جان کربی: به نظرات ایران درباره پیشنهاد اروپا پاسخ داده و منتظر نتیجه‌ایم

به توافق با ایران نسبت به دو هفته پیش نزدیک‌تر هستیم | امیداریم که نتیجه مثبتی حاصل شود

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا گفت که این کشور پاسخ خود را به نظرات ایران درباره پیشنهاد اتحادیه اروپا ارائه داده و امیدوار است که نتیجه مثبتی حاصل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا گفت امروز ما به توافق با ایران نسبت به دو هفته پیش نزدیک‌تر هستیم.

وی در ادامه گفت: «ما پاسخ خود را ارائه داده و امیداریم که نتیجه مثبتی حاصل شود چون در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حل مشکلات در منطقه سخت خواهد شد».

کربی اضافه کرد: «بایدن همچنان معتقد است که دیپلماسی و بازگشت به توافق هسته‌ای، بهترین راه بوده و در راستای آن تلاش خواهیم کرد».

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا به تنش‌ها با چین اشاره کرد و گفت: «عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان پیام واضحی دارد که ارتش آمریکا به دریانوردی و پرواز بر اساس قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد».

وی اضافه کرد: «عبور دو کشتی از تنگه تایوان از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود و با سیاست چین یکپارچه تضادی ندارد».

کربی به جنگ روسیه و اوکراین نیز اشاره کرد و گفت: «هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که پوتین آماده بازگشت به میز مذاکرات درباره اوکراین است».

اظهارات کربی درباره پاسخ به نظرات ایران در حالی مطرح می‌شود که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه هفته گذشته (دوم شهریور) از دریافت پاسخ دولت آمریکا به ‌نظرات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده در مذاکرات رفع تحریم، از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد : بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و جمهوری اسلامی ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.

Share