معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

اصناف بدون دریافت مجوز اجازه بازگشایی ندارند | امکان حضور کروناویروس در آب هست

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همه اصناف و مراکز صنعتی از فردا باید با ثبت نام در سایت وزارت بهداشت و امضای تعهدنامه مجوز بازگشایی بگیرند در غیر این صورت فعالیت آنها غیرقانونی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا؛ محسن فرهادی روز جمعه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت، برگزار شد، افزود: از روز شنبه ۲۳ فروردین در همه استانهای کشور گام دوم فاصله گذاری اجتماعی با رعایت الزامات سلامت محیط کار در واحدهای صنفی اجرا می شود البته در تهران با توجه به شرایط جمعیت از روز ۳۰ فروردین این برنامه اجرا می شود.

وی گفت: از فردا صبح همه مالکان، مدیران و متصدیان واحدهای صنفی و صنعتی، مثلا مسئول نانوایی نه کارگران آن، باید به سایت وزارت بهداشت، به آدرس salamat.gov.ir مراجعه کنند و اطلاعات خودشان را شامل کد ملی، آدرس و مشخصات واحد صنفی و صنعتی وارد کنند و تعهد دهند که مقررات بهداشتی را رعایت می کنند و می توانند با رعایت شرایط بهداشتی فعالیت خودشان را منطبق کنند.

فرهادی افزود: فاصله گذاری اجتماعی یعنی واحد صنفی یا صنعتی در راستای ارائه خدمت هم باید سلامت خود و مشتریان را تامین کند و هم فعالیت اقتصادی خودش را انجام دهد.

وی ادامه داد: گام دوم فاصله گذاری اجتماعی زمانی موفق می شود که تمام کسانی که ذی نفع هستند یعنی همه خدمت دهندگان و خدمت گیرندگان و آحاد مردم مشارکت داشته باشند. در این صورت می توانیم موفقیت این برنامه را در ریشه کنی کرونا محقق کنیم.

فرهادی گفت: در این برنامه همه دستگاههای دولتی، بخش خصوصی برای تدوین این برنامه همکاری خوبی داشتند. امیدوارم در اجرای این برنامه هم این همکاری ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: هیچ جای دنیا نمی توانند ۲۴ ساعته نظارت داشته باشیم مگر اینکه خود مردم الزامات بهداشتی را رعایت کنند. این طرح با مشارکت اتاق اصناف و آنها در کنار هماران ما در وزارت بهداشت در صف اول هستند. سازمان تعزیزات، نیروی انتظامی و سازمان دامپزشکی مشارکت دارند ولی شرایط اساسی در گروه همکاری واحدهای صنفی و صنعتی است.

وی گفت: با ثبت نام اصناف و مراکز صنعتی در سایت وزارت بهداشت می توانند مجوز فعالیت بگیرند در غیر این صورت مجوز فعالیت نخواهند داشت.

فرهادی افزود: اگر کسی ثبت نام نکند از فعالیت آن جلوگیری می شود. بازرسان نیروی انتظامی، تعزیرات، وزارت بهداشت و بازرسان بخش خصوصی بر کار اصناف و واحدهای صنعتی نظارت دارند، خیلی قصد پلمب و تعطیل جایی را نداریم.

وی درباره انتقال کرونا از طریق آب گفت: امکان حضور ویروس در آب هست. باید در تصفیه خانه ها پروتکل مراکز آب و فاضلاب رعایت شود و اصول تصفیه آب و دفع بهداشتی فاضلاب در نظر گرفته شود. با توجه به حساسیت آب شرب در پروتکل بهداشتی وزارت بهداشت آمده است که میزان کلر در تصفیه خانه ها باید از نیم درصد به ۸ دهم درصد افزایش یابد در این صورت ویروس کرونا یا کاملا از بین می رود یا غیر فعال می شود بنابراین از نظر آب شرب تصفیه شده نگرانی وجود ندارد. پروتکل دفع بهداشتی فاضلاب نیز ابلاغ شده و اجرا می شود.

همه زباله های خانگی عفونی تلقی می شوند

فرهادی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره انتقال کرونا از طریق زباله ها و زباله گردها گفت: در همان ابتدای شیوع ویروس کرونا نامه مکتوبی به شهرداری و سازمان مخیط زیست زدیم و اعلام کردیم که باید از فعالیت زباله گردها جلوگیری کنند. بسیاری از این افراد سنین پایینی دارند و مورد سوء استفاده قرار می گیرند و آنان را به کارهایی وا می دارند که خطرناک است و انتقال ویروس کرونا زباله گردها و افراد مرتبط با آنها را تهدید می کند.

