (عضو هیات مدیره)
۴. آقای سید حجت کریمی (عضو هیات مدیره)
۵. آقای مصطفی آجرلو (مدیرعامل و عضو هیات مدیره سابق باشگاه)

پس از ارسال نامه رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور به دادستان کل کشور، پیرو این نامه، دادستانی کل کشور با ارسال نامه‎ای به دادستانی تهران دستور رسیدگی موضوع تخلفات رخ داده مالی گزارش شده توسط سازمان خصوصی‌سازی در باشگاه استقلال تهران، را صادر کرد.

در متن نامه ارسالی دفتر دادستانی کل کشور به دادستان تهران آمده است:

  و وی دستور داد:

دفتر عینا برای دادستان تهران ارسال شود با ارجاع به شعبه مربوط با دقت و سرعت رسیدگی و از تضییع حقوق بیت المال جلوگیری و گزارش روند رسیدگی داده شود، معاونت نظارت نیز به تکلیف قانونی خود عمل کند.

در واقع نامه منتشر شده در فضای مجازی که در خصوص آن به اشتباه عنوان شد که دادستانی کل کشور به موضوع بدهی باشگاه استقلال به سرمربی خارجی اسبق خود ورود کرده است، صحیح نبوده بلکه این نامه در جواب درخواست سازمان خصوصی‌سازی کشور مبنی بر رسیدگی به تخلفات مالی در باشگاه استقلال تهران که توسط مدیران آن صورت گرفته بود، به دادستانی تهران ارسال شده بود.

Share