مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه ای گیلان اعلام کرد:

کاهش ۶۰ درصدی سد شهربیجار و ۳۶ درصدی سد سفیدرود نسبت به مدت مشابه سال قبل

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه ای گیلان اعلام کرد: آورد آب سدهای مخزنی شهربیجار و سفید رود در استان گیلان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش را نشان می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مرتضی میرزایی گفت: درحال حاضر ۴۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سد شهر بیجار ذخیره شده است، گفت: این میزان نسبت به ۱۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره سال گذشته در همین زمان بیش از ۶۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی عنوان کرد: هم اینک دبی ورودی آب به سد شهر بیجار به طور متوسط حدود نیم‌متر مکعب بر ثانیه است اما طی سال گذشته در همین زمان بیش از سه متر مکعب بر ثانیه آب وارد مخزن سد شهر بیجار می‌شد.

سد مخزنی شهر بیجار (آیت الله بهجت) در ۳۵ کیلومتری شهر رشت واقع شده و از نوع سنگریزه‌ای با رویه بتنی CFRD با حجم کل مخزن ۱۰۵ میلیون مترمکعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه ۱۶۵ میلیون مترمکعب است. این سد، بر روی رودخانه زیلکی که آب بسیار مناسبی دارد، قرار گرفته است.

ذخیره آب سد سفید رود ۳۶ درصد کاهش یافت

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق‌آبی شرکت آب منطقه‌ای گیلان همچنین از کاهش ۳۶ درصدی ذخیره سد سفید رود خبر داد و گفت: در حال حاضر ذخیره آب این سد ۱۲۰ میلیون متر مکعب است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۸۸ میلیون متر مکعب بوده است.

وی ورودی آب به سد سفید رود را در حال حاضر ۱۲ متر بر ثانیه عنوان و بیان کرد: ورودی آب در سال گذشته در همین زمان ۲۰ متر مکعب بر ثانیه بود.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان هم در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۱ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از سد سفیدرود تامین می‌کند

Share