صفری ملک میان در نطق میان دستور؛

همه کشاورزان بخش کیوی متضرر شده‌اند | یک کیلو برگ سبز چای با یک پفک نمکی برابر است

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس با انتقاد از سیاست‌های غلط سازمان جهاد، گفت: واردات بی‌رویه چای، عدم تخصیص تسهیلات به چای‌کاران وعدم ورود وزارت جهاد به موضوع چای، کمر چای‌کاران را شکسته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، محمد صفری ملک میان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و آرزوی سالی سرشار از توفیق خدمت به ملت شریف ایران، گفت: خدا را شاکریم که در رأس قوه مجریه مردی پاکدست، پرتلاش و دغدغه‌مند نسبت به مشکلات مردم به طور شبانه روزی مجاهدت می‌کند و از ایشان به جهت روحیه جهادی و رویکرد محرومیت‌زدایی سپاسگزاری می‌کنیم اما این به آن معنا نیست که از نواقص موجود غافل شده و متذکر نشویم.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه نظام مسائل کشور را با برنامه ریزی مدون و صحیح می‌توان از بلاتکلیفی درآورد، اظهار داشت: مادامی که تنظیمات سیاست و مدیریت به عنوان دو عنصر کلیدی و در خط مشی‌گذاری مغایر با علم و دانش صورت پذیرد، نتیجه‌ای نخواهد داشت یعنی اگر سیاست‌های تنظیمی مبتنی بر اصول علمی نباشد و یا مدیران انتصابی و انتخابی بر اساس شاخص‌های علمی انتصاب و انتخاب نشوند حتی اگر تولید بر پایه دانش هم باشد، مرغدار جوجه یکروزه را معدوم نمی‌کند، کشاورز سیب زمینی را مدفون نمی‌کند، دامدار دام مولدش را نمی‌فروشد، شالیکار زمینش را به زمینخوار نخواهد فروخت و گوجه فرنگی ۳۰ هزار تومان نمی‌شود.

وی ادامه داد: پس آنچه رهبر معظم انقلاب طی دو دهه اخیر در راستای هدف‌گذاری برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی به عنوان یک راهبرد از نگاه دانش بنیان صحبت می‌کنند، تنها راه گذار از وضع موجود به وضع مطلوب بوده که شمول آن در همه شئون مختلف سیاستگذاری و حکمرانی جاری است.

این عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در ادامه با بیان اینکه‌عدم کنترل بازار خودرو چه در قیمت، چه در کیفیت و کمیت تولید و خدمات پس از آن نشان ازعدم کفایت مسئولان و وجود مافیای قدرت و ثروت دارد که راه علاج آن در دست دولت است، عنوان کرد: موج افزایش قیمت افسارگسیخته تمام کالاها از آغاز دولت، خصوصا در ماه‌های اخیر شدت یافته که موجب نگرانی ملت شده وعدم ترسیم آینده روشن، ریشه در نوع مدیریت و حکمرانی کارگزاران دارد.

صفری ملک میان همچنین ضعف اینترنت و فضای مجازی بی‌در و پیکر را نشانگر ضعف مدیران این حوزه دانست و افزود: این در حالی است که اینترنت جزء لاینفک و ضروری سبد مصرفی خانواده هاست که‌عدم توجه کافی به این مهم، موجبات آسیب‌ها و خسارات متعددی را برای مردم و کشور خواهد داشت پس شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت ارتباطات چرا نسبت به این موضوع منفعلانه عمل می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خطاب به وزیر کشور گفت: گیلان از بوی تعفن زباله نمی‌تواند نفس بکشد؛ از شیرآبه زباله‌ها همه چیز رنگ سرطان به خود گرفته و علیرغم تأکیدات مکرر رئیس جمهور، چرا با وجود گذشت ۸ ماه از شروع به کار دولت هیچ نشانی از اجرای برنامه‌های شما وجود ندارد.

