جعفرزاده: به ایشان توصیه نمی‌کنم کامنت‌های مردمی مصاحبه‌اش را بخواند

واکنش‌ها به آشنایی امام‌جمعه اسالم با جنیفر لوپز، تیلور سوئیفت و نیکی میناژ

امام‌جمعه اسالم در بخشی از مصاحبه خود درباره نحوه پوشش زنان در کشور می‌گوید: در خیابان‌های کشورمان هر روز از این جشنواره‌ها می‌بینیم. صد تا جنیفر می‌بینیم، صد تا تیلور سوئیفت می‌بینیم، صد تا نیکی میناژ می‌بینیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به تازگی اعتمادآنلاین گفت‌وگوی تصویری‌ای با محمدجواد باقری ارومی، امام‌جمعه اسالم یکی از شهرستان‌های استان گیلان، منتشر کرده است. انتشار این تیزر در حالی که هنوز متن و فیلم کامل این گفت‌‌وگو منتشر نشده، حواشی گسترده‌‌ای داشته و با واکنش‌های مختلفی از سوی فعالان سیاسی، فضای مجازی و رسانه‌های فارسی‌زبان خارج کشور روبه‌رو شده است.

امام‌جمعه شهرستان اسالم در تیزر گفت‌وگوی خود چه می‌گوید؟

امام‌جمعه اسالم در بخش‌هایی از این تیزر درباره محبوبیت روحانیت در میان مردم می‌گوید: کاسه‌کوزه‌ها را سر روحانیت می‌شکنند؛ یعنی هر اتفاقی می‌افتد می‌گویند شما کردید.

او در ادامه تاکید می‌کند: همیشه روحانیت را در یک هاله و قاب شیشه‌ای دیده‌اند که نمی‌شود به آن نزدیک شد. نه، خیلی راحت می‌شود به روحانیت نزدیک شد. ما هم همان هوای آلوده را استشمام می‌کنیم. ما هم مرغ را کیلویی ۱۶ هزار تومان می‌خریم. ما هم گوشت را کیلویی ۱۲۰ هزار تومان می‌خریم.

امام‌جمعه اسالم همچنین در بخش دیگری از این گزیده که قرار است متن و فیلم کامل آن جمعه هفته جاری ۱۹ مهرماه منتشر شود درباره نحوه پوشش زنان در کشور می‌گوید: در خیابان‌های کشورمان هر روز از این جشنواره‌ها می‌بینیم. صد تا جنیفر می‌بینیم، صد تا تیلور سوئیفت می‌بینیم، صد تا نیکی میناژ می‌بینیم. اینها همه در خیابان مانور می‌دهند. خب چه خبر است اینجا؟!

صحبت‌هایی که تعجب همگان را برانگیخت

هرچند بخش اول این تیزر هم مد نظر برخی از مخاطبان قرار گرفته، اما آنچه حاشیه‌ساز شده بخش دوم این گزیده مصاحبه است.

بسیاری از فعالان سیاسی، فضای مجازی، تلویزیون‌ها و رسانه‌های فارسی زبان آن‌ور آبی این بخش را مورد توجه قرار داده‌اند. نکته جالب‌تر اینکه همه آنهایی که واکنش نشان داده‌اند در یک نکته، یعنی آگاهی آقای امام‌جمعه نسبت به نام و هویت هنرپیشه‌ها و چهره‌های مطرح جهانی، ابراز تعجب کرده‌اند. البته صرفاً به تعجب اکتفا نشده و بعضاً انتقادهای تند و تیزی هم بیان شده است.

در گوگل سرچ نکنید!

عده‌ای هم در کانال‌های تلگرامی و رسانه‌های مجازی عکس‌های بازیگران و چهره‌هایی را که امام‌جمعه اسالم نام آنها را به زبان آورده است منتشر کرده‌‌ و به مخاطبان خود گفته‌اند لازم نیست بروید و در گوگل عکس‌های این افراد را سرچ کنید. تصاویر سوپراستارهاى آمریکایى که امام‌جمعه اسالم نام آنها را بر زبان آورد و گفت صدها نفر مثل آنها را در خیابان‌ها می‌بیند، اینها هستند.

