امام جمعه موقت تهران:

مرتبه معنوی آیت الله بهجت (ره) حاصل مراقبه دائمی و عمل صالح است

امام جمعه موقت تهران اشاره به اینکه «آیت الله بهجت» را باید با عمل صالح ایشان معرفی کرد، گفت: مرتبه معنوی «آیت الله بهجت» حاصل عمل صالح و مراقبت دائمی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد شامگاه دوشنبه در مراسم بزرگداشت آیت الله بهجت (ره) در مسجد صفی رشت با بیان اینکه پدیده‌های عالم از منظر قرآن کلمه الله هستند، اظهار کرد: انسان کلمه‌ای از کلمات الهی و پدیده‌ای از جهان ماده است که از نگاه قرآن کریم و ادبیات دینی ظرفیت‌های ویژه ای دارد.

وی با اشاره به اینکه انسان می‌تواند اوج بگیرد و مظهر تام اسماً الهی شود، افزود: انسان استعداد آن را دارد که از همه درندگان و حیوانات نیز پست‌تر شود لذا خداوند نقشه پرواز را برای ما تبیین می‌کند که چگونه گام برداریم تا دستاورد آن رسیدن به کمالات انسانی باشد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد تصریح کرد: اگر انسان به فضائل اخلاقی آراسته شود پاک و طیب شده و به سوی زیبایی مطلق یعنی خداوند پرواز می‌کند و اگر کلمه خبیث شد از زیبایی مطلق فاصله می‌گیرد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه حرکت به سوی خداوند ثمره ولایت الهی است، بیان کرد: برخی مانند علما با شتاب زیادی به سمت نور الهی حرکت می‌کنند و انسان‌های عادی با شتاب کم به سوی این مسیر می‌روند.

وی با بیان اینکه فقط عمل می‌تواند انسان را به کمال یا سقوط برساند، افزود: عمل صالح موتور محرکه انسان است؛ اعمال صالح درجات متفاوتی دارد و گاهی یک عمل صالح یک شبه انسان را بالا می‌برد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با بیان اینکه آیت الله بهجت یعنی عمل صالح و ایشان را باید اینگونه معرفی کرد، ادامه داد: مرحوم آیت الله بهجت از قبل از بلوغ تا زمان مرگ، جز عمل صالح نداشت و یک گناه هم از او سر نزد و به کسی ظلم نکرد.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه آیت الله بهجت در طول عمر خود همواره مراقبت می‌کرد تا یک لحظه هم از یاد خدا غافل نشود، عنوان کرد: مرتبه معنوی آیت الله بهجت (ره) حاصل مراقبه دائمی و عمل صالح است.

وی با اشاره به اینکه ترک گناه و انجام وظیفه راه تعالی انسان است، تصریح کرد: عمل صالح از منظر آیت الله بهجت (ره) عمل کردن به دانسته‌ها است اگر به چیزی تردید داریم توقف کنیم و از این طریق به کمالات برسیم.

حجت الاسلام ابوترابی فرد افزود: مشکل ما این است که به دانسته‌های خود عمل نمی‌کنیم و این مسیر همان راهی است که مرحوم بهجت به آن عمل کرد.

امام جمعه موقت تهران افزود: بسیاری از مشکلات کشور در حوزه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نشأت گرفته از این است که به دانسته‌های خود عمل نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی برکات زیادی برای کشور دارد، تصریح کرد: این تصمیم دولت قیمت برخی از کالاها را در بازار امارات افزایش داده و تا همین لحظه نیز جلوی بسیاری از مفاسد را در کشور گرفته است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به اینکه مشکلات جدی به دلیل تحریم‌های غربی داریم لذا باید عالمانه تصمیم گرفت، گفت: تمام علما و صاحب‌نظران با این اقدام دولت موافق بودند و امیدواریم آیندگان اثر این کار را ببینند.

وی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی تصمیم درستی است اما روش اجرای آن درست نبود، گفت: باید با کمترین مشکل و با در نظر گرفتن مصالح جامعه و بهره گیری از نظرات نخبگان تصمیم گیری شود.

Share