وی همچنین با بیان اینکه نجابت گیلانی‌ها بلای جان آن‌ها شده، عنوان کرد: عدم برنامه ریزی توسط مسئولان استانی، عدم توجه پایتخت نشینان مسئول وعدم فرهنگ‌سازی سه عامل اصلی بلاتکلیفی پسماند بوده که اینجا جای نگاه دانش بنیان دانشجویان و دانشمندان ما خالی است.

صفری ملک میان همچنین خطاب به وزیر راه و شهرسازی ابراز داشت: آیا خبر از جاده‌های اصلی و فرعی دارید؟ آیا خبر از پروژه‌های عاقلانه و غیرعاقلانه وزارت راه دارید؟ آیا خبر از تجهیزات راهداری استان گیلان دارید؟ جاده‌های اشکور جاده مرگ شده و جاده‌های جلگه همانند مناطق جنگ زده است؛ تقاطع غیرهمسطح کلاچای، جاده شلان-املش، پل املش و روکش آسفالت راه‌های روستایی از اهم مواردی است که وزیر نسبت به آن توجهی ندارد.

نماینده مردم رودسر و املش همچنین با اشاره به مشکلات حوزه شهری نیز اظهار داشت: مشکل زمین‌های حریم‌های شهری داد مردم منطقه را درآورده، عدم تکلیف به موقع نقشه تفصیلی، همه شهرها را بلاتکلیف کرده که باید دستور لازم داده شود.

وی همچنین خطاب به وزیر نیرو گفت: پروژه سد پلرود که از سال ۸۹ آغاز شده، با پیشرفت ۸۰ درصدی در سال گذشته، ۲۵۰ میلیارد اعتبار داشت که امسال مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان که جزء مصوبات دولت است متأسفانه از مدیریت آب منطقه‌ای گیلان رنج می‌برد. عدم رفع موانع جهت اجرای این طرح بزرگ که آب آشامیدنی و کشاورزی دو شهرستان را تأمین می‌کند، عدم ساماندهی ۱۸ رودخانه رودسر و املش، عدم ساخت سدهای کشاورزی وعدم تسریع در اجرای تصفیه خانه‌ای در شهرستان رودسر که آب ۲۰۰ هزار نفر را تأمین می‌کند از نواقص عمده آب منطقه‌ای گیلان بوده که هر کدام مصداق ترک فعل است.

صفری ملک میان خطاب به وزیر کشاورزی با اشاره به سیاست‌های غلط سازمان جهاد یادآور شد: طمع واردات بی‌رویه چای توسط منفعت طلبان، عدم تخصیص تسهیلات کافی به کشاورزان وعدم ورود وزارتخانه به موضوع چای، کمر چایکاران را شکسته و هم اکنون قیمت یک کیلو برگ سبز چای درجه یک برابر با یک پفک نمکی است؛ چایکار ما تک شغل است پس چرا زندگی آن‌ها به بازی گرفته می‌شود و در جلسه تعرفه‌گذاری قیمت چای، هیچ کدام از نمایندگان مناطق چای‌خیز حضور نداشتند.

وی در ادامه با بیان اینکه علیرغم تماس‌های مکرر بنده جهت حل مشکلات صادرات کیوی و دستورات وزیر، متأسفانه همه کشاورزان متضرر شده‌اند که کسی جبران نمی‌کند، ابراز داشت: این در حالی است که هزینه‌های تولید زیاد بوده و دولت نیز یارانه به آن‌ها نمی‌دهد و حمایت بیمه‌ای نیز در کشور بی‌معنا بوده و مالیات سنگین و هزینه‌های تأمین اجتماعی برای همگی سرسام‌آور است.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی در پایان همچنین خواستار تعیین تکلیف و ساماندهی نیروهای ناظرین خرید تضمینی چای که تحصیلکرده بوده و سال‌ها است به صورت سخت امرار معاش می‌کنند، شد.

Share