یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد:

بساط مشاوران املاک برچیده شود | نظارت بر ۲۰۰ هزار بنگاه مسکن ممکن نیست

فرهاد بیضایی با انتقاد از سیگنال افزایش قیمتی که مشاوران املاک به بازار مسکن می‌فرستند، افزود: حق کمیسیون درصدی از ثمن معامله است و هر چقدر ثمن معامله بالاتر برود، درصدی که برای درآمد مشاور املاکی است، بیشتر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه رفتار اقتصادی مشاوران املاک قابل نظارت نیست، گفت: با برچیده شدن مشاوران املاک، می‌توان ساختار واسطه‌گری در این حوزه را پایان و بازار املاک را در بستر آی. تی تشکیل داد.

فرهاد بیضایی با انتقاد از سیگنال افزایش قیمتی که مشاوران املاک به بازار مسکن می‌فرستند، افزود: حق کمیسیون درصدی از ثمن معامله است و هر چقدر ثمن معامله بالاتر برود، درصدی که برای درآمد مشاور املاکی است، بیشتر می‌شود.

وی گفت: راه‌حل کاهش این سوداگری‌ها این است که یک‌سری بلوک قیمتی ثابت برای مشاوران املاک تعیین کنیم، زیرا دفترچه معاملاتی هم جوابگوی حل مشکلات فعلی نیست؛ چراکه قیمت‌گذاری با توجه به وضعیت بازار به دفترچه معاملاتی قیمت‌ها اضافه می‌شود.

سیستم قارچ گونه مشاوران املاک، برای بازار مسکن سم است

این کارشناس اقتصادی با طرح این سوال که چگونه می‌توانیم مانع تداوم افزایش قیمت مسکن از طریق فعالیت مشاوران املاکی شویم، تاکید کرد: باید بساط مشاوران املاک را جمع کنیم، تعارف هم نباید داشت. سیستم غیرقابل نظارت و قارچ گونه‌ای که مشاوران املاک دارند، برای بازار مسکن سم است.

بیضایی ادامه داد: در دنیا مگر مشاوران املاک وجود دارد؟ ، در دنیا اپراتورهای واسطه‌گری برای خرید، فروش و اجاره وجود دارد که این اپراتورها واسطه بین موجر و مستاجر هستند.

وی اضافه کرد: این اپراتورها اتفاقاً در مقیاس محدود هم هستند، حالا ممکن است دفاتر نمایندگی نیز داشته باشند و سیستماتیک نیز به صورت سامانه به کد رهگیری و سامانه املاک وصل شوند و مشخص است که چه رفتار اقتصادی و چقدر در افزایش قیمت نقش دارند؛ در این صورت دولت می‌تواند فعالیت رگلاتوری انجام دهد.

باید ساختار واسطه‌گری در حوزه املاک را تغییر دهیم

وی با طرح این سوال که آیا می‌توان بر ۲۰۰ هزار مشاور املاک نظارت داشت؟ ، گفت: مشاوران املاک درست مثل تاکسیرانی شده‌اند، آیا می‌شود با این تعداد دفاتر املاک قاعده‌گذاری کرد؟ ؛ باید ساختار واسطه‌گری در حوزه املاک را تغییر دهیم. مکانیسم کنونی باید تغییر کند، راهکار هم بازار موازی است. از طریق شبکه آی. تی می‌توانیم اپراتورها را به وجود آوریم و مدیریت کنیم تا بازار به هوشمندسازی برسد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: همین الان اگر قاعده‌گذاری درستی انجام شود، ترجیح مردم این است که در بستر آی. تی معاملات املاک را انجام دهند.

به گفته بیضایی، اکنون مردم بسیاری از واحدهای خود را از طریق نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها در معرض فروش و اجاره قرار می‌دهند و همین قاعده باید توسعه یابد و برنامه‌ریزی شود. اگر املاک را داخل این سیستم بیاوریم، اوضاع ساماندهی می‌شود، ضمن اینکه همین حالا مشاوران املاک با اپلیکشین‌ها همکاری دارند و فقط باید ثبت رسمی شود.

وی تصریح کرد: اگر معاملات در بستر آی. تی باشد، امکان رصد و نظارت دولت افزایش می‌یابد.

Share