رئیس سازمان غذا و دارو تشریح کرد:

کیک‌ها آلوده نبودند، دستکاری شده بودند | کودکان را انتخاب کردند تا مردم را بترسانند

کیارش جهانپور، رئیس سازمان غذا و دارو، با اشاره به اینکه نیروهای امنتی باید از نتیجه کیک‌های دستکاری‌شده خبر دهند گفت: پیگیری این موضوع فراتر از قدرت نظام سلامت است و نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی باید نتیجه را اعلام کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از اعتماد، اواخر آذرماه موضوع مشاهده کیک‌های آلوده به قرص باعث بروز تشویش و نگرانی در بین مردم شد. از آنجا که اصلی‌ترین مخاطبان این کیک‌ها کودکان و دانش‌آموزان بودند، این نگرانی قوت بیشتری گرفته بود.

هر روز در یک شهر تصاویر و اخبار مرتبط با مسمومیت دانش‌آموزان به خاطر مصرف این کیک‌ها منتشر می‌شد و بر شدت حواشی هم می‌افزود.

مسئولان از همان ابتدا وعده پیگیری دادند و بعد از چند روز روشن شد که قرص‌ها نه در مرحله تولید، بلکه در مرحله توزیع وارد کیک‌ها شده است. بعد از مدتی ماجرا را امنیتی خواندند و قول بررسی‌های انتظامی و قضایی دادند. اما تا به امروز هیچ نتیجه روشنی حاصل نشده است.

قرص‌ها در مرحله تولید جاسازی نشده بود

کیارش جهانپور، رئیس سازمان غذا و دارو در توضیح این ماجرا عنوان کرد: اول لازم است توضیح دهم که این کیک‌ها آلوده نبودند بلکه دستکاری شده بودند. معنای این ۲ عبارت با هم متفاوت است و باید رعایت شود. تعدادی از این کیک‌ها در برخی شهرها و استان‌های مختلف این کیک‌ها رویت شد. از آنجا که حوزه ما حوزه نظارت و بیمه‌ای و سلامت تولید و زنجیره تولیدات رسمی است، و بر اساس بررسی‌های ما در این زنجیره هیچ موردی وجود نداشت، پس قطعاً این اقدام در بخش عرضه صورت گرفته است.

به عقیده او پیگیری این ماجرا فراتر از قدرت نظام سلامت است: این اقدام، اقدام خرابکارانه‌ای بود که اهداف خاصی را هم دنبال می‌کرد. اما پیگیری قضایی، امنیتی و انتظامی این ماجرا فراتر از نظام سلامت است. نیروهای امنیتی و انتظامی و قضایی هم به این موضوع وارد شده و بررسی‌هایشان را آغاز کرده‌اند. به محض اینکه نتایج روشن شود، حتماً اعلام می‌کنند تا رسانه‌ها و افکار عمومی هم قانع شوند. قطعاً ما دخالتی در این موضوع نخواهیم داشت.

کودکان را انتخاب کردند تا مردم را بترسانند

او ادامه داد: افرادی که پشت این موضوع بودند قطعاً از حساسیت جامعه بر قشر کودکان آگاهی داشتند و می‌خواستند با این کار در کشور و بین مردم رعب و وحشت برانگیزند.

جهانپور با اشاره به اینکه هیچ مسمومیت مشخصی که پیرو استفاده از این قرص‌ها ثابت شده باشد عنوان نشد گفت: هیچ موردی از مسمومیت گزارش نشده است؛ اینکه یک نفر خودش اظهار کند مسموم شده یا اینکه علائم آزمایشگاهی و بالینی نشان دهد که مسمومیت رخ داده است. به همین دلیل نمی‌توان گفت کسی با مصرف این کیک‌ها مسموم شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ اینکه آیا تا به حال هیچ نتیجه روشنی از این بررسی‌ها عنوان شده یا نه گفت: تا این لحظه هیچ گزارشی به دست ما نرسیده. مشخص است که در حال پیگیری هستند، اما هنوز به ما چیزی اعلام نکرده‌اند.

او در پایان گفت: ما بسیار روی این موضوع حساس هستیم، اما برای اینکه این ماجرا به دست فراموشی سپرده نشود لازم است اهالی رسانه مرتب این ماجرا را پیگیری کنند تا بالاخره نتیجه روشن شود.

Share