وی افزود: ضمن احترام به همکاران در شهرداری ها ولی این اتفاق نیفتاده است و مسئولیت به عهده کسانی است که این افراد را وادار به زباله گردی می کنند و از فعالیت آنها جلوگیری نمی کنند. زباله گردی به هر شکلی که باشد باید متوقف شود، زیرا زباله ها به شکلی که باشد در وضعیت فعلی عفونی تلقی می شوند و مشکوک به آلودگی به ویروس کرونا هستند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: همه زباله ها در شرایط فعلی عفونی تلقی می شوند، چه زباله های بیمارستانی و چه زباله های خانگی و تا زمانی که شرایط بهداشتی بعد از امحای زباله و طی مراحل بازیافت انجام نشده باشد قطعا همه این پسماندها عفونی هستند.

وی گفت: زباله های بیمارستانی هم باید در محل بیمارستان بی خطرسازی و بعد تحویل شوند. از مردم در همه شهرها و روستاها هم می خواهیم در دفع زباله های خود دقت بیشتری داشته باشند و زباله ها را در کیسه های دربسته بگذارند و گره بزنند. در مورد دفع این پسماندها البته پروتکل های بهداشتی ابلاع شده و باید رعایت شود.

فرهادی افزود: در این پروتکل ها آمده است که جمع آوری دستی زباله ممنوع است و کارگران جمع آوری زباله باید لباس محافظتی کامل داشته باشند. زباله گردی نیز در همه شهرها و روستاها به طول کلی ممنوع است و شهرداری مسئول ممانعت از این کار و مسئول دفع بهداشتی زباله ها هستند. دفع زباله ها نیز باید به شکل سوزاندن باشد به جز اقلامی که برای بازیافت تفکیک می شود.

وی تاکید کرد: بازیافت دستی و جداسازی دستی ممنوع است و حتما باید از تکنولوژی جدید برای این کار استفاده شود ولی می توان مثلا شیشه ها را ذوب و بازیافت کنند.

گزارش انتقال حیوانی کرونا نداشته ایم

فرهادی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره انتقال کرونا به حیوان یا از حیوان به انسان گفت: در این مورد تاکنون هیچ گزارش تایید شده ای نداشته ایم و هر چه عنوان شده در حد نظریه است و سازمان دامپزشکی ینز هیچ گزارشی مبنی بر انتقال کرونا به حیوان و دام نداده است. بنابراین تاکنون خوشبختانه در کشور هیچ مورد ابتلای حیوانی گزارش نشده است.

مخالفت وزارت بهداشت با اجرای طرح ترافیک در تهران

فرهادی درباره اجرای طرح ترافیک در گام دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی گفت: در ستاد ملی کرونا وزارت بهداشت مخالفت خود را با اجرای طرح ترافیک در تهران اعلام کرده است زیرا اگر این طرح اجرا شود مردم برای تردد و رفتن سر کار مجبورند یا از تاکسی استفاده کنند، یا اتوبوس یا مترو که در همه آنها احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

وی افزود: در مورد تاکسی ها ابلاغ شده است که در صندلی عقب پیش از دو نفر نمی توانند سوار کنند، اتوبوس ها نیز باید با نصف ظرفیت و با رعایت فاصله در نشستن صندلی ها فعالیت کنند و در متروها هم فرد ایستاده ای نباشد و در صندلی ها فاصله نیم تا یک متری رعایت شود. اجرای این پروتکل ها موجب صف می شود بنابراین از شهرداری خواسته ایم فعلا طرح ترافیک را اجرا نکند و فکر هم نمی کنیم از فردا اجرای طرح ترافیک در تهران شدنی باشد.

یک راه انتقال ویروس کرونا

فرهادی درباره انتقال ویروس کرونا از توالت گفت: ویروس کرونا از طریق هوا منتشر نمی شود اما در توالت و دستشویی ها احتمال انتقال از طریق دستگیره، روشویی و متعلقات آن وجود دارد. همچنین احتمال انتقال ویروس از طریق ادرار و مدفوع هم هست البته گندزدایی در توالت ها با استفاده از آب ژاول امکانپذیر است و گندزدایی با آب ژاول یا همان وایتکس به نسبت یک به ۹۹ درصد باید انجام شود.

وی افزود: برای گندزدایی اماکن عمومی اهر چه از مواد شیمیایی مرغوب تری استفاده شود، بهتر است. دارندگی و برازندگی، اگر مواد شیمیایی استاندارد در اختیار نباشد می توان از ضدعفونی کننده های الکلی استفاده کرد و اگر این مواد هم نبود می توان از مواد ضدعفونی کننده بر پایه آب ژاول و وایتکس که عوارض تنفسی دارد استفاده شود.

