رئیس سازمان بورس خبر داد؛

صندوق پالایش یکم از زیان‌ خارج شد | ارائه پیشنهادی از سازمان بورس به دولت

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اینکه صندوق پالایش یکم در حال حاضر از زیان بیرون آمده است، گفت: پیشنهادی برای این صندوق از سوی سازمان بورس به دولت ارائه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، حسن قالیباف اصل امروز به مناسبت هفته بسیج در جمع عده‌ای از بسیجیان و پیشکسوتان و ایثارگران در محل سازمان بورس با بیان اینکه روحیه ایثارگری و بسیجی حساب و کتاب نمی‌خواهد و باعث پیشرفت و سازندگی می‌شود، گفت: هرجا با روحیه بسیجی وارد شدیم کارها به خوبی جلو رفت.

وی همچنین با بیان اینکه امثال با آزادسازی سهام عدالت بیش از ۵۰ میلیون نفر از مردم در بازار سرمایه حضور پیدا کرده‌اند، گفت: ما از حضور بسیجیان در این بازار هم استقبال و هم تشکر می کنیم و آماده همکاری با بسیج در جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم از بازار سرمایه هستیم.

به گفته رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، فرهنگ‌سازی در سرمایه‌گذاری و استفاده از شرکت‌های سبدگردان که باعث حضور آگاهانه مردم در بازار سرمایه می‌شود در عین حال احتیاط‌های لازم برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌شود.

قالیباف اصل با بیان اینکه در حال حاضر طبقه متوسط جامعه به خاطر تحریم‌های ظالمانه کاهش یافته است، گفت: با حضور مردم در بازار سرمایه می‌توان به تقویت طبقه متوسط کشور کمک کرد. در حال حاضر در جنگ اقتصادی هستیم که نیاز به روحیه ایثارگری و بسیجی دارد.

وی افزود: اگر طبقه متوسط جامعه بخواهد احیا شود حضور در بازار سرمایه لازم است البته حضور باید درازمدت باشد و با برنامه، حوصله و صبر و شکیبایی همراه باشد. زیرا کسانی که هیجانی رفتار کرده‌اند بخشی از دارایی‌ خود را از دست دادند اما کسانی که صبر و شیکبایی به خرج دادند پاداش گرفتند.

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با بیان اینکه شرکت‌های حاضر در بورس سهام‌شان در دست عامه مردم است، گفت: اگر این شرکت‌ها طرح‌های توسعه‌ای اجرا کنند منافع آن به عموم مردم می‌رسد. در حال حاضر با آزاد شدن سهام عدالت ۵۰ میلیون سهام‌دار در کشور داریم. بنابراین هرچه شرکت‌های حاضر در بورس را بیشتر تقویت کنیم منافع آن به عامه مردم می‌رسد.

قالیباف اصل همچنین از نمودهای حضور مردم در بازار سرمایه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌‌های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با امین مالی و سرمایه‌گذاری در بورس می‌توان به اقتصاد ملی کمک کرد.

وی همچنین گفت: سهام عدالت بعد از ۱۴ سال آزادسازی شد که در حال حاضر مردم حضور گسترده‌ای در بازار سرمایه دارند. بنابراین ما از حضور مردم و همچنین حضور اقشار بسیجی در بازار استقبال می‌کنیم.

حسن قالیباف اصل امروز در حاشیه دیدار با بسیجیان و پیشکسوتان ایثارگر در سازمان بورس در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد بازگشایی صندوق پالایش یکم گفت: یک پیشنهاد از سوی سازمان بورس به دولت ارائه کردیم که از چند روز قبل انجام شده، اگر این پیشنهاد عملی شود، صندوق پالایش یکم به زودی باز می‌شود. البته الان هم پالایش یکم قابل بازگشایی است، چون از زیاندهی خارج شده و به سوددهی رسیده است.

وی در مورد این که این پیشنهاد چه بوده است گفت:‌ هنوز این پیشنهاد مصوب نشده است و فعلا فقط پیشنهاد ارائه کرده‌ایم.

قالیباف همچنین در مورد همکاری سازمان بورس با بسیجیان گفت: به مناسبت هفته بسیج و ایثارگری این مراسم برگزار شد و قرار شد مذاکراتی با صندوق ذخیره بسیجیان و بازار سرمایه انجام شود، در حال حاضر این صندوق به عنوان یک واسطه برای سرمایه‌گذاری عمل می‌کند و می‌تواند در ارائه آموزش به مردم نیز کمک کند، اما هنوز در مورد این که چگونه همکاری کنیم نیاز به مذاکره دارد.

رئیس سازمان بورس همچنین در مورد آخرین مصوبات شورای عالی بورس گفت: شورای عالی بورس هفته پیش جلسه نداشت و هر موقع جلسه داشته بلافاصله اطلاعات آن را اعلام کرده‌ایم.

وی همچنین در مورد زنجیره فولاد و سنگ آهن در بورس کالا گفت: شیوه‌نامه ارائه محصولات زنجیره فولاد نهایی نشده است و بعد از این که یک شیوه نامه نهایی شود در مورد آن صحبت می‌کنیم، البته اصلاحاتی در بندهایی از شیوه‌نامه در رأس اجراست و بعد از اصلاحات شیوه‌نامه اعلام می‌شود و بعد از آن سرمایه‌گذاری بر اساس این شیوه‌نامه در بورس انجام می‌شود و  اثر اجرای این شیوه‌نامه روی سنگ آهن و محصولات فلزی در بورس کالا بعدا باید بررسی شود.

قالیباف همچنین در مورد شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت که به تازگی وارد بورس شده‌اند، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بازگردان دارند و کارهای آنها به صورت بازگردانی انجام می‌شود.

رئیس سازمان بورس همچنین در مورد نرم‌افزار ایرانی معاملات بورس گفت: کارهای تهیه این نرم افزار انجام شده و قراردادی با شرکت تولیدکننده ایرانی بسته شده و هر موقع این نرم افزار آماده شود، وارد اجرا خواهد شد.

وی همچنین گفت: کارهای بازارگردانان در بازار سرمایه بر اساس ۱۰ درصد متوسط معاملات در سه ماه قبل انجام می‌شود.

Share