وزیر بهداشت اعلام کرد:

خیز ملایم مبتلایان سرپایی کرونا در تهران و برخی استان‌ها | واکسن را سیاسی نکنید

وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، از خیز ملایم موارد سرپایی کووید۱۹ در برخی استانها و از جمله تهران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، سعید نمکی ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س)، در گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در دنیا و ایران گفت: متاسفانه باز هم جهان در التهاب بیماری کووید ۱۹ گرفتار است و باز هم متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته آمریکا با ۳۶۳۲ مرگ، انگلیس با ۱۴۴۹، برزیل با ۱۲۴۰، آلمان با ۹۹۰ مرگ، اسپانیا با ۷۲۴ مرگ، ایتالیا ۴۳۹، فرانسه ۴۸۵ مرگ و… شبانه روز تلخی را گذراندند.

وی درباره آمار فوتیهای کرونا در ایران در ۲۴ ساعت گذشته، گفت: در کشور ما گرچه آمار فوتی‌ها زیر صد و دو رقمی است و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۷۹ مرگ، ثبت شد که امیدواریم با رعایت پروتکلهای بهداشتی و اقدامات انجام شده، روند کاهشی را شاهد باشیم.
خیز ملایم بیماران سرپایی کرونا در تهران و برخی استان‌ها

وزیر بهداشت ادامه داد: ایران گرچه در شرایط بسیار سختی است اما باز هم افتخارآفرین در این عرصه است و در قالب طرح شهید سلیمانی با همه هم پیمانان جلو می‌رویم. ما خوشبختانه توانستیم بیماری را در کشور مهار و کنترل کنیم؛ اما آنچه که باعث نگرانی بنده و همکاران شده آن است که با کاهش رعایت پروتکل‌ها وعدم پایبندی به موازین و مقرراتی که ما برای فاصله گذاری‌ها اعلام کردیم، خیز ملایمی را در میزان بیماران سرپایی در برخی استانها مشاهده می‌کنیم. در تهران نیز گزارشاتی که دریافت می‌کنم آغاز یک‌خیز ملایم در تعداد بیماران سرپایی است و مطمئنا بعد از آن در افراد مبتلای بستری است و در هفته‌های بعد ممکن است با افزایش مرگ و میر همراه باشد. باز هم تقاضا می‌کنیم رعایت پروتکل‌ها را فراموش نکنند.

کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور

وی با اشاره به تقشه کشور ادامه داد: نقشه آتشین روزهای قبل امروز بدل شده به یک نقشه بسیار فرحبخش‌تر نسبت به روزهای گذشته و امیدوار کننده‌تر برای مردم و عزیزان مضطرب در نظام سلامت. امیدوارم با رعایت پروتکل‌ها این اضطراب را از جامعه درمانی کمتر کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز متاسفانه هنوز هم به شدت زیر میزان قابل قبول است.

مورد جدیدی از کرونا جهش یافته نداریم

وی با اشاره به ویروس جهش یافته کرونا نیز گفت: از ویروس موتاسیون یافته در کشور خوشبختانه غیر از آن مواردی که پیش از این گزارش کرده بودیم مورد جدیدی نداریم و تمام هم و غم ما باز کردن چشم‌ها در مرزها و گذرگاه‌های کشور است تا ورودی‌ها را چک کنیم و مورد جدید این ویروس جهش یافته رصد و ردیابی شود. خوشبختانه نه درخیز استانهای داخلی و نه در ورودی‌ها به کشور، موتاسیون جدیدی را هنوز دریافت نکرده ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اقدامات سختگیرانه‌تری را شروع کردیم. در ارتباط با ترددها و گشتن خانه به خانه و پیدا کردن خوشه‌های آلودگی و شعله‌های کوچک بیماری تا بتوانیم زودتر موارد را تشخیص دهیم و از دامن گیر شدن آتش بیماری جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت و وزارت بهداشت نه سیاسی هستند نه سیاست‌زده

واکسن را سیاسی نکنید

وی افزود: لازم است برای مردم در رابطه با واکسن توضیح دهم؛ سوالی که عده‌ای با خیر اندیشی یا کج اندیشی در ذهن مردم ایجاد کردند. مردم باور دارند وزارت بهداشت و وزیر بهداشت نه سیاسی هستند نه سیاست زده. از روز اول گفتم که وزیر بهداشت همه مردم ایران هستم و همکارانم خدمتگزار همه اقشار مردم؛ برای اصولگراها، اصلاح طلب‌ها، معتدل، بدون خط، شیعه، سنی، زرتشی، کلیمی، مسیحی و حتی زندانیان محکوم به اعدام خود را مکلف به خدمت وحمایت از سلامت می‌بینیم. خواهشم آن است مواردی که دنبال می‌کنیم را سیاسی نکنند و واکسن هم از جمله همین موارد است.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر کسانی برای صندلی‌هایی چه در نظام صنفی و چه بالاتر از آن خواب‌هایی دیدند؛ اگر ملت ایران آن‌ها را پذیرفت که مبارک باشد، اما خواهشم آن است مسایل واکسن و سلامت را سیاسی نکنید.

Share