سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد:

ابهامات شورای نگهبان به لایحه رتبه‌بندی معلمان رفع شود، به نفع معلمان است

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: در لایحه رتبه‌بندی معلمان ابهاماتی وجود داشت که اگر روشن شود به نفع فرهنگیان و معلمان عزیز است تا در اجرا به مشکل نخورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از باشگاه خبرنگاران، هادی طحان‌نظیف درباره مصوبات جلسات اخیر شورای نگهبان گفت: دولت بار مالی مصوبه رتبه‌بندی معلمان را در حد خود قبول کرده است.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان نسبت به مواردی که مجلس به آن اضافه کرده ابهام نسبت به بار مالی آن وجود دارد که این ابهام به همراه ابهامات دیگر باید برطرف شود. در لایحه رتبه‌بندی معلمان ابهاماتی وجود داشت که اگر روشن شود به نفع فرهنگیان و معلمان عزیز است تا در اجرا با مشکلی مواجه نباشد.

طحان نظیف می‌گوید دولت در حد لایحه اولیه خودش بار مالی را قبول کرده؛ اما نامه‌ای دریافت نکرده ایم. دولت و مجلس به جمع‌بندی و تفاهم مشترک درباره رتبه‌بندی برسند تا زودتر رتبه‌بندی معلمان اجرایی شود.

بر اساس لایحه دولت برای رتبه‌بندی معلمان که از سوی دولت دوازدهم به مجلس ارائه شد بار مالی رتبه‌بندی پنج هزار میلیارد تومان بود و دولت جدید هنوز نامه بار مالی رسمی ارائه نکرده است.

لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان پس از ۲ ماه بررسی اواخر آبان ماه سال گذشته در آخرین نشست تخصصی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیات دولت به تصویب رسید.

این لایحه به منظور ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای شایستگی‌های حرفه ای، منزلت و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه در راستای ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی آنان تهیه شد.

به گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش طرح رتبه‌بندی معلمان در حال نهایی شدن است و پیش بینی می‌شود ایراداتی که شورای نگهبان گرفته در جلسه دو هفته آینده مجلس، رفع و این طرح نهایی شود.

در صورتی که این ایرادات در جلسه دو هفته دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات فناوری مجلس برطرف شود، طرح دوباره به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

به گفته معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش جلسات زیادی با معاون اول رئیس جمهور و وزیر آموزش پرورش برای نهایی شدن رتبه‌بندی معلمان تا پایان سال، برگزار شده است. پیشتر وزیر آموزش و پرورش گفته بود که طرح رتبه‌بندی معلمان در حال انجام مراحل اداری است و به زودی در این خصوص اخبار خوبی به معلمان خواهد رسید.

همچنین طرح جهش تولید دانش بنیان جزو طرح‌های خوب مجلس است که با همکاری دولت تکمیل شد.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد در نشست اخیر شورای نگهبان ایراداتی به این طرح وارد شد که در جهت تقویت و تکمیل افرایش قابلیت این مصوبه است.

سخنگوی شورای نگهبان که در نشست خبری هفتگی سخن می‌گفت، خبر داد که درباره لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ابهامات کمی باقی مانده است.
ایرادات طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در مجلس برطرف شده است

طحان نظیف در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد ایرادات طرح انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان در مجلس برطرف شده و اکنون در دستور کار شورا است.

مجلس شورای اسلامی اوایل دی ماه بررسی گزارش کمیسیون عمران در مورد کلیات طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در دستور کار صحن علنی قرار داد که نمایندگان با ۲۱۰ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره ادعایی مبنی بر ردصلاحیت یک نماینده مجلس به دلیل سخنرانی علیه خودروسازان و مافیای خودرو تاکید کرددر پرونده این نماینده حتی یک کلمه درباره خودرو و خودروسازی وجود نداشت و در هر دوره‌ای که این فرد در انتخابات شرکت کرده تایید صلاحیت شده و ردصلاحیتی در کار نبوده است.

هدف از نظارت شورا، مچ گیری نیست، بلکه هدف ما اصلاح است

طحان نظیف می‌گوید وظیفه نمایندگی قانون‌گذاری و نظارت بر قانون است. اگر نظارت نماینده تبدیل به دخالت شود، خلاف سیاست‌ها است. رهبری هم به این مجلس تاکید کردند که از دخالت در عزل و نصب‌ها جلوگیری کنند و اگر برای شورای نگهبان دخالت ثابت شود این شورا ورود خواهد کرد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان می‌گوید نباید گذاشت نماینده به سمت تخلف و جرم پیش برود و باید از آن پیشگیری کرد. هدف از نظارت شورا، مچ گیری نیست، بلکه هدف ما اصلاح است. قانون نظارت بر رفتار نمایندگان نیازمند اصلاح است.

اولین واکنش شورای نگهبان به اعطای معافیت رایگان سربازی

طحان نظیف با اشاره به طرح اعطای معافیت رایگان به مشمولان بالای ۳۰ سال سن به همراه دو فرزند هم گفت معمولا در موضوعات نظام وظیفه نظر ستاد کل نیروهای مسلح و شورای نگهبان مهم است. باید سازوکار قانونی آن طی شود و هنوز این مصوبه در صحن علنی مجلس تصویب نشده است.

کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس مصوب کرده که به مشمولان خدمت سربازی متاهل که ۳۰ سال سن و دارای دو فرزند هستند کارت معافیت رایگان از خدمت سربازی اعطا شود.

طحان نظیف تاکید کرد اصلاح قانون انتخابات از مواردی است که بارها مورد تاکید شورای نگهبان قرار گرفته است، قوانین انتخاباتی ما نیازمند اصلاحات جدی هستند. ما به دنبال اصلاح جدی و جامع قوانین انتخابات هستیم. در دیدار با مجلس و دولت هم این موراد را ذکر کردیم و حاضریم تجارب خود را در راستای اصلاح جامع این قانون در اختیار مجلس قرار دهیم.

شورای نگهبان هیچ ایرادی نسبت به طرح ساماندهی خودرو ندارد

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره طرح ساماندهی خودرو گفت: ما در ابتدا ابهاماتی درباره این طرح داشتیم که در مرحله آخر و پس از رفع ایرادات اعلام کردیم که هیچ مغایرت و ابهامی ندارد، اما ایرادات نهایی که به مجلس اعلام کردیم ایرادات هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت بود و شورای نگهبان خود هیچ ایرادی ندارد، اما هیأت عالی باید نظر خود را اعلام کرده و ما هم موظفیم این ایرادات را به مجلس انتقال دهیم.

مجلس بر اساس مصوبه واردات خودرو اعلام کرده هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه نسبت به واردات خودرو برای تنظیم بازار اقدام نماید.

با وجود ایراد هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های سیاست‌های کلی نظام به این مصوبه، مجلس بار دیگر و در صحن علنی مجلس به مصوبه خود اصرار و این طرح را به شورای نگهبان ارسال کرد.

Share