یادداشت یکی از مخاطبان؛

بلاتکلیفی جاده ماسوله به ماجولان؛ شاهراه توسعه گردشگری دو استان گیلان و اردبیل

اگر این جاده که طی چندسال گذشته از سمت حوزه خلخال تکمیل شده است ولی از طرف حوزه گیلان همچنان بلا تکلیف می باشد، تکمیل گردد با توجه به ارتباطات دو استان همسایه گیلان و اردبیل عبور و مرور در طول سال هم می تواند در اقتصاد شهرستانهای فومن و ماسوله و همچنین خلخال نقش مهمی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، بهرام پارساپور کارشناس ارشد حقوق مالی و اقتصادی در یادداشتی نوشت:

یکی از شاخصه های جوامع پیشرفته رشد سریع بخش حمل و نقل آنها می باشد در سال ۱۹۹۴هالدمن وشرمن ثابت کردند که گردشگری بدون بهبود و توسعه گسترده شبکه حمل و نقل میسر نیست و همواره فقدان بهره مندی از شبکه راههای قوی مانعی جدی در راه رشد و توسعه می شود اکثرا جاذبه‌های گردشگری تنهاپس از آنکه قابل دسترسی شده اند توسعه یافته اند.
راه قدیمی ماسوله به خلخال در گذشته شاهراه ارتباطی گیلان و آذربایجان بوده است (ویکی پدیا)
ماسوله شهری است در غرب استان گیلان که معمولا به عنوان مقصد نهایی گردشگری از آن نام برده می شود.
گردشگران زمانی بر اقتصاد یک شهر یا شهرستان می توانند تاثیر گذار باشند که حداقل ۲۴تا۴۸ساعت در آن اقامت داشته باشند بنظر می رسد الان ماسوله فقط برای بازدید چند ساعتی می باشد و به دلیل عدم اسکان توقف طولانی مدت گردشگران نفع اقتصادی زیادی نصیب مردم منطقه نمی گردد.
برای بیان بهتر این مسئله به مرور مسابقه تاریخی اسناد و مدارک و همچنین مصاحبه های صورت گرفته در سالهای گذشته توسط مسولین مربوطه خواهم پرداخت .
آقای خاوری مدیر کل راه و شهرسازی گیلان در سال ۱۳۹۳ :این پروژه ماسوله پیش از سال۱۳۶۹اجراشده است اما به دلیل منابع محدود عملیات تکمیلی بر روی آن انجام نشده است . ماسوله مکان توریستی است و ساخت این جاده باعث خواهد شد که این شهر از بن بست خارج شود در واقع بدین طریق دسترسی به خلخال و اردبیل ایجاد می شود ومردم از سمت اردبیل هم می توانند به راحتی در این مکان توریستی حضور یابند واز سوی دیگر تحولات خوبی را در بخش گردشگری واقتصادی شاهد خواهیم بود
(تین نیوز ۱۳۹۳/۰۲/۱۶)
اسماعیل قربانزاده فرماندار وقت فومن در مصاحبه با خبرگزاری فارس:فومن و ماسوله از بن بست خارج می شوند.
اسماعیل قربانزاده فرماندار فومن تصریح کرد جاده ماسوله به ماجولان که آرزوی دیرینه مردم فومن بود با پیگیری ناصر عاشوری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی به واقعیت پیوست
فرماندار فومن بازگشایی جاده ماسوله به ماجولان را موجب ایجاد تحولات خوب در بخش های گردشگری واقتصادی در شهرستان فومن واستان دانست .
(۱۳۹۳٫۰۳٫۲۵خبرگزاری فارس)
ناصر عاشوری نماینده سابق فومن و شفت در مصاحبه با خبرگزاری مهر
از تامین پنج میلیارد تومان اعتبار برای آسفالت جاده ماجولان به ماسوله خبر داد و افزود این مسیر بعد از گذشت ۳۵سال به زیر پوشش آسفالت می رود ۱۳۹۳٫۰۳٫۳۰ خبرگزاری مهر
کارنامه خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی
ص۱۱۴
در بخشی از این سخنرانی که در تاریخ ۱۳۷۳٫۰۲٫۲۳درمیدان بزرگ شهر فومن ایراد شده آمده است: صحبت های امام جمعه آقای محمدرضا شفیعی و نماینده شهر خیلی گرم و صمیمی بود این خواسته‌هایی که امروز مطرح شد و آنچه که من قبلاً از مسئولان منطقه شنیدم ،کم و بیش اینها را حسابی قبول کردم وحفظ دارم و فکر می‌کنم خواسته های اغراق آمیز ودور از عملی هم نباشد.
خواسته از بن بست بیرون آمدن فقط خواسته شما نیست خواسته ما هم هست ما اگر بتوانیم که می توانیم فومنات و ماسوله را از بن بست در بیاوریم راه ماسوله ماجولان را بسازیم یک گام در توسعه منطقه برداشتیم.
دیدار با مردم فومن ۱۳۷۳)

به دلیل بن بست بودن شهر تاریخی ماسوله در ایام تعطیلات همیشه ترافیک سنگین باعث ایجاد مشکلات برای مردم منطقه می باشد.
حال اگر این جاده که طی چندسال گذشته از سمت حوزه خلخال تکمیل شده است ولی از طرف حوزه گیلان همچنان بلا تکلیف می باشد، تکمیل گردد با توجه به ارتباطات دو استان همسایه گیلان و اردبیل عبور و مرور در طول سال هم می تواند در اقتصاد شهرستانهای فومن و ماسوله و همچنین خلخال نقش مهمی باشد. یعنی این جاده فقط نقش جاده گردشگری فصلی را برای دو استان نداشته باشد.همچنین ب اتکمیل این جاده شهرستان فومن. ماسوله می توانند مقصد گردشگران غرب کشور(آذربایجان، اردبیل و زنجان)باشند.
در انتها ذکر این نکته ضروری است که یکی از مولفه‌های رقابتی گردشگری توسعه زیرساخت راهها می باشد، کما اینکه الان در شهر تاریخی ماسوله شهرستان ماسال به این نکته مهم پی برده وسعی در توسعه راههای ارتباطی با همسایگان می باشد طوری که راه ارتباطی ماسال به گیلوان خلخال یکی از اولویت‌های اصلی مسولین این شهرستان می باشد.
امید است مسئولین محترم استان گیلان و شهرستان فومن نیز پیگیر این مطالبه به حق شهرستانهای خود باشند و این کهن پروژه هر چه زودتر تکمیل و به بهره برداری برسد.

Share