یادداشت/ مهدی پارسا؛

گیلان و هجوم مسافران؛ حرمت صاحبخانه را نگه دارید!

در این ایام حزن و اندوه انتظار از مسافران و گردشگران این است که کلاه خود را قاضی کرده و حرمت صاحبخانه را نگه دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مهدی پارسا رییس سازمان بسیج رسانه استان گیلان در یادداشتی نوشت:

در مسیر رفتن به چوبر شهرستان شفت با انبوهی از خودروهایی مواجه شدم که علیرغم تاکیدات و تذکرات مکرر دانشگاه‌علوم‌پزشکی، برخی مسئولین استانی و حتی هشدارهای رسانه ای، از تهران، کرج و برخی استان‌های دیگر وارد گیلان شده بودند.دیدن این صحنه ها واقعاً برایم آزاردهنده بود که عده ای بی توجه به شرایط کنونی خود را برای تفریح و گردش و خوشگذرانی، حواله شمال کشور کرده اند. روز قبل از آن مطلب خوانده بودم مبنی بر بستری ۳۶۰ نفر از بیماران کرونایی در بیمارستان های گیلان، و دیدن این صحنه های تردد مسافران عصبانیتم را بیشتر می می‌کرد. در طی مسیر در پمپ بنزینی توقف کردم. جالب اینکه آنجا نیز با تعدادی از خودروهای مسافر با پلاک های مختلف مواجه شدم. یکی از خودرو های غیر بومی که صاحب آن بیرون از خودرو بود توجهم را جلب کرد؛ حال بماند که تعدادی خانم در آن بدون زدن ماسک با وضعیت نامناسب حجاب نشسته و در حال خوردن و آشامیدن بودند.چند لحظه گذشت و در این حین با کارگر پمپ بنزین که خود این صحنه ها را می دید در حال صحبت در همین زمینه بودم و گله و شکایت از تردد بیشمار ماشین های غیر بومی که در ایام کرونایی، گیلان را برای مسافرت انتخاب کرده اند. نکته ای از زبان این کارگر پمپ بنزین پس از اعتراضات من مطرح شد که احساس کردم او نیز از این وضعیت به عنوان یک گیلانی ناراضی است. در تایید صحبت هایم و به کنایه گفت؛ اینها نباشند ما از گرسنگی میمیریم. چند ثانیه ای بعد صاحب خودرو که مرد میانسالی بود نزدیک شد تا پول ناشی از میزان بنزین خودروی خود را پرداخت کند. با چهره ای گشاده که عصبانیت از آن پیدا بود به این مرد گفتم حاجی شما از کجا تشریف آورده اید. مرد گفت از شیراز. تعجب و عصبانیتم از شنیدن این حرف بیشتر شد. شیراز و این همه راه طی مسافت و گیلان؟ گفتم این همه هشدار می‌دهند که گیلان شرایط خوبی ندارد، جزء استان‌های قرمز به خاطر کروناست، چطور جرات کردید مسافرت کنید، بهتر نبود که در زمان دیگری به گیلان می آمدید ، مردم گیلان که همیشه میهمان نواز بوده اند. با یک جمله جوابم را داد که ما رعایت می‌کنیم .واقعاً نتوانستم حتی ظاهرا هم که شده خود را کنترل کنم. به او گفتم ما به عنوان گیلانی خیلی دوست داریم به مسافرت برویم اما به دلیل شرایط پیش آمده این کار را نمی کنیم، نه اینکه فقط مردم دیگر استان‌ها مبتلا و یا ناقل کرونا باشند، بلکه به دلیل این که شاید خودمان ناقل باشیم و با سفر به دیگر استان ها موجبات بیماری آنها را فراهم آوریم، از سفر کردن ممانعت می کنیم. حرمت میهمان نوازی، اجازه نداد بیش از این با او صحبت کنم.
تا وقتی به چوبر رسیدم، سیل خودروهای غیر گیلانی در برخی مواقع از خودروهای بومی استان بیشتر بود. آماری که دیروز به نقل از یک مسئولی خواندم، ناشی از افزایش بیماران کرونایی با بیش از ۴۰۰ نفر در بیمارستان های گیلان حکایت داشت. به راستی چرا اینگونه شده ایم و بی توجه به برخی معیارهای اخلاقی و رفتاری اسباب مزاحمت و نگرانی برای دیگران فراهم می‌آوریم آیا هشدارهای پزشکی کادر درمان، مردم و مسئولین استانی که بارها از شبکه های سراسری، استانی و رسانه‌های مختلف منعکس شده نمی‌تواند خود از عمق حادثه و فاجعه حکایت کند؟
کادر درمانی هفته‌ها خانواده‌های خود را ندیدند و برخی از آنها یا جان خود را از دست دادند یا توان خود را.
نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج در یک حرکت جهادی، اولویت را در خدمت رسانی به مردم آسیب‌دیده از کرونا و حتی کار درمانی و پزشکی دیدند و چه شبها که خواب را بر خود حرام کردند تا از افزایش شمار بیماران کرونایی خودداری کنند.
در این بین در لابلای مطالعه اخبار مطلبی نظرم را جلب، اما ناراحت کرد که به نقل از، اگر اشتباه نکنم، رئیس سازمان نظام پزشکی بود با این عنوان که اگر پیک سوم کرونا اتفاق بیفتد کادر درمان دیگر طاقت ندارد، از ابتدای شیوع کرونا تا الان ۱۷۳ نفر از کادر درمانی کشور شهید شده اند.
در این ایام حزن و اندوه انتظار از مسافران و گردشگران این است که کلاه خود را قاضی کرده و حرمت صاحبخانه را نگه دارند.
مردم گیلان مردم نجیبی هستند و همیشه ی ایام پذیرای میهمانان خود بوده اند. معلوم نیست که پس از رفتن مسافران شاهد چه آماری از وضعیت بیماران کرونایی در گیلان باشیم. حساسیت شرایط فعلی بیشتر به دلیل سیل هجوم مسافران ناشی از کنترل بیماری کرونا است، اما بررسی آسیب‌های فرهنگی آن بماند برای مجالی بعد، که خود حرف ها دارد.
هیئات مذهبی یا تعطیل شدند یا تحت شدیدترین پروتکل های بهداشتی، قادر به برگزاری مراسم هستند، اما ای کاش سیل ورود مسافرانی که از استانهای دیگر وارد شمال کشور و یا گیلان می شدند به نحوی کنترل می‌شد که نگرانی‌های مردم گیلان نیز مرتفع می گردید.

Share