از سوی دیگر، کاربران عام‌تر با مزاح و برخی از روی دیدگاه و ایدئولوژی، این موضوع را مورد توجه قرار داده‌اند که چرا امام‌جمعه باید افرادی مانند جنیفر لوپز، تیلور سوئیفت و نیکی میناژ را بشناسد؟

چطور امام‌جمعه بدون شناخت از جوان‌ها بر آنها تاثیر بگذارد؟

در مقابل این دیدگاه‌ها البته برخی از کاربران فضای مجازی با امام‌جمعه اسلام همراهی کرده و تاکید دارند اگر قرار است امامان جمعه بتوانند تاثیری بر جوانان ایران بگذارند، باید نسبت به فکر و اندیشه آنها آگاهی داشته باشند. چطور امام‌جمعه‌ای می‌خواهد بر جوانان تاثیر بگذارد، اما نمی‌داند دنیای آنها چیست و چه علاقه‌مندی‌هایی دارند. این موضوع به اعتقاد آنها نکته فاصله جوانان از دین است.

برخی هم انتقاد‌های خود را بر این موضوع متمرکز کرده‌اند که امام‌جمعه اسالم با نام بردن از خواننده‌های آمریکایی زنان ایران را با آنها مقایسه کرده و این در شأن زنان ایرانی نیست.

نماینده رشت: به ایشان توصیه نمی‌کنم کامنت‌های مردمی مصاحبه‌اش را بخواند

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، یکی از مهم‌ترین منتقدانِ مصاحبه امام‌جمعه اسالم است. او در توییتر خود نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و نوشته است: «امام جمعه یکی از شهرهای گیلان با اعتماد مصاحبه داشته و اسامی خواننده و هنرپیشه و مدل‌های زن آمریکایی رو نام برده که به والله من در عمرم نشنیده بودم و نمی‌شناختم‌اشان! به ایشان توصیه نمی‌کنم! کامنت‌های مردمی مصاحبه‌اش را بخواند!!»

جعفرزاده - امام جمعه اسالم

زیدآبادی: فکر نکردی بپرسند کجا و چگونه با پوشش و رفتار و سکنات این افراد آشنا شده‌ای؟

احمد زیدآبادی، فعال رسانه‌‌‌ای، در واکنش به این موضوع طی یادداشتی کوتاهی نوشت: «امام جمعه شهر اسالم در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین گفته است: «در خیابان‌های کشورمان هر روز از این جشنواره‌ها می‌بینیم. صد تا جنیفر می‌بینیم، صد تا تیلور سوئیفت می‌بینیم، صد تا نیکی میناژ می‌بینیم. اینها همه در خیابان مانور می‌دهند. خب چه خبر است اینجا؟!» ظاهراً وقتی یک امام‌جمعه جوان می‌خواهد جذاب‌تر از هم‌سلکان خود ظاهر شود، گویی راه بهتری جز نام بردن از رقصنده‌های زن آمریکایی نمی‌شناسد! آخر شیخ! تو فکر نکردی با ردیف کردن این اسامی مخاطبان بپرسند کجا و چگونه با پوشش و رفتار و سکنات این افراد آشنا شده‌ای که مشابه‌شان را در خیابان‌های ایران تشخیص می‌دهی؟»

رسانه‌ها و فعالان اپوزیسیون آن‌ور آبی چه گفتند؟

از دیگر سو، این بخش از تیزر گفت‌وگوی امام‌جمعه اسالم مورد توجه رسانه‌های فارسی‌زبان اپوزیسیون آن‌ور آبی مانند «من و تو» و «ایران‌وایر» قرار گرفته و آن را بازنشر کرده‌اند.

مسیح علینژاد که قبلاً در ایران فعالیت خبرنگاری داشته و در حال حاضر در خارج از کشور با رسانه‌های اپوزیسیون همکاری می‌کند و در زمینه آزادی حجاب در ایران فعال است نیز با انتشار عکسی از امام‌جمعه اسالم و انتشار متن از او تحت عنوان «امام‌جمعه نیکی میناژ» یاد کرده و سعی کرده توجه مخاطبان را به این موضوع جلب کند که باقری با یاد کردن از خواننده‌های آمریکایی از نحوه حجاب مردم در ایران انتقاد کرده است.

او در این باره نوشته است: «امام‌‌جمعه اسالم از اینکه هر روز در خیابان‌های ایران زنانی شبیه «جنیفر»، «تیلور سوئیفت» و «نیکی میناژ» دیده می‌شوند، اظهار تاسف کرده است.»

علی‌نژاد

 

Share