رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان خبر داد:

نرخ حق‌الزحمه بنگاه‌های معاملات ملکی و نمایشگاه‌های خودرو در گیلان تعیین شد

فرهاد دلق‌پوش، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از اعلام نرخ جدید حق‌الزحمه بنگاه‌های معاملات ملکی و نمایشگاه‌های خودرو در گیلان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، فرهاد دلق‌پوش از اعلام نرخ جدید حق‌الزحمه بنگاه‌های معاملات ملکی و نمایشگاه‌های خودرو در گیلان خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیسیون نظارت استان، نرخ خدمات حق العمل کاری فروش معاملات ملکی تا مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را یک درصد از دو طرف (نیم درصد خریدار و نیم درصد فروشنده) مصوب گردید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان تخطی از نرخ مصوب را اخلال در بازار دانست و بیان کرد: این نرخ ها با توجه به بررسی کمیته های کارشناسی و مدنظر قراردادن وضعیت معیشت طبقات مختلف مردم مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و سپس با رای اکثریت آراء در ستاد تنظیم بازار مصوب گردید لذا پس از ابلاغ نرخنامه، با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: از مبلغ پانصد میلیون تا یک میلیارد تومان هشت دهم درصد از دو طرف ( چهار دهم درصد خریدار و چهار دهم درصد فروشنده و از مبلغ یک میلیارد تا دو میلیارد تومان شش دهم از دو طرف خریدار و فروشنده (سه دهم درصد) و بالاتر از دو میلیارد تومان نیم درصد از دو طرف معامله( ۲۵صدم درصد) باید دریافت شود.

این مسئول خاطر نشان کرد: همچنین حق العمل اجاره یک سوم مبلغ اجاره ماهیانه از دو طرف برای موجر و مستاجر هر کدام، یک ششم تعیین شده است و حق العمل رهن معادل دو و نیم درصد مبلغ رهن به عنوان اجاره از طرفین می باشد که یک ششم آن مربوط به مالک و یک ششم آن مربوط به مستاجر می‌باشد.

دلق‌پوش گفت: رعایت نرخ افزایش اجاره بهای ابلاغ شده براساس دستور ریاست محترم جمهوری ، توسط کلیه بنگاه های معاملات ملکی استان، لازم الاجراست که در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است. ضمناً در این خصوص شهر رشت کلانشهر محسوب نمی‌شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار استان به حق العمل خودرو نیز اشاره و بیان کرد: حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان یک درصد از دو طرف (نیم درصد فروشنده و نیم درصد خریدار) و حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو بالاتر از یکصد تا ۳۰۰ میلیون تومان هشت دهم درصد از دو طرف معامله چهار دهم درصد خریدار و چهار دهم درصد فروشنده تعیین شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اظهار کرد: همچنین حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو بالاتر از ۳۰۰ میلیون تومان نیم درصد از دو طرف معامله (۲۵/۰ درصد خریدار و ۲۵/۰ درصد فروشنده در نظر گرفته شده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار گیلان یادآور شد: تمامی فرمانداران شهرستان های استان نسبت به اجرایی شدن نرخ حق الزحمه بنگاههای معاملات ملکی و نمایشگاههای خودرو در تمامی شهرستانها از طریق کمیسیون ها نظارت نتایج را به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار استان (سازمان صمت) منعکس کنند.

به گفته دلق‌پوش؛ رؤسای اتاق های اصناف و اتحادیه های ذیربط موظفند ظرف مدت یک هفته از دریافت این نرخنامه، نسبت به اجرایی شدن آن اقدام کنند و در غیر اینصورت سازمان صنعت، معدن و تجارت با متخلفان با جدیت تمام، برخورد قانونی را بعمل خواهد آورد.

Share