معاون میراث‌ فرهنگی گیلان؛

تخریب خانه اقبال انزلی متوقف شد | شهرداران استان گیلان موافقِ تخریب آثار تاریخی هستند

معاون میراث فرهنگی گیلان از توقف تخریب خانه تاریخی اقبال خبر داد و گفت: شماره ثبت بنای واجد شرایط ثبت گرفتیم و کار تخریب را متوقف کردیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایلنا، این روزها با وجود آنکه همگان از حفظ میراث‌فرهنگی و ثبت آن برای آیندگان دم می‌زنند اما در برخی از شهرها و استان‌ها مسئولان به گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند و به نوعی می‌توان گفت مسئولان شهری تیشه به ریشه میراث زده و درصدد تخریب آن برمی‌آیند.

خانه تاریخی اقبال در بافت تاریخی شهر انزلی یکی از این موارد است. شهرداری انزلی بدون آنکه استعلام‌های لازم درخصوص این بنا را از میراث‌فرهنگی بگیرد درصدد صدور مجوز تخریب آن برآمده است. این درحالی است که مراحل ثبت ملی این بنای واجد ارزش تاریخی درحال طی شدن است.

ولی جهانی (معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری استان گیلان) در این خصوص گفت: قبل از نوروز ۹۹ پرونده خانه تاریخی اقبال برای ثبت آماده و به تهران ارسال شد. در آن زمان هم مالک و هم شهردار انزلی در جریان روند پرونده این بنای تاریخی بودند و نامه‌های لازم ابلاغ و صورتجلسه شورای ثبت برای آنها ارسال شده بود. اما گویا مالک در صدد فروش ملک برآمده است و مالک جدید نیز در جریان امور نبود در عین حال شهردار انزلی نیز تغییر کرد و او نیز در جریان امور نبود از این رو پروانه تخریب صادر می‌شود.

او ادامه داد: در حال حاضر بخشی از سقف بنا برداشته شده است و اداره کل میراث و گردشگری گیلان ورود، کار را متوقف و پروانه را باطل کرد. فعلا کار متوقف است. ضمن آنکه شماره ثبت به عنوان بنای واجد شرایط ثبت نیز برای خانه تاریخی اقبال گرفتیم و آن‌را به شهرداری، فرمانداری، دادگستری و… ابلاغ کردیم. البته شهردار می‌گفت در جریان نیست و معاون شهرسازی این کار را انجام داده است. متاسفانه مسئولان فنی شهرداری‌ها، میراث را دور می‌زنند. شهرداران در جریان نیستند و آنها از این عدم آگاهی سواستفاده می‌کنند و مجوز می‌گیرند.

به گفته معاون میراث‌فرهنگی گیلان، امکان بازگشت سقف برداشته شده وجود دارد و قابل احیاست. ضمن آنکه سقف بیشتر بناهایی که بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارند نیازمند مرمت است و می‌توان با مرمت آن، خانه اقبال را حفظ کرد. دراین خصوص باید با مالک صحبت کنیم و نظر او را در نظر بگیریم.

جهانی درخصوص چرایی عدم توجه شهرداری‌ها و مسئولان شهری به ابلاغیه‌های میراث‌فرهنگی درخصوص توجه به بناهای تاریخی، گفت: باوجود آنکه در گذشته نیز تمام ابلاغیه‌های لازم درخصوص خانه تاریخی اقبال در اختیار مسئولان شهری قرار گرفته بود اما متاسفانه شهرداران در استان گیلان با میراث‌فرهنگی همکاری ندارند و دیدگاه شهرداران تخریب آثار تاریخی است.

معاون میراث‌فرهنگی گیلان با اشاره به آنکه در استان گیلان ۷ بافت تاریخی، ۲ بافت تاریخی روستایی و بیش از ۷۰۰ بنای تاریخی در این استان وجود دارد، تصریح کرد: هیچکدام از شهرداران بافت‌های تاریخی اعم از انزلی، لاهیجان، رشت، رودسر و لنگرود با میراث‌فرهنگی همکاری لازم را ندارند. متاسفانه برخی افراد در شهرداری‌ها هستند که حتا راهکارهای تخریب میراث‌فرهنگی و بناهای تاریخی را به مالکان نشان می‌دهند. شهردارها نیز اطلاعی از بافت تاریخی مصوب ندارند.

او همچنین از شکایت از چند شهردار متخلف در استان گیلان خبر داد و گفت: از شهرداری‌های رستم آباد، لنگرود و… شکایت کرده‌ایم و در پی بررس پرونده‌ها هستیم.

Share