نخست وزیر عراق فاش کرد:

با سردار سلیمانی ۸.۵ صبح جمعه قرار داشتم | جواب “نامه سعودی‌ها به ایران” را آورده بود

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در سخنرانی خود در پارلمان از قرار ملاقات خود با سردار شهید سلیمانی در ۸.۵ صبح جمعه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در سخنرانی خود قبل از تصویب خروج آمریکا از عراق گفت: واشنگتن نپذیرفت که به خاطر بمباران پایگاه های الحشد الشعبی در القائم که موجب کشته شدن رزمندگان عراقی شده بود عذرخواهی کند.

وی در باره دلیل سفر سردار سلیمانی به عراق که به شهادت وی انجامید گفت: “ساعت هشت و نیم صبح جمعه (۱۳ دی ۹۸ – روز شهادت) با قاسم سلیمانی قرار ملاقات داشتم تا جواب نامه سعودی‌ها را دریافت کنم که از طریق ما به ایران فرستاده شده بود”.

عادل عبدالمهدی با شرکت در نشست پارلمان این کشور برای بررسی طرح اخراج نیروهای آمریکایی از عراق، تاکید کرد که پایان حضور نیروهای خارجی درست ترین گزینه برای عراق است.

وی افزود: به عنوان نخست وزیر و فرمانده نیروهای مسلح می خواهم که به وجود نیروهای بیگانه در عراق پایان داده شود.

 ظاهراً عربستان سعودی پیام هایی را با محتوای آشتی جویانه از طریق نخست وزیر عراق برای ایران ارسال کرده بود و سردار سلیمانی در ملاقات روز جمعه قرار بود پاسخ ایران را در باره این پیام ها با نخست وزیر عراق در میان بگذارد.

برخی تحلیگران بر این باورند نتیجه این ملاقات می توانست تحولاتی مثبت در رابطه ایران و عربستان ایجاد کند. تحولاتی که در درجه اول اسرائیل و بعد آمریکا از آن متضرر می‌شد و چه بسا به همین دلیل عملیات “رعد کبود” را برای ترور سردار سلیمانی کلید زدند.

Share