آخرین وضعیت استان؛

تغییر وضعیت دو شهرستان گیلان از آبی به زرد| مسافران گیلان را ترک کنند

به گفته مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان شرایط کرونا در گیلان در وضعیت بسیار شکننده و حساس قرار داشته زیرا دو شهرستان آبی گیلان در طی هفته گذشته تغییر وضعیت داده و به زرد تبدیل شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، از نخستین روزهای شیوع کرونا در کشور گیلان یکی از استان‌های همواره درگیر با این ویروس بوده و کماکان مبارزه با کووید ۱۹ در این استان ادامه دارد.

علیرغم هشدارهای پی‌درپی مسؤولان وزارت بهداشت در خصوص تبعات سفر مسافران به گیلان در ایام نوروز، مردم فرصت را غنیمت شمرده و از باز بودن جاده‌ها نهایت بهره را برده و برای استفاده از تعطیلات چندروزه خود را از ۲۷ اسفندماه سال گذشته آماده سفر به گیلان کردند.

هنوز کسی درخواست‌های مکرر وزیر بهداشت از ستاد ملی مبارزه با کرونا را در خصوص اعمال محدودیت در ایام نوروز وعدم سفر مردم به نقاط گردشگری ازجمله گیلان و مازندران را فراموش نکردند ولی مردم بدون توجه به این هشدارها بار سفر به این مناطق را بستند گویی انگار دیگر کرونایی وجود ندارد.

به گفته مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان از ابتدای تعطیلات نوروز تاکنون ۶۶۰ هزار خودرو و همچنین یک‌میلیون و ۵۷۰ هزار نفر وارد گیلان شده و ترافیک در محورهای مواصلاتی استان پرحجم و نیمه سنگین است.

با توجه به‌عدم جدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مسافران به سراغ مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان رفته تا از او در خصوص آخرین وضعیت کرونایی گیلان بپرسم که او نگرانی عجیب به ما پاسخ داد و گفت: آن‌طور که مشخص است بیشترین حجم ورودی مسافر در کشور وارد گیلان شده و اکثر این افراد بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و زدن ماسک در اماکن مسقف حضورداشته و این امر به شیوع موج سنگین کرونا در گیلان کمک می‌کند.

حسن رخ شاد می‌گوید در هفته گذشته ۲۹۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری بودند ولی با افزایش سفر و دیدوبازدیدهای نوروزی در ۲۴ ساعت گذشته ۷۲ نفر بیمار جدید کرونایی در گیلان شناسایی و تعداد افراد بستری در مراکز درمانی استان به ۳۱۱ نفر رسید که این امر حاکی از خطرناک بودن شرایط کرونایی در گیلان است.

متأسفانه با گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا بازهم عده‌ای از مردم این ویروس کشنده و منحوس را مثل بیماری سرماخوردگی دانسته و با کوتاهی خود در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی منجر به خطر افتادن جان خود و اعضا خانواده خودشان می‌شوند، درحالی‌که اکنون شرایط جسمانی ۷۱ نفر از بیماران کرونایی گیلان وخیم و در ICU بستری هستند.

مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان معتقد است ویروس جهش‌یافته کرونا در سطح استان در حال چرخش بوده و عواقب حضور بیشمار مسافر برای گیلان بسیار خطرناک است زیرا دو شهرستان آبی گیلان در طی هفته گذشته تغییر وضعیت داده و به زرد تبدیل شدند که این امر می‌تواند یک هشدار جدی برای مسافران باشد.

به گفته رخ شاد شرایط کرونا در گیلان در وضعیت بسیار شکننده و حساس قرار داشته و کوچک‌ترین غفلت، این استان را با موج سنگین شیوع کرونا مواجه کرده و در صورت تحقق این اتفاق کار برای کنترل کووید ۱۹ بسیار سخت می‌شود، به این دلیل از تمامی مسافران تقاضا دارم برای حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده‌های خود هرچه سریع‌تر گیلان را ترک و مسافرانی که قصد سفر به گیلان را دارند از سفر خود منصرف شوند.

Share