دفن بهداشتی فوتی های مشکوک به کرونا

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: پروتکل دفن بهداشتی اجساد مبتلا به کرونا یا مشکوک به کرونا نیز تدوین و ابلاغ شده است و با توجه به فتوای مقام معظم رهبری و سایر مراجع و متولیان ادیان دیگر ضمن رعایت اصول شرعی در تغسیل و کفن و دفن اصول بهداشتی در انتقال و تدفین جان باختگان کرونا اجرا می شود.

فرهادی افزود: مقررات بهداشتی اصناف همگی با توجه به شرایط روز به روزرسانی شده است و بعد ابلاغ می شوند و اصول مقررات بهداشت صنفی و با همکاری دستگاههای مرتبط مانند دامپزشکی، شهرداری ها، وزارت راه، سازمان حج و زیارت و … تدوین شده و برای رعایت اصول بهداشتی در اماکن مرتبط مانند پارک ها، اتوبوس های درون و برون شهری، مساجد با همکاری آنها اجرا می شود.

وی گفت: متولی تدوین و ابلاغ دستورالعمل ها وزارت بهداشت است و سازمانهای دیگر مانند سازمان دامپزشکی، شهرداری ها، وزارتخانه ها و نهادهای دیگر از جمله سپاه و بسیج همکار وزارت بهداشت هستند. خرید تجهیزات لازم حفاظتی مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده نیز به عهده کارفرماها و مدیران اصناف و مراکز شغلی است که با همکاری اتحادیه ها و شورای اصناف انجام می شود. وزارت بهداشت مسئولیتی در تامین این اقلام ندارد اما بر عملکرد مراکز شغلی در کنار سایر ناظران دولتی و غیر دولتی نظارت می کند و با متخلفان برخورد خواهد شد.

رعایت بهداشت کرونا در اماکن مذهبی سخت است

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: در مورد ماه رمضان هم تابع مصوبات ستاد ملی کرونا هستیم. در سخنان مقام معظم رهبری نیز شنیدیم که توصیه فرمودند مردم در منازل خودشان دعا کنند اگر اماکن مذهبی بسته باشند، مشکلات کمتری در انتقال ویروس خواهیم داشت اما اگر بسته نباشند یکی از راهنماها به این بخش مربوط است که با تعامل با سازمان حج و زیارت این پروتکل ها اجرایی می شود.

وی گفت: راهنماهای بهداشتی در اماکن مذهبی می تواند به روز شود اما رعایت اصول بهداشتی در این اماکن سخت تر از جاهای دیگر است و در روزهای آینده تکلیف آن مشخص می شود.

فرهادی افزود: پروتکل های امکان صنفی و صنعتی با توجه به آخرین اطلاعات روز و همکاری با نهادهای مسئول در یک کار واقعا شبانه روزی و ۲۴ ساعته در وزارت بهداشت تدوین شده است. نمی گوییم اشکال ندارند. حتی ممکن است غلط تایپی یا نگارشی داشته باشند یا نیاز به اصلاح داشته باشند که با همکاری نهادهای دیگر و صاحبنظران امکان به روزرسانی و اصلاح آنها وجود دارد فقط باید به صنف یا مراکز صنعتی اعلام شود که نسخه جدید پروتکل بهداشتی را از سایت وزارت بهداشت دانلود و اجرا کنند.

وی گفت: بازگشایی مدارس و دانشگاها فعلا در دستور کار نیست و رستورانها فقط می توانند غذای بیرون بر داشته باشند.

پول نقد در نانوایی ممنوع

فرهادی درباره رعایت پروتکل بهداشتی نانوایی ها گفت: بسیاری از پروتکل های بهداشتی اصناف از قبل بوده است و اکنون با توجه به شرایط کرونا به روز رسانی شده است. بسیاری از این اقدامات جدید خرجی ندارد و از آنها نخواسته ایم کار عمرانی انجام دهند مثلا در نانوایی ها یا بسیاری از اصناف گفته ایم که حق گرفتن پول نقد ندارند باید دستگاه پوز داشته باشند.

وی افزود: باید جلوی نانوایی یا واحد صنفی میزی گذاشته شود که مردم وارد نشوند و مردم باید به رعایت فاصله اجتماعی حداقل یک متری تشویق شوند. در مورد نانوایی فقط کسی که نان به مردم می دهد باید ماسک و دستکش داشته باشد و شاطر و بقیه کادر نانوایی ملزم به استفاده از این وسایل نیستند. گذاشتن میز بیرون نانوایی نیز ممنوع است.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: با همکاری وزارت صنعت نیز ابلاغ شده است که مشاغل الکترونیک و عرضه الکترونیکی کالاها نیز باید حتما توسط مراکز دارای برند و مجوز انجام شود و فروش زیرزمینی در مراکز فاقد مجوز ممنوع است.

Share