با حضور جمعی از مسئولین صورت گرفت؛

عقد قرارداد و تفاهم‌نامه واگذاری پهنه‌های تالاب عینک از آب منطقه‌ای گیلان به شهرداری

قرارداد فی مابین شهرداری رشت و آب منطقه‌ای گیلان مبنی بر ده سال انتفاع شهرداری رشت از پهنه‌های چهارگانه تالاب عینک با اهداف شهروند محوری به امضای مدیران آب منطقه‌ای و مدیریت شهری شهرداری رشت رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، در جلسه‌ای که با حضور سرپرست شهرداری رشت، ریاست و اعضای شورای اسلامی، شهردار منتخب رشت و مدیران آب منطقه‌ای گیلان برگزار شد، قراردادی در موضوع واگذاری تالاب عینک به شهرداری به انجام رسید.

یوسف یزدانی، سرپرست شهرداری رشت در این جلسه اظهار داشت: اختلافی که ببش از ۴۰ سال در موضوع تالاب عینک میان سازمان‌های آب منطقه‌ای، منابع طبیعی گیلان و شهرداری رشت لاینحل مانده بود طی این تفاهم نامه تعیین تکلیف شد.

وی ضمن تقدیر مسئولان ادارات کل دادگستری، منابع طبیعی و آب منطقه‌ای گیلان و همراهی شورای اسلامی شهر در کارگشایی این موضوع بیان کرد: وجود تالاب عینک که بزرگترین تالاب شهری کشور است، در حکم یک موهبت برای شهر ماست که تاکنون به دلیل همین اختلافات موفق به بهره وری به نفع شهر و شهروندان از آن نشده بودیم.

یزدانی با خاطرنشان ساختن این مطلب که چنین تالابی با ظرفیت‌های عالی نباید مغفول از ساماندهی بماند تا کم کم با تصرفات وعدم لایروبی از پهنه آن کاسته شده و اکوسیستم حیاتی آن نیز به مخاطره بیفتد گفت: استفاده صحیح از این مکان گردشگری میتواند منجر به توسعه اقتصادی شده و قطبی تفریحی برای شهروندان نیز باشد. وی گفت: تلاش شهرداری پس از حل مشکلات حقوقی این تالاب بر این موضوع معطوف خواهد شد.

سرپرست شهرداری رشت اضافه کرد: شهرداری طی تعامل با شورای حفظ بیت المال و توافق با سازمان منابع طبیعی استان در پی اخذ سند مالکیت آب بندان عینک برای شهرداری، جهت توسعه شهری رشت است.

وی اظهار داشت: امیدواریم با عقد این تفاهم نامه در آستانه سال جدید و مناقصه‌ای که انجام گرفته، فرآیند اخذ پیمانکار و در ادامه فراخوان جذب سرمایه گذاران نیز بدون وقفه اجرایی شود.

رییس شورای اسلامی رشت نیز در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از حل مشکلات حقوقی تالاب عینک رشت و تشکر از تمامی مدیران ادارات کل مرتبط با موضوع تاکید داشت: هدف اصلی در احیاسازی تالاب عینک رشت که یک ثروث خداداد برای شهر رشت است، توسعه شهری و ایجاد گردش اقتصاد پایدار و پویا برای شهروندان از محل گردشگری و تجارت در منطقه است، ضمن اینکه طی این احیاسازی، اکوسیستم زیستی و زیبایی و چشم نوازی این تالاب طبیعی نیز حفظ خواهد شد.

واثق کارگرنیا اقدامات انجام گرفته در دوران سرپرستی شهرداری رشت در ماههای اخیر را به خصوص در منطقه سراوان، تالاب عینک و درختکاریهای وسیع در مناطق شهر را مثبت و ارزشمند ارزیابی نمود و از تعامل سازمان آب منطقه‌ای گیلان در دو موضوع تالاب عینک و کانال (ژ ۵) تقدیر کرد.

لازم به ذکر است، امتیاز انتفاع از تالاب عینک ماه گذشته با توافق میان دو دستگاه و رای دادگستری کل گیلان از آب منطقه‌ای به شهرداری رشت انتقال یافته بود.

وحید خرّمی، مدیرکل آب منطقه‌ای گیلان، سرپرست شهرداری رشت، ریاست شورای اسلامی، عباس نژاد رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک، کریمی کرنق، رییس کمیسیون بهداشت، محیط زیست خدمات شهری، رضویان عضو شورای اسلامی و رحیم شوقی شهردار منتخب رشت از حاضران در این جلسه حضور داشتند.

Share