مطهری در واکنش به عملکرد مجمع تشخیص:

امروز دو شورای نگهبان داریم|داوری مجمع بین نظر خودش و مجلس درست نیست

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گقت: من حتی رئیس مجلس بودم، پالرمو و CFT را ابلاغ می‌کردم و دیگر آن را به مجمع نمی‌فرستادم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  به نقل از ایسنا، علی مطهری در هجدهمین کنگره حزب مردم سالاری اظهار کرد: یکی از مواردی که باعث تضعیف مجلس شده است، بدعت جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام است. در یکی دو سال گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام خودش را مجاز می‌داند که مصوبه مجلس را از نظر انطباق با سیاست‌های کلی نظام مورد بررسی قرار داده و ایراد بگیرد و آن را به شورای نگهبان ارسال کند و این شورا هم بدون بررسی آن را به مجلس بفرستد.

مطهری ادامه داد: یعنی غیر از بررسی مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی، یک انطباق دیگری هم ایجاد کردند به نام انطباق با سیاست‌های کلی نظام که اساسا این رویه‌ خلاف قانون اساسی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: ما امروز دو شورای نگهبان پیدا کردیم که در قانون اساسی چنین چیزی نیست، یعنی مجلس دو بار یک چیزی را اصلاح کند و اگر هم این کار نکند و بر نظر خودش اصرار بورزد به مجمع فرستاده می‌شود که آنجا هم مجمع خودش مانند سنا آن را اصلاح می‌کند.

این نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه بدعتی به بهانه بند ۲ اصل ۱۱۰‌ قانون اساسی اتفاق افتاده است، این اصل از وظایف‌ رهبری برای حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام است که به مجمع تشخیص مصلحت محول شده است که آن هم به این صورت عمل می‌کند. امروز این رفتار دست و بال مجلس را بسته است.

وی ادامه داد: دو لایحه پالرمو و CFT حل شده بود، مجلس آنها را تصویب کرد، شورای نگهبان تاکید می‌کند اما مجمع می گوید با سیاست‌های کلی نظام و اقتصادی مغایر است؛ بنابراین جلوی اجرایی شدن مصوبه را می گیرد.

مطهری با بیان این که حدود هزار سیاست کلی داریم، گفت: با استناد به این سیاست‌ها می توان جلوی هر مصوبه مجلس را گرفت. این مشکلات باید حل شود؛ زیرا دست و پای مجلس بسته شده است.

وی ابراز عقیده کرد: مجمع تشخیص حق ندارد مصوبه مجلس را بررسی و انطباق داشتن و یا نداشتن با سیاست‌های کلی را نظر دهد و بگوید چون مغایر با قانون اساسی است مقابلش را می‌گیریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: در مجلس هم مطرح کردم نامه هم نوشتم به مقام معظم رهبری که مجمع می‌تواند در حین بررسی یک طرح یا لایحه بررسی کند که با سیاست‌های کلی نظام مغایرت دارد، بعد هم که به صحن آمد این اجازه را به نماینده‌اش داده شود و نظراتش را بیان کند، اما وقتی که مجلس تصمیم گرفت و مصوب کرد دیگر قابل بررسی نیست.

وی خاطر نشان کرد: مصوبه مجلس را فقط شورای نگهبان می‌تواند بررسی کند که با قانون اساسی و شرع انطباق دارد یا خیر، اگر آن جا مجلس بر نظرش اصرار کرد به مجمع فرستاده می‌شود آن وقت این نهاد به عنوان داور بررسی می‌کند و حق تصرف ندارد.

مطهری ادامه داد: اما امروز مجمع داور است بین نظر خودش و مجلس که این شیوه درست نیست، امروز مشکل CFT هم همین است. به هیات رئیسه مجلس گفتم با رهبری در این مورد صحبت و موضوع را حل کنیم، این وضعیت قابل ادامه دادن نیست، اگر می خواهند قانون اساسی را تغییر دهید و مجمع مانند سنا شود هیچ اشکالی ندارد شاید خوب هم باشد اما امروز مجمع به شکل سنا رفتار می کند درست نیست.

وی تاکید کرد: پالرمو و CFT تصویب شده است. من جای لاریجانی بودم ابلاغ می کردم و دیگر به مجمع نمی‌فرستادم، لااقل در مورد پالرمو این کار را می‌توانست انجام دهد، با رودربایستی حرف‌ها گفته نمی‌شود و مشکلات حل نمی شود